قرارداد 400 میلیارد دلاری ایران و چین صحت دارد؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، فارس نوشت: هیچ منبع موثقی ماجرای قرارداد 400 میلیارد دلاری ایران و چین را تایید نکرده است و تنها منبع همه این اخبار و تحلیل ها همان خبر منتشر شده در رسانه ناشناخته انگلیسی است.

قرارداد 400 میلیارد دلاری ایران و چین صحت دارد؟

با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید.

چندی پیش سایت خبری - انگلیسی پترولیوم اکونومیست مدعی شد سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به چین و دیدار با همتای چینی خود در راستای تکمیل ساختار قرارداد شرکت جامع استراتژیک ایران و چین که توافق آن در سال 2016 امضا شده بود، است.

این رسانه انگلیسی همچنین مدعی شد که به گفته یک منبع مطلع از وزارت نفت ایران بخش های بسیاری از این توافق جدید قرار نیست به صورت عمومی اعلام گردد.

در خبر منتشر شده توسط رسانه مذکور آمده بود محور اصلی توافق جدید ایران و چین سرمایه گذاری 280 میلیارد دلاری چینی ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است و به احتمال زیاد بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری چینی ها طی سال نخست اجرای قرارداد 25 ساله با آنها به صنعت نفت و گاز ایران تزریق می گردد و مابقی آن به صورت مرحله ای و براساس توافق دو طرف از سوی پکن در ایران انجام می گردد.

چینی ها همچنین قرار است در قالب توافق شراکت جامع استراتژیک با ایران 120 میلیارد دلار در حوزه توسعه زیر ساخت های فراوری و حمل و نقل در ایران سرمایه گذاری نمایند که بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری هم در 5 سال نخست انجام خواهد شد و مابقی آن به صورت دوره ای و براساس توافق دو کشور به بخش صنعت و جوزه حمل و نقل ایران تزریق می گردد.

در خبر منتشر شده آمده بود براساس جزئیات توافق جدید اجرا شده بین ایران و چین، چین می تواند پول محصول خریداری شده از ایران را حداکثر تا دو سال به این کشور پرداخت کند. از سویی دو طرف توافق کردند که چین پول خریدهای خود را به یوآن و یا ارزهای دیگر به کشورمان پرداخت کند و این بدان معناست که قرار نیست در مبادلات تجاری ایران و چین از دلار استفاده گردد.

بنابر ادعای این رسانه انگلیسی با توجه به آنکه قرار است پول خرید نفت، گاز و محصولات پتروشیمی از ایران به ارز دیگر کشورها پرداخت گردد، ایران امکان را دارد که با یاری بانک های دوست خود در کشورهای غربی از جمله بانک هاندلز، بانک ایران اروپا در آلمان، اوبربانک در اتریش و هالک بنک در ترکیه آنها را به ارز مرجع تبدیل کند.

به گزارش فارس تا اینجا ماجرا چیزی بیش از ادعای یک سایت ناشناخته نبود. پس از آن مقاله ای در لوبلاگ به قلم شیرین هانتر منتشر شد و به استناد همین خبر که منبع قابل اتکایی هم نداشت، تحلیل مفصلی درباره مضرات چنین قراردادی برای ایران ارائه شد و این تحلیل به شکل معناداری به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی ایران توزیع شد.

نویسنده در این تحلیل پا را از خبر پترولیوم اکونومیست هم فراتر گذاشته بود و حتی مطالب اشتباه و غلوآمیزتری به استناد خبر رسانه انگلیسی مطرح نموده بود.

تایید و تکذیب خبر در اتاق بازرگانی؛ مستوفی: منبع رسانه ها بودند

اما پس از اینکه فریال مستوفی رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران امروز در جلسه هیات نمایندگان گفت از شرکت های چینی درباره قرارداد 400 میلیارد دلاری مطالبی را شنیده است، موضوع مطرح شده توسط رسانه غربی رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت و برآورد ها درباره این قرارداد جدی تر شد.

وی گفت: در ابتدا ادعای چینی ها را در رابطه با قرارداد 400 میلیارد دلاری را باور نداشتم اما با ارائه مستندات توسط شرکت های چینی ها در این رابطه از رئیس اتاق بازرگانی تهران می خواهم تا موضوع پیگیری گردد.

اما مجیدرضا حریری رئیس اتاق مشترک ایران و چین در گفت وگو با فارس خبر مذکور را کذب خواند و گفت: این موضوع تاکنون از هیچ منبع رسمی اعلام نشده و برای اولین بار امضا قرارداد 400 میلیون دلاری بین ایران و چین را یک رسانه غربی ادعا نموده است.

وی گفت: هیچ کدام از منابع رسمی دو کشور این خبر را تایید ننموده اند و به نظر می رسد این موضوع یک شیطنت رسانه ای است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین توضیح داد: موضوع را از یکی از منابع رسمی پیگیری نموده است و این منبع طرح چنین موضوعی را توهم خوانده است.

این گزارش می افزاید به دنبال پیگیری خبرگزاری فارس از فریال مستوفی مبنی بر اینکه مستندات چینی ها در این رابطه چه بوده است تعیین شد که مستندات شرکت های چینی همان اخبار منتشر شده در رسانه ها بوده و چینی ها در رابطه با این قرارداد اخبار منتشر شده از رسانه غربی پترولیوم اکونومیست و همچنین روزنامه شرق را ارائه داده اند.

مستوفی به خبرنگار فارس گفت: با توجه به اینکه مطالب منتشر شده توسط این رسانه ها سند نیست از مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران خواسته است که صحت یا کذب بودن ادعای چینی ها را پیگیری کند.

چه کسی از گل آلود شدن روابط ایران و چین سود می برد؟

بر اساس این گزارش، به نظر نمی رسد هیچ منبع موثقی چنین خبری را تایید نموده باشد و تنها منبع همه این اخبار و تحلیل ها همان خبر منتشر شده در رسانه ناشناخته انگلیسی است. از سوی دیگر برخی کارشناسان با استناد به همین فضاسازی رسانه ای معتقدند ممکن است دلیل این شیطنت رسانه ای و فضاسازی پس از آن، گل آلود کردن فضای روابط مالی ایران و چین باشد. چنانکه پیش از این و با توجه به فضای تمایل به غرب و اروپا که بر دولت سایه انداخته بود، روابط ایران و چین به سردی گرایید و برای بهبود این روابط در یک سال اخیر کوشش های دوجانبه زیادی اجرا شده است.

چین در دور قبلی تحریم ها یکی از نقاط اتکاری روابط خارجی مالی ایران بود. اما در جریان سفر پسابرجامی رئیس جمهور چین به ایران که به همراه یک هیئت بسیار بزرگ مالی و با پیشنهادات بی سابقه سرمایه گذاری همراه بود، نوع تعامل دولت که به روابط مالی با اروپا دل بسته بود و عملا تعاملات مالی با غیراروپایی ها را جدی نمی گرفت باعث سردی در روابط مالی دو جانبه شد.

در یکی دو سال اخیر و با توجه به ظرفیت های عظیم مالی چین به عنوان دومین اقتصاد دنیا و احتیاج این کشور به انرژی و مواد اولیه فراوریی ایران در کنار تقابل سیاست های این کشور با آمریکا، کوشش ها برای گرم شدن مجدد روابط دوجانبه دوباره شروع پیگیری شد. بر این اساس به نظر می رسد شیطنت های رسانه ای طرف های غربی که بعضا در ایران هم دنباله هایی پیدا کرد روابط دوجانبه ایران و چین را نشانه گرفته و دور جدیدی از کوشش برای هراس افکنی درباره روابط مالی ایران و چین شروع شده است.

23231

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 588

به "قرارداد 400 میلیارد دلاری ایران و چین صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرارداد 400 میلیارد دلاری ایران و چین صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید