تور گرجستان

تور گرجستان در سال‌های اخیر به یکی از مسافرت‌های محبوب در بین کسانی تبدیل شده که می‌خواهند به اروپا بروند. این سرزمین که بین دریای سیاه و کوهستان‌های قفقاز قرار دارد، با شهرهای کوچک و آرام و کلیساها و صومعه‌های زیبا پر شده است. این کشور را برای قله‌های سربه‌فلک‌کشیده‌اش، غذاهای لذیذش و مردمان مهربان و مهمان‌نوازش می‌شناسند. تک تک غذاهای گرجی مانند یک شعر هستند، این جمله را شاعر سرشناس روس، الکساندر پوشکین گفته است. این غذاهای خوشمزه با دستورپخت‌هایی باستانی تهیه می‌شوند، تکنیک‌هایی که از دوران شکوفایی جاده ابریشم و از رفت و آمد بازرگانان ایرانی و عثمانی به یادگار مانده‌اند. باتومی به مقصدی عالی برای لذت بردن از سواحل بی‌نظیر، دیدن ساختمان‌های تاریخی و در عین حال بودن در شهری مدرن و پر جنب و جوش تبدیل شده است. در سوی دیگر کشور، عاشقان طبیعت می‌توانند به دامنه‌های کوه‌های قفقاز رفته و در مسیرهای سرسبز و تماشایی طبیعت‌گردی کنند. در تور گرجستان به هر منطقه‌ای که بروید، فاصله کوتاهی با جاذبه‌های شگفت‌انگیز، کلیساهای دیدنی، قلعه‌های باستانی، یادبودهای تاریخی، شهرهای غار شکل و روستاهای سنگی دارید. و احتمالا بهترین نکته در مورد این سفر این است که شما می‌توانید در تمام طول سال به این سرزمین بروید. هر فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد و فرصت‌های متنوعی را برای تفریح در اختیار شما قرار می‌دهد.

چرا تور گرجستان؟

کوهستانی، سرسبز و دوست‌داشتنی، بهترین صفاتی هستند که می‌توان با آنها این سرزمین را توصیف کرد. وقتی حرف از خاک حاصلخیز و طبیعت اعجاب‌انگیز باشد، نام گرجستان به عنوان کشوری با موهبت‌های الهی به ذهن می‌آید. این سرزمین منزلگاه کوه‌های بلند، تپه‌های سرسبز و دریاچه‌های خیره‌کننده است و بهتر از همه این که این طبیعت تماشایی بکر و دست‌نخورده است. در تور گرجستان خود را به کوه‌های مه‌گرفته کازبگی برسانید؛ در سواحل زیبای باتومی استراحت کنید یا در توشِتی نهایت دورافتادگی و طبیعت بی‌واسطه را تجربه کنید. مطمئنا وقتی پایتان به اینجا برسد، تمایلی به برگشتن نخواهید داشت.

گرجستان

گرجستان فرهنگ غذایی فوق‌العاده گوناگونی دارد. بیشتر غذاها حسابی سنگین هستند و اگر از خود گرجی‌ها بپرسید به شما خواهند گفت که تنها می‌توانند 3 روز پشت سر هم این غذاها را بخورند و بعد از آن باید به سراغ یک غذای سبک بروند. در سفرتان عاشق غذاهایی مانند کوچاپوری (نان با پنیر آب شده و تخم‌مرغ)، اوجاخوری (غذایی خانوادگی شامل گوشت آب‌پز، پیاز و سیب‌زمینی)، خینخالی تازه پخته شده (کلوچه‌های بزرگ پر شده با گوشت، پنیر و قارچ) و مهمتر از همه باجه (سس بسیار خوش‌طمع گردو) خواهید شد. می‌گویند اگر در زمان برگشت از تور گرجستان 5 کیلو وزن اضافه نکنید، این کشور را به درستی ندیده‌اید!

وقتی به کشور دیگری سفر می‌کنید، برخورد مردمی که مهمانشان می‌شوید، تاثیر قابل توجهی بر لذت شما از سفر دارند و در تور گرجستان مطمئن باشید با دیدن گرجی‌ها خیلی خیلی خوشحال خواهید شد. حتی در تفلیس خبری از آن حال و هوای پایتخت‌های شلوغ و پر هیاهو نیست و مردم با شما دوستانه رفتار می‌کنند و بسیار مهمان‌نواز هستند. در این سرزمین مهمان را هدیه‌ای از طرف خداوند می‌دانند و در نتیجه با شما مانند یک موهبت الهی رفتار می‌کنند؛ مردمی که در خیابان به شما لبخند می‌زنند و تمام سعی‌شان را می‌کنند که احساس غریبگی نکنید و مطمئن باشید نخواهید کرد.

چه عاشق معماری‌های مدرن باشید یا ساختمان‌های شوروی سابق یا حتی ساختمان‌های سنتی گرجی، در تور گرجستان بناهایی که از دیدنشان لذت ببرید را پیدا خواهید کرد. در تفلیس قدیمی، خانه‌ها و مجتمع‌های آپارتمانی به زیبایی تزئین‌شده را خواهید دید، ساختمان‌هایی که انگار از قصه‌های هزار و یک شب بیرون آورده شده و در این بخش شهر قرار داده شده‌اند. کمی آن طرف‌تر در سوی دیگر شهر می‌توانید ساختمان‌هایی را ببینید که یادآور دوران شوروی هستند. در جای جای شهر با مجسمه‌های عظیم‌الجثه، پل‌های مدرن و ساختمان‌های شیشه‌ای برخورد خواهید کرد.

شاید عجیب به نظر آید وقتی بدانید یک موزه در این سرزمین وجود دارد که به دیکتاتور شوروی سابق یعنی استالین اختصاص داده شده است. اما با این حال دیدن این موزه در تور گرجستان تجربه‌ای خاص برای شما به یادگار خواهد گذاشت. استالین گرجی بود و در گوری متولد شده بود. موزه اختصاص داده شده به او و منزل بچگیش (در کنار موزه) در این شهر قرار دارند. بسیاری می‌گویند ساکنین گوری همچنان استالین را دوست دارند ولی این کاملا واقعیت ندارد. درست است، برخی از مردم این کشور افتخار می‌کنند که چنین رهبری را پرورش داده‌اند اما بسیاری هم وجود دارند که مانند خیلی‌های دیگر در نقاط مختلف دنیا از این شخص متنفر هستند.

گرجستان یکی از اولین کشورهای مسیحی در دنیا است و در نتیجه صومعه‌ها و کلیساهای بسیاری را در خود جای داده است. مذهب ارتودوکس بخش بزرگی از زندگی روزمره مردم است و کلیساها همچنان در این کشور ساخته می‌شوند. متاسفانه بسیاری از نقاشی‌های زیبای دیواری داخل کلیساها از بین رفته‌اند، چرا که در زمان شوروی اجازه داشتن مذهب وجود نداشت. با این حال چند تایی از آنها نجات پیدا کرده‌اند و تجربه دیدن کلیساها را فوق‌العاده جذاب‌تر کرده‌اند. بزرگترین قدیس زن در این سرزمین قدیس نینو است، کسی که پاگانیسم گرجی را به مسیحیت تبدیل کرد. صلیب قدیس نینو در همه جای کشور به چشم می‌خورد؛ این صلیب را در زمان غسل تعمید به دخترها می‌دهند. در اینجا حدود 80 درصد مردم مسیحی اورتودوکس هستند.

برای این که در تور گرجستان طبیعت وحشی و بکر این سرزمین را تجربه کنید، باید از مناطق Svaneti و Tusheti دیدن کنید. منطقه Svaneti مکانی برای دور شدن از همه چیز و همه کس و خانه جاذبه‌های مشهوری مانند مستیا و Ushguli است. جاده به سمت Ushguli برای مخاطره‌انگیز بودنش مشهور است؛ جاده‌ای که حتی باتجربه‌ترین راننده‌ها را هم به وحشت می‌اندازد. در زمان رانندگی در این منطقه باید بی‌نهایت دقت کرد، چرا که اگر اتفاقی از مسیر منحرف شوید، تنها کاری که بقیه می‌توانند برایتان بکنند این است که به پایین دره نگاه کرده و از شما برای همیشه خداحافظی کنند. بعضی از مناطق گرجستان آن قدر دور افتاده هستند که شما تنها می‌توانید در 3 یا 4 ماه سال از آنها بازدید کنید. باقی ایام سال بارش سنگین برف باعث ایجاد رانش زمین می‌شود. در این مناطق کمک اورژانسی فوق‌العاده کمیاب است؛ گاهی وقتها تنها یک دکتر سوار به اسب وجود دارد که باید 5 دهکده را مواظبت کند. بنابراین اگر به دنبال هیجان واقعی می‌گردید، مقصدتان را پیدا کرده‌اید.

چه مناطق ساحلی را دوست داشته باشید، چه آب و هوای مطبوع و تازه کوهستانی، در تور گرجستان جایی وجود دارد که بتوانید در آنجا خستگی یک سال را از تنتان بیرون کنید. حتی در تفلیس متوجه خواهید شد که حال و هوای مردم و پیرامونتان آرامش‌دهنده است و شما هم مجبور می‌شوید کمی دور خود را کند کرده و از لحظه لحظه بودنتان در این سرزمین لذت ببرید. گرجی‌ها را هیچ وقت در حال عجله نمی‌بینید (البته به جز مواقعی که رانندگی می‌کنند)، در نتیجه شما می‌توانید به راحتی از تعطیلات‌تان نهایت بهره را ببرید. اگر از آن دسته افراد هستید که سفر می‌روند که سوغاتی بخرند، در گرجستان به شما خوش خواهد گذشت. ظروف و زیورآلات زیبا، فرش‌های شگفت‌انگیز و لیوان‌های استالینی برخی از کالاهای جالب توجهی هستند که می‌توانید به عنوان سوغاتی بخرید.

صومعه‌ها، قلعه‌ها و مجسمه‌های غول‌پیکر همیشه بر روی تپه‌ها یا بالای کوه‌ها قرار داده شده‌اند تا همه بتوانند آنها را ببینند و البته بشود از آنها همه چیز را دید. در زمان‌های قدیم این بهترین راه برای دوام آوردن در برابر حمله‌های دشمنان بود، حمله‌هایی که در طول تاریخ تعدادشان هم کم نبوده است. جنگ‌ها تمام شده‌اند و این ساختمان‌ها سر جایشان باقی مانده‌اند و حالا به فرصت‌هایی استثنائی و نایاب برای گرفتن بهترین عکس‌های دوران کاری عکاس‌های مشتاق و خلاق تبدیل شده‌اند. مطمئن باشید در تور گرجستان از دیدن برخی از آنها نفستان در سینه حبس خواهد شد. در این کشور تنها مقصدها نیستند که مجذوبتان خواهند کرد. پیاده‌روی در طبیعت اعجاب‌انگیز، پرواز در آفتاب در باتومی و اسکی در Gudauri؛ در این سرزمین هیچگاه حوصله‌تان سر نخواهد رفت. با رفتن به پایتخت می‌توانید یک سفر شهری عالی داشته باشید همزمانی که قادر هستید به راحتی از شهر بیرون زده و در مدت کوتاهی خود را به طبیعت برسانید.

خرید در تور گرجستان

خرید بخشی کامل‌کننده برای داشتن یک سفر به‌یادماندنی است. غیر از به دست آوردن خاطرات زیبا، خرید و سوغات آوردن چیزهایی که شما را همیشه به یاد تور گرجستان و زیبایی‌های این کشور بیاندازند، به همان اندازه مهم است. برای این که کار را برای شما راحت کنیم یک راهنمای خرید برای این کشور اروپایی آماده کرده‌ایم. به عنوان پایتخت، تفلیس اصلی‌ترین مکان برای خرید در سفرتان خواهد بود. گوناگونی فرهنگی و تاریخ طولانی، تجربه خرید در تفلیس را به یکی از منحصربه‌فردترین تجربه‌های خرید در کل اروپا تبدیل کرده است. در ادامه 5 تا از بهترین بازارها و فروشگاه‌ها در تفلیس را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین مکان برای خرید سوغاتی در تور گرجستان

یکی از بهترین مکان‌ها برای خرید در تفلیس، بازار محلی و دست‌دوم فروشی است که در شهر قدیمی و نزدیک Dry Bridge قرار گرفته است. این بازار از 10 صبح تا 5 بعدازظهر باز است و جایی خوب برای خرید سوغاتی‌های محبوب و معروف این شهر است. جواهرات آنتیک و چشم‌نواز، عکس‌های قدیمی، کارد و چنگال‌های نقره‌ای و حتی مدال‌ها و یونیفرم‌های دوران شوروی و دیگر کالاهای منحصربه‌فرد برای دکور خانه برخی از چیزهای جذابی هستند که می‌توانید در اینجا پیدا کنید. یکی از جذاب‌ترین سوغات‌هایی که می‌توانید از تور گرجستان با خود برگردانید، لیوان‌هایی هستند که از شاخ حیوانات ساخته شده و در قسمت پایین‌شان با نقره و یا فلزات دیگر تزئین می‌شوند. شانس این وجود دارد که در میان گشت و گذارتان به کالاهای آنتیک یا نیمه‌آنتیک اروپایی و روسی هم برخورد کنید. تمبرهای قدیمی، صفحه‌های گرامافون، کتاب، چینی، ظروف سفالی، لامپ‌های قدیمی، کلاه‌های جنگ جهانی دوم، چاقو و خرده‌ریزهای دیگر در این بازار پیدا می‌شوند. اگر عاشق چیزهای قدیمی هستید، فرصت دیدن این بازار را به هیچ عنوان از دست ندهید. همانطور که گفته‌اند ارزش هر چیزی در نگاه شخص است بنابراین ممکن است یک کالای عالی را با قیمت خیلی ارزان پیدا کنید. چند ساعتی را به گشت و گذار در مسیرهای باریک این بازار اختصاص دهید و مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

مرکز خرید East Point یک مجموعه تفریحی و خرید نسبتا جدید در تفلیس است. این مجموعه بزرگترین در نوع خودش در این کشور است؛ با وسعتی در حدود 24 هکتار، مسافران تور گرجستان می‌توانند در یک مکان خرید کنند، غذا بخورند و تفریح کنند. اگر همراه با بچه‌ها به سفر آمده‌اید، این مال احتمالا بهترین مکان برای شما برای خرید است، جایی که بچه‌ها می‌توانند فیلم تماشا کنند یا بولینگ بازی کنند. مال East Point یک پردیس سینمایی با 10 پرده دارد که مجهز به تکنولوژی IMAX است. این سینما یکی از بزرگترین سینماهای آیمکس اروپا است. این مال یک مجموعه تفریحی آموزشی به وسعت 3500 متر مربع هم دارد.

بازار میدان، یک مجموعه فروشگاهی زیرزمینی است که درست در زیر قلب شهر قدیمی تفلیس یعنی میدان میدان قرار گرفته است. اگر می‌خواهید در تور گرجستان کالاهای سنتی و سوغاتی‌های محلی مانند غذاها و خرده‌ریزهای دست‌ساز را بخرید، بازار میدان بهترین انتخابتان خواهد بود. این مجموعه که یکی از قدیمی‌ترین بازارهای منطقه است، بهترین‌های فرهنگ و تاریخ این کشور را به نمایش می‌گذارد. در اینجا توریست‌ها می‌توانند خوراکی‌های محلی را بچشند و صنایع دستی اصیل این سرزمین را ببینند. غیر از خرید، بودن در این منطقه شانس دیدن یادبودهای تاریخی و جاذبه‌های معماری شهر قدیمی تفلیس را هم به شما می‌دهد.

هنرمندان جواهرساز در این کشور برای مهارتشان در خلق جواهرات و زیورآلات فوق‌العاده زیبا با استفاده از تکنیک قدیمی میناکاری مشهور هستند. اگر قصد دارید در تور گرجستان جواهرات بخرید، میناکاری‌های گرجی را به هیچ عنوان از دست ندهید، کارهایی که در سراسر دنیا برای ارزش هنریشان شناخته می‌شوند. چند فروشگاه در تفلیس وجود دارند که این زیورآلات را با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهند و بین توریست‌ها محبوب هستند. این فروشگاه‌ها Ornament Gallery و فروشگاه پوکانی هستند. در تفلیس می‌توانید بهترین فرش‌های کشور را پیدا کنید. طرح‌های روی این فرش‌ها از طراحی‌های آسیایی و اروپایی تاثیر گرفته‌اند و نتیجه به وجود آمدن آثار هنری بسیار زیبا بوده است. بهترین فروشگاه برای خرید فرش Caucasian Carpets Gallery است، جایی که می‌توانید فرش‌های گرجی را با طرح‌ها و رنگ‌های منحصربه‌فردشان پیدا کنید.

رومیزی‌های آبی رنگ با طرح‌های خاص و زیبایشان، بیشتر از 300 سال است که به بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ این سرزمین تبدیل شده‌اند. آنها آبی هستند چرا که رنگ سنتی که اینجا استفاده می‌شده نیلی بوده که از درخت نیل به دست می‌آمده است. این صنعت تقریبا مرده بود تا این که چند سال پیش توسط دو متخصص طراحی احیا شد. این رومیزی‌ها را می‌توانید در طرح‌ها و اندازه‌های متفاوت و جذاب در فروشگاه‌های سراسر تفلیس پیدا کنید. در تور گرجستان سری به گالری 27 در خیابان بتلمی زده و یک سوغاتی خوب از سفر به خانه ببرید.

به خاطر کیفیت عالی و قیمت‌های ارزان، بسیاری از مسافران تور گرجستان از سراسر جهان به این کشور می‌آیند تا نقره، طلا و زیورآلات تهیه کنند. خلق شاهکارهای هنری کوچک، بخشی از زندگی روزمره گرجی‌ها است؛ غیر از صنایع دستی می‌توانید نقاشی‌ها و انواع کالاهای دست‌ساز دیگر را هم پیدا کنید. در بازارهای تفلیس وسایل قدیمی و آنتیکی را پیدا می‌کنید که نه تنها از این کشور بلکه از دیگر نقاط اروپا، مدیترانه و کشورهای خاورمیانه به اینجا رسیده‌اند. لباس‌های سنتی گرجی زیبا هستند و با ظرافت خاصی دوخته می‌شوند؛ فروشگاه Samoseli Pirveli بهترین مکان برای خرید لباس‌های اصیل و سنتی گرجی مانند چوخا و کارتولی است.

بهترین زمان برای رفتن به تور گرجستان

برای تور گرجستان فصل پر گردشگر یا کم‌گردشگر وجود ندارد، هر زمانی از سال می‌توان به این سفر رفت. به لطف موقعیت جغرافیاییش، این سرزمین از آب و هوای متنوعی بهره می‌برد. تابستان‌ها گرم  و مرطوب هستند و زمستان‌ها معتدل و خنک. در حالی که قله‌های کوهستان‌های شمالی همیشه پوشیده از برف هستند، منطقه ساحل غربی در کنار دریای سیاه از هوایی همیشه معتدل و گرم در تمام طول سال بهره می‌برد. بنابراین اگر به دنبال جواب این سوال هستید که بهترین زمان برای رفتن به این کشور یا شهر تفلیس چه وقتی است، باید به شما بگوییم که می‌توانید هر زمانی از سال به این سفر بروید. البته برای آن که کار را ساده‌تر کنیم، اطلاعات آب و هوایی هر فصل را در ادامه به شما ارائه می‌دهیم.

رفتن به تور گرجستان در بهار (مارس تا می)

بهترین زمان برای رفتن به تفلیس یا باقی بخش‌های گرجستان فصل بهار است، زمانی که هوا نه خیلی گرم و نه خیلی سرد است. در هفته‌های پایانی بهار بارش باران معمول است، بنابراین توصیه می‌کنیم در این زمان برای احتیاط لباس‌های بارانی و چتر هم در چمدان خود بگذارید. می پر باران‌ترین ماه سال است و بیشترین بارش را به خود می‌بیند.

رفتن به تور گرجستان در تابستان (ژوئن تا آگوست)

متوسط دمای هوا در تابستان در این کشور از 20 تا 30 درجه سانتیگراد متغیر است، به این معنی که دمای هوا در محدوده مطلوبی قرار دارد. بیشتر مناطق تفریحی و هتل‌ها در این فصل با مسافران تور گرجستان پر شده‌اند. آنهایی که با آب و هوای گرمسیری سازگار نیستند، بهتر است بدانند که مناطق ساحلی در این فصل حسابی شرجی هستند.

رفتن به تور گرجستان در پاییز (سپتامبر تا نوامبر)

گرجستان در پاییز زیبا است: بارش‌های گاه‌به‌گاه، درختان رنگارنگ و زمین‌های پوشیده شده از برگ‌های خشک، حال و هوایی رمانتیک را به این سرزمین می‌آورند. توصیه می‌کنیم اگر در این زمان به تور گرجستان رفتید، لباس‌های بارانی و لباس‌هایی با خود ببرید که سریع خشک می‌شوند، چرا که پاییز معمولا پر باران‌ترین فصل سال است. در انتهای اکتبر هوا سردتر می‌شود.

رفتن به تور گرجستان در زمستان (دسامبر تا فوریه)

هوا در گرجستان در ماه‌های زمستان معمولا خیلی سرد است. دما از 2 تا 6 درجه سانتیگراد متغیر است؛ شب‌ها سردتر هم می‌شود و به صفر درجه هم می‌رسد. بارش برف غیر معمول نیست و به همین دلیل این سرزمین مکانی ایده‌آل برای عاشقان ورزش‌های زمستانی است، به خصوص آنهایی که به اسکی علاقه دارند. در تمام کشور برف می‌بارد؛ اما برخی مناطق مانند Tetnuldi و Svaneti در بخش‌های غربی اولین برف را همان اوایل سپتامبر به خود می‌بینند. تا نوامبر بارش برف در دیگر نقاط هم شروع می‌شود.

تور ارزان گرجستان

وقتی برنامه‌ریزی سفر را انجام می‌دهید، مقدار پولی که قرار است خرج کنید یکی از عوامل مهم در محاسبات‌تان خواهد بود. گرجستان یک کشور اروپایی به حساب می‌آید اما از بسیاری دیگر از کشورهای این قاره ارزان‌تر است. در ادامه توصیه‌هایی به شما می‌کنیم تا بتوانید با تنها 300 دلار یک تور ارزان گرجستان داشته باشید. مطمئنا با بودجه بالاتر انتخاب‌هایتان بیشتر خواهد بود اما به این صورت می‌توانید ایده‌ای کلی از هزینه‌ها به دست آورید. واحد پول گرجستان لاری (GEL) است؛ هر لاری به 100 تتری تقسیم می‌شود. نرخ تبدیل لاری به دلار ممکن است تغییر کند اما این نرخ در حال حاضر در حدود 1 دلار به 2.3 لاری است. یعنی 300 دلار شما حدود 700 لاری خواهد بود. با این عدد می‌توانید 10 روز را در این سرزمین زیبا سفر کنید و از دیدن جاذبه‌های آن لذت ببرید، بدون این که نگران بودجه‌تان باشید.

سفر رایگان در گرجستان

چیزهایی وجود دارند که شما می‌توانید در تور گرجستان به رایگان به دست بیاورید، مانند محل اقامت و غذا و نوشیدنی. پذیرایی از مهمانان خارجی (Couchsurfing) در حال محبوب شدن در بین طبقه مدرن تفلیس است؛ کسانی هستند که به رایگان از شما در خانه‌هایشان پذیرایی کنند. وقتی نوبت به غذا و نوشیدنی برسد، گرجی‌ها عاشق نشان دادن مهمان‌نوازی و سخاوتشان به مهمانشان هستند و در نتیجه بیشتر مواقع آن‌ها را به یک نوشیدنی یا حتی یک ضیافت کامل دعوت می‌کنند. با این حال اگر در نهایت تمام هزینه‌های اقامت، جابه‌جایی، غذا، بازدید از موزه‌ها و خرید سوغات را خودتان پرداخت کردید، در ادامه بهترین راه خرج کردن آن 300 دلار را برای شما بازگو می‌کنیم.

قیمت هتل در گرجستان

تعداد زیادی هتل ارزان قیمت در تفلیس وجود دارند. در شهرهایی مانند باتومی و Kutaisi هم شما می‌توانید اتاق‌هایی راحت با امکانات پایه‌ای را با قیمتی در حدود 13 دلار برای هر شب پیدا کنید. خانه‌های بسیاری هم برای اجاره وجود دارند که قیمت‌های مشابهی دارند و در سایت AirBnb قابل پیدا کردن هستند. این شد هزینه 10 روز اقامت‌تان در تور گرجستان: 130 دلار خرج کرده‌اید و 170 دلار دیگر برایتان باقی مانده است. برای بسیاری از مردم این سرزمین این عدد درآمد متوسط ماهیانه‌شان است. یک نکته که در پیدا کردن هتل با هر قیمتی باید مورد توجه قرار دهید این است که قبل از رفتن حتما رزروهای خود را انجام دهید، چرا که در فصل‌های پرگردشگر پیدا کردن جای خالی حسابی سخت می‌شود.

هزینه جابه‌جایی در تور گرجستان

اگر همراه با تور به این سفر نیامده‌اید و قرار نیست کسی شما را از فرودگاه به شهر برساند، برای آمدن از فرودگاه بین‌المللی تفلیس یا فرودگاه‌های باتومی و Kutaisi به مرکز شهر باید از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنید. گزینه‌های موجود در فرودگاه بین‌المللی تفلیس برای رسیدن به شهر، قطار شهری، اتوبوس و تاکسی دربست هستند که قیمت‌های متفاوتی از 0.2 دلار تا 10 دلار دارند. هزینه استفاده از سیستم‌های حمل و نقل در شهرها در حدود 0.2 دلار (اتوبوس و مترو) است. کرایه مینی‌بوس‌ها (مارشوتکا) هم حدود 30 سنت است. کرایه تاکسی فوق‌العاده ارزان است؛ اگر دو نفری سفر می‌کنید، در بسیاری از مسیرهای داخل شهری برای کرایه هر دو نفر تنها باید 2 دلار پرداخت کنید. کرایه قطار از تفلیس تا باتومی تنها 10 دلار و کرایه اتوبوس 8.5 دلار است. تاکسی برای 4 نفر برای همین مسیر 50 دلار هزینه دارد. کرایه مینی‌بوس به شهرهایی مانند کازبگی، گوری و Sighnaghi هم حدود 2 تا 4 دلار است. هزینه جابه‌جایی برای این سفر 10 روزه حدود 55 دلار می‌شود و همچنان 115 دلار در کیفتان باقی مانده است. یعنی شما همچنان 38 دلار اضافه‌تر از حقوق ماهانه‌ای که یک بازنشسته می‌گیرد دارید. چند نکته که در تور گرجستان خیلی به دردتان خواهند خورد: برای تاکسی گرفتن از اپلیکیشن‌های مخصوص مانند Taxify استفاده کنید؛ برای جابه‌جایی گزینه‌های راحت‌تری هستند. توجه داشته باشید که برخی از راننده تاکسی‌ها سعی می‌کنند از توریست‌ها پول بیشتری بگیرند، بنابراین قبل از سوار شدن بر سر مبلغ کرایه با راننده به توافق برسید. اگر از چانه زدن بر سر کرایه خوشتان نمی‌آید می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل خودتان را از این دردسر نجات دهید.

هزینه غذا خوردن در تور گرجستان

تور گرجستان برای عاشقان پنیر و گوشت مانند سفر به بهشت خواهد بود. در رستوران‌ها و مکان‌هایی که غذای بیرون‌بر دارند، نان پنیری گرجی (خاچاپوری) حدود 60 سنت قیمت دارد؛ برای دو نفر این عدد 2.5 دلار است. کلوچه‌های گرجی (خینخالی) دانه‌ای 30 سنت قیمت دارند. یک قوطی نوشابه یا لیموناد هم 0.8 دلار قیمت دارد. آب لوله‌کشی، قابل آشامیدن است و در بسیاری از مکان‌ها می‌توانید آن را به رایگان پیدا کنید. در مجموع برای 10 روز، هزینه غذا و نوشیدنی حدود 80 دلار خواهد بود. حالا شما 35 دلار دارید که برابر با حقوق ماهانه سربازان ارتش ملی این کشور است. برای کم کردن هزینه‌ها در سفر سعی کنید در مکان‌های توریستی غذا نخورید. غذا خوردن در شهرهای کوچک و روستاها نسبت به شهرهای بزرگی مانند تفلیس ارزان‌تر تمام می‌شود. باتومی گران‌ترین شهر در این زمینه است. سعی کنید جایی را برای اقامت انتخاب کنید که بتوانید در آن برای خودتان آشپزی کنید. خواروبار در بازارهای محلی فوق‌العاده ارزان است (حتی ارزان‌تر از سوپرمارکت‌ها). میوه و سبزیجات در گرجستان در همه جا به صورت تازه پیدا می‌شوند و تیهه کردن غذاهای ساده و خوشمزه را برایتان فوق‌العاده آسان می‌کنند.

هزینه بازدید از موزه‌ها در تور گرجستان

بلیت ورودی موزه‌ها معمولا بین 0.6 تا 2 دلار است. اگر کارت دانشجویی معتبر همراه دارید، می‌توانید در بیشتر موارد تخفیف بگیرید. توجه داشته باشید که بازدید از برخی از موزه‌ها رایگان است. کلیساها و کلیساهای جامع، برخی از جذاب‌ترین جاذبه‌های این کشور هستند و بازدید از آنها هم رایگان است. به سراغ Kazbegi Sameba، جواری و Svetitskhoveli رفته و از دیدن کارهای هنری و معماری عالی‌شان لذت ببرید. هزینه بازدید از موزه‌ها در تور گرجستان برای 10 روز شما، حدود 10 دلار خواهد بود. حالا 20 دلار دارید که با آن می‌توانید 20 بطری نوشابه برای خودتان تهیه کنید. البته چطور است با این 20 دلار کمی سوغاتی بخرید و دل دوستان و آشنایانتان را شاد کنید؟

هزینه خرید سوغات در تور گرجستان

شما می‌توانید سوغاتی‌های سنتی گرجی (زیورآلات دست‌ساز، کارت پستال و دست‌بند) را تقریبا در هر گوشه و کناری نزدیک جاذبه‌های توریستی بخرید. در تفلیس در خیابان‌های Rustaveli و Leselidze تعداد زیادی فروشگاه فروش سوغاتی وجود دارد. 25 دلار پول زیادی برای خرید این خرده‌ریزها به عنوان سوغاتی خواهد بود، بنابراین همچنان پول برایتان می‌ماند که نوشابه و کلوچه گرجی بخرید و نوش جان کنید. به هیچ عنوان خرید سوغاتی را تا لحظه آخر و تا وقت رسیدن به فرودگاه به تاخیر نیاندازید، چرا که در فرودگاه قیمت‌ها تقریبا 3 برابر هستند.

دیدگاه های مرتبط با "تور گرجستان"

* سوالتان را از کارشناس ما بپرسید، در صورتی که تمایل دارید با شما تماس گرفته شود، اطلاعات تماس خود را هم در فرم زیر درج نمایید (اطلاعات تماس شما در سایت نمایش داده نخواهد شد)