ترانزیت بین ایران و پاکستان تسهیل می گردد

به گزارش تور گرجستان ارزان، تهران (پانا) - وزیر راه و شهرسازی و مشاور نخست وزیر پاکستان توافق کردند که عبور کامیون های دو کشور با هدف ترانزیت کالا و رونق تجاری تسهیل گردد.

ترانزیت بین ایران و پاکستان تسهیل می گردد

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی به عنوان رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و پاکستان امروز با عبدالرزاق داوود مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه گذاری و رئیس طرف پاکستانی این کمیسیون در ساختمان شهید دادمان دیدار کرد.

در دیدار روسای کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و پاکستان بر تسهیل مناسبات مالی دو کشور تاکید شد.

در این راستا یکی از محورهای مورد گفت و گو، عبور کامیون های پاکستان از ایران به مقصد ترکیه و اروپا و بعلاوه عبور کامیون های ایران به پاکستان و چین بود.

بر پایه این خبر طرف پاکستانی بر تسهیل تردد کامیون های عبوری از ایران تاکید نمود. طرف ایرانی نیز در این زمینه قول مساعد داد و مقرر شد عبور کامیون های دو کشور با هدف ترانزیت کالا و رونق تجاری ایران و پاکستان تسهیل گردد.

بعلاوه در این جلسه به پیشنهاد طرف ایرانی درباره حمل ونقل ریلی از پاکستان به کشورهای ترکیه، ترکمنستان و در نهایت به اروپا بحث و گفتگو شد.

توسعه پروازهای بین المللی بین ایران و پاکستان از دیگر محورهای گفت و گوی این نشست بود.

علاوه بر این طرف پاکستانی درخواست بازگشایی بازارچه مرزی مشترک در مرز پیشین-مند را بیان کرد. در این راستا طرف پاکستانی ضمن اشاره به آغاز ساخت این بازارچه در مرز خود، از ایران درخواست کرد با هدف رونق مالی مرزنشینان، اقدامات لازم را برای ساخت تاسیسات بازارچه در ایران انجام دهد. این مقوله نیز مورد موافقت رستم قاسمی، وزیر راه وشهرسازی ایران نهاده شد و در راستای عملیاتی شدن آن قول مساعد داد.

یکی دیگر از محورهای مورد بحث در این جلسه، افزایش ساعت فعالیت گمرک پاکستان بود که رئیس پاکستانی کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و پاکستان در این مورد اعلام آمادگی کرد.

بعلاوه وزیر راه و شهرسازی ایران به عنوان رئیس کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و پاکستان، اعلام نمود که ظرف یک ماه هر دو طرف ایرانی و پاکستانی توافقات نهایی را درباره تمامی موارد مطرح شده، انجام دهند تا بدین ترتیب در بازه زمانی 45 روز پس از انجام توافقات نهایی، آماده برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و پاکستان در اسلام آباد شویم.

وزیر راه وشهرسازی در این جلسه باتوجه به تجربه ایران در ساخت انبوه مسکن و اجرای طرح جهش فراوری مسکن، به عبدالرزاق داوود پیشنهاد داد که تجربیات ایران را برای اجرای پروژه ساخت 5 میلیون واحد مسکونی در پاکستان در اختیار این کشور قرار دهد که مورد استقبال طرف پاکستانی نهاده شد.

بعلاوه عبدالرزاق داوود نیز به تاکید نخست وزیر پاکستان بر داشتن روابط با کشورهای همسایه به ویژه ایران به علت داشتن نقش کلیدی در منطقه اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 آذر 1400 بروزرسانی: 12 آذر 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2174

به "ترانزیت بین ایران و پاکستان تسهیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترانزیت بین ایران و پاکستان تسهیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید