30 درصد سهام عدالتمان را بفروشیم یا نه؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، یکی از مهم ترین دغدغه این روزهای جامعه، نحوه آزادسازی و یا بهتر است بگوییم فروش سهام عدالتشان در بورس یا به وسیله بانک هاست.

30 درصد سهام عدالتمان را بفروشیم یا نه؟

روز گذشته ابلاغیه رسمی سازمان خصوصی سازی مبنی بر این که تعدادی از سهام داران سهام عدالت که تا 31 اردیبهشت روش آزادسازی مستقیم را انتخاب نموده اند می توانند برای فروش وکالتی به بانک ها مراجعه نمایند، صادر شد. ابلاغیه ای که تا حدودی این ابهام را برای افراد دارنده سهام عدالت آن هم به صورت غیرمستقیم ایجاد کرد که آیا امکان فروش در بانک برای آنها هم فراهم است؟!

نفع بانک ها در فروش وکالتی چیست؟

رضا امیرجلالی یکی از کارشناسان بازار سرمایه در این باره می گوید: قطعا بانک ها فعلا متصدی یا وکیل فروش 30 درصد از سهام سهام داران عدالتی هستند که روش مستقیم را انتخاب کردند و مابقی تا 8 خرداد باید مشخص تکلیف شوند.

وی اضافه کرد: بانک ها در این خرید و فروش هیچ درصد سهمی را برداشت نمی نمایند و جالب است بدانید که فروش در روزهای منفی بازار سرمایه انجام نمی شود.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که عده ای از مردم نسبت به عرضه سهام توسط بانک ها با نرخ پایین تر نگران هستند، بیان نمود: قطعا بازارگردان ها با مشاوره های تخصصی بانک را برای فروش بهتر همراهی می نمایند هرچند بارها توصیه نموده ایم که سهام خود را نفروشند و به مدیریت آن در بازار سرمایه بپردازند.

امیرجلالی به ارزش بالای این سهام ها در بازار اشاره نموده و گفت: به طور مثال در قسمت فلزات سهام قابل توجهی از شرکت ها با ارزش زیادی همراه بوده و روز به روز به ارزش این شرکت ها اضافه کرده می شود در نتیجه فروش در این قسمت تاحدودی توصیه نمی شود.

با توجه به این توصیه ها اما همچنان تعداد زیادی از سهام داران عدالت روز گذشته اقدام به فروش قسمت مشخص شده در بانک ها کردند.

مهلت آزادسازی سهام عدالت تمدید شد

حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت اظهار کرد: متقاضیان انتخاب روش های مستقیم و غیرمستقیم با دقت تصمیم گیری نمایند، با توجه به ابهام و سردرگمی های متعدد سازمان خصوصی سازی یک هفته مهلت انتخاب روش آزادسازی را برای سهام داران تمدید کرد.

وی اضافه کرد: در نتیجه با مطالعه بیشتر و آنالیز نهایی روش مستقیم را انتخاب نمایند و سپس در نظر داشته باشند ارزش شرکت های بورسی سهام عدالت بالاست و به عبارت صراحتا باید گفت این سهام ها برای نفروختن هستند.

فهیمی در ادامه بیان نمود: بانک ها موظف هستند ظرف سه روز سفارش ها را تجمیع و به وسیله کارگزار منتخب خود در بازار سرمایه به فروش برسانند و وجه حاصله را به حساب دارندگان سهام عدالت یا متقاضیان فروش واریز نمایند. نکته بسیار مهم که بارها از طرق مختلف گوشزد نموده ایم. انتخاب روش آزادسازی با آگاهی است چرا امکان اصلاح فعلا برای سهام داران وجود ندارند.

فهیمی در پاسخ به این سوال که آیا فروش سهام از امروز شروع می شود؟ بیان نمود: سهام از 10 به فروش گذاشته می شود و همچنین افراد در این روز می توانند خود به صورت مستقیم در بورس به صورت دل بخواهی 30 درصد از سهام شرکت های بورسی خود را به فروش برسانند.

بانک ها همچنان یک قدم عقب!

اما مهم ترین مسئله ای که روز گذشته گریبان گیر متقاضیان فروش سهام عدالت بود عدم همکاری بانک ها برای اجرای این طرح بود. بانک ها از ساعات ابتدایی روز 6 خرداد از بی اطلاعی از ابلاغیه بانک مرکزی به آنها دم می زنند و تعداد زیادی مراجعه نماینده در صف فروش سرگردان شده اند.

یکی از فروشندگان این سهام، از عدم پذیرش درخواست خود در بانک اطلاع داد و گفت: یک ساعتی است که متصدیان بانکی تنها جمله ابلاغیه ای به ما نیامده است را تکرار می نمایند.

با تکرار بیش از حد این اتفاق تور گرجستان ارزان ما با سراغ مسئولان بانکی رفتند تا دلیل این اختلال را آنالیز نمایند. این بین بودند بانک هایی که در اجرای این مصوبه شورای عالی بورس پیش قدم بودند اما بسیاری از بانک ها با وجود اختلال ایجاد شده، روی خوشی برای پاسخ به سوالات ما نشان ندادند و البته تعدادی از شعب از آماده نبودن زیرساخت ها اطلاع دادند.

گلایه اصلی فروش سهام توسط بانک به این ناهماهنگی توسط بانک ها آن هم در روزهای کرونایی باز می شود که چرا شعب برای انجام این کار توجیه نشده اند و در صورت توجیه و سهل انگاری مدیران برخورد جدی را با توجه به تجارب قبلی در بحث اجرای تعویق تسهیلات بانکی به علت کرونا را اعمال ننموده اند.

هرچند سازمان خصوصی سازی، کارشناسان و حتی خود وزیر امور مالی و دارایی بارها به عدم فروش سهام و نگهداری ان تاکید نموده اند اما روش فروش و اختیار آن را هم پیش روی مردم قرار داده اند ولی روش هایی با اختلال های فراوان!

سامانه هایی که با حجم ورود مردم به بورس با اختلال در سیستم کارگزاری ها همراه بوده و به نوعی حضور هرچه جدی تر سامانه معاملات بومی یا تقویت هسته معاملاتی بورسی را خبر می دهد.

حال باید منتظر ماند و دید مشکل فروش سهام در بانک ها امروز برطرف خواهد شد؟ پاسخ مدیران بانکی به این اختلال یک روزه چیست؟ و اینکه با تمدید مهلت آزادسازی سهام عدالت آیا استقبال از روش مستقیم از 10 میلیون نفر فراتر خواهد رفت؟!

منبع: باشگاه تور گرجستان ارزان

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1333

به "30 درصد سهام عدالتمان را بفروشیم یا نه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 درصد سهام عدالتمان را بفروشیم یا نه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید