8 توافق توریستی با جانشین اروپا

به گزارش تور گرجستان ارزان، نماینده بخش خصوصی در سفر هیات 60 نفره مقامات و فعالان بازار گردشگری ایران به عمان، دستاوردهای این سفر را تشریح کرد.

8 توافق توریستی با جانشین اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

دنیای اقتصاد : عمان در حال حاضر جایگزین همه کشورهای گردشگرفرست اروپایی در بازار گردشگری ایران شده است؛ به طوری که از سال گذشته تاکنون، تعداد کل توریست های عمانی وارد شده به ایران از مجموع توریست های اروپایی فراتر رفته است. سال گذشته نزدیک به 30 هزار گردشگر از عمان به ایران سفر کردند که از کل حدود 26 هزار گردشگر اروپایی بیشتر بود. نیمه اول سال جاری نیز تعداد توریست های عمانی وارد شده به کشورمان به مرز 50 هزار نفر رسید. در حال حاضر تعداد پروازها بین ایران و عمان 10 برابر شده و به 40 پرواز در هفته آن هم عمدتا از طریق دو خط هوایی عمان رسیده است. مشهد، قم، شیراز و شهرهای شمالی مقاصد اصلی سفر عمانی ها است.

نماینده بخش خصوصی بازار گردشگری ایران در جریان سفر هیات ایرانی به عمان - در راس این هیات، وزیر گردشگری کشورمان به همراه حدود 19 مدیر یا کارشناس این وزارتخانه حضور داشتند- پیروز شد بعد از نشست های دوجانبه فعالان گردشگری دو طرف، به یک توافق 8 بندی با دولت و بخش خصوصی گردشگری عمان دست پیدا کند. اولین خواسته فعالان بازار گردشگری ایران از مقامات عمانی در این سفر، لغو ویزا برای گردشگران ایرانی همچون اقدامی که سال گذشته ایران برای توریست های عمانی انجام داد، بود. این خواسته مورد موافقت نماینده دولت عمان در میزبانی از هیات ایرانی نهاده شد و مقرر شد اقدامات و هماهنگی های بعدی در این راستا صورت گیرد. دومین توافق به کاهش معطلی و زمان حضور گردشگران ایرانی در فرودگاه های عمان مربوط است. حل این مساله می تواند به شکل غیرمستقیم در افزایش میل به سفر ایرانی ها به عمان یاری کند.

توافق سوم بین بازار گردشگری ایران و عمان، راه اندازی کشتی کروز تفریحی در آب های حد فاصل دو کشور برای انتقال بخشی از سفرهای هوایی گردشگران به سفر دریایی بود. این شکل سفر خود باعث تحریک به سفر بیشتر گردشگران دو کشور می گردد. رئیس هیات مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران در ادامه گفت و گو با دنیای اقتصاد، درباره توافق چهارم به عنوان یک دستاورد مهم توضیح داد: الحاق ایران به لیست کشورهای مورد تایید دولت عمان برای ارائه خدمات گردشگری سلامت به عمانی ها یکی از مطالبات جدی بخش خصوصی ایران از دولت این کشور بود آن هم در شرایطی که کیفیت و بهای انواع خدمات پزشکی و بیمارستانی مراکز سلامت در ایران به مراتب بیشتر از سطح بعضی کشورها در لیست هفت گانه عمان است. در حال حاضر دولت عمان، بیمارستان های 7 کشور از جمله هند را برای اعزام بیماران عمانی به رسمیت می شناسد و در صورتی که گردشگران سلامت عمانی به این 7 کشور سفر نمایند از یارانه پزشکی دولت خود بهره مند می شوند.

ایران قرار است به این لیست اضافه گردد. در توافقی دیگر مقرر شد بخش خصوصی دو کشور در حوزه خدمات گردشگری، بسته مشترک به توریست های خارجی ارائه نمایند به این صورت که بخشی از حدود 8 میلیون گردشگر خارجی که سالانه به عمان سفر می نمایند از طریق محتوای این بسته، روزهایی از سفر گردشی خود را در ایران سپری نمایند. در این صورت سهم بازار گردشگری ایران با همکاری مشترک با فعالان گردشگری عمان، از بازار گردشگری خارجی افزایش پیدا می نماید. توافق ششم به ویزای فرودگاهی در مناطق آزاد کشورمان مربوط است که در این باره مقرر شد گردشگران عمانی از این ویژگی در مناطق آزاد آگاه شوند تا بتوانند برای سفر به شهرهای توریستی ایران برنامه ریزی نمایند.

توافق هفتم نیز یکی از مهم ترین ها محسوب می گردد که بر اساس آن مقرر شد دولت عمان به یاری بخش خصوصی این کشور، هزینه های مربوط به سفرهای ترانزیتی گردشگران ایرانی را در مقایسه با کشورهایی همچون ترکیه و امارات پایین بیاورند تا به زودی، فرودگاه های عمان به عنوان مقصد ترانزیتی ایرانی ها برای سفر به کشورهای مقصد، جایگزین دبی و استانبول و سایر نقاطی که در حال حاضر نقش پایگاه های ترانزیتی برای ایرانی ها را دارند، شوند. در آخرین توافق به عمل آمده، بخش خصوصی بازار گردشگری عمان موظف شد نسبت به سفر رسمی توریست های عمانی به ایران اطلاع رسانی و تبعات سفر از طریق واسطه های نامعتبر را به آنها اعلام کند. قرار است لیست آژانس های معتبر گردشگری ایران به آنها ارائه گردد. رفیعی بیان کرد: دولت باید برای جذب بیشتر گردشگر از چین، روسیه، عراق، افغانستان و پاکستان نیز مشابه عمان عمل کند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 763

به "8 توافق توریستی با جانشین اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 توافق توریستی با جانشین اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید