ایجاد روزانه5صفحه جعلی بانکی، کاربران کم سواد دیجیتالی در معرض خطر

به گزارش تور گرجستان ارزان، امیر ناظمی در اینستاگرام نوشت: فیشینگ، سایت ها و صفحه های اینترنتی جعلی هستند که سعی می نمایند به وسیله فریب کاربران اطلاعات مربوط به نام کاربری، گذرواژه یا اطلاعات کارت بانکی آنها را به دست آورند. از این طریق کاربرانی که دارای سواد دیجیتالی کمتری هستند و یا از ابزارهای به روز نشده استفاده می نمایند، بیشتر در معرض خطر هستند و اطلاعات آنها مورد سوءاستفاده قرار می گیرد.

ایجاد روزانه5صفحه جعلی بانکی، کاربران کم سواد دیجیتالی در معرض خطر

وی گفت: برای مقابله با فیشینگ راه های مختلفی وجود دارد که از جمله آنها می توان به افزایش دانش کاربران، پایش مداوم بانک ها برای شناسایی صفحات جعلی و راهکار های فنی مانند نصب فایروال ها اشاره نمود.

وی گفت: فیشینگ یک چالش جهانی است به همین دلیل نیز ابزارهای جهانی در این خصوص طراحی شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد: اگر چه مأموریت سازمان فناوری اطلاعات به صورت مستقیم شناسایی و مسدودسازی این صفحات نیست و این امر در حیطه وظایف پلیس فتا و بانک ها است اما بیشترین شناسایی و مسدودسازی صفحات جعلی درگاه های بانکی را ما در مرکز ماهر انجام داده ایم.

وی با بیان اینکه در 6 ماه نخست سال جاری 857 سایت فیشینگ شناسایی و مسدودسازی شده اند، ادامه داد: این به معنی آن است که روزانه بیش از 5 صفحه جعلی بانکی توسط کلاهبرداران ایجاد می گردد.

معاون وزیر ارتباطات توضیح داد: در مجموع کمتر از 10 مورد (حدود یک درصد) از این موارد در شبکه های اجتماعی توسط کاربران هشدار داده می گردد و با 99 درصد دیگر به صورت فنی مقابله صورت می گیرد.

وی گفت: 95 درصد از این موارد را به وسیله همکاری بین المللی با مراکز (CERT) جهان انجام می دهیم. به صورت متقابل هم مراکز مشابه مرکز ماهر در کشورهای دیگر پس از شناسایی این درگاه های جعلی آن را به ما اطلاع می دهند. در حقیقت صیانت از حقوق کاربران بر پایه قواعد جهانی است و از مبداء مسدود می گردد.

ناظمی ادامه داد: اگر چه شاید بسیاری ترجیح می دهند تا روز به روز بر کنترل بیشتر اینترنت مردم بیفزایند و این امر را به بهانه محافظت از مردم و صیانت از اطلاعات آنها انجام می دهند اما واقعیت آن است که اصلی ترین راه مقابله با چالش های جهانی، استفاده از قواعد جهانی است. بر این اساس همکاری بین المللی نه تنها پایدارتر است، بلکه ریسک تعرض به حقوق مردم را کاهش می دهد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد: در عصر فناوری به همان دلیلی که فناوری جهانی است، اتکا به شیوه ها و قواعد جهانی نیز یک راهکار است. شاید گاهی باید این نگاه منفی به همکاری بین المللی را کنار بگذاریم تا بتوانیم منافع همکاری جهانی را ببینیم. در خصوص چالش های جهانی، راهکار های جهانی کارآمدتر از کنترل شدید در کاربری مردم است که گاهی پشت سر واژه های درستی مانند شبکه ملی اطلاعات پنهان می گردد.

وی گفت: شبکه ملی اطلاعات ضروری و مهم است اما حداقل این را خوب می دانیم که کاربردش مقابله با فیشینگ نیست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 776

به "ایجاد روزانه5صفحه جعلی بانکی، کاربران کم سواد دیجیتالی در معرض خطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد روزانه5صفحه جعلی بانکی، کاربران کم سواد دیجیتالی در معرض خطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید