شکر مصرفی خانوار کیلویی 8 هزار و 700 تومان، عرضه بدون محدودیت شکر در بازار

به گزارش تور گرجستان ارزان، قائم مقام وزیر صمت با بیان این که باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا گردد گفت: در بخش خانوار نرخ هشت هزار و 700 تومان است و در زمان حاضر اعمال می گردد.

شکر مصرفی خانوار کیلویی 8 هزار و 700 تومان، عرضه بدون محدودیت شکر در بازار

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، محمدصادق مفتح با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما ابراز کرد: منسجم ترین شبکه توزیع، فروشگاه های زنجیره ای است که بدون هیچ محدودیت شکر در آنجا عرضه می گردد البته به این معنا نیست که در صنف توزیع نمی گردد بلکه در صنف لبنیات و خواروبار هم شکر توزیع می گردد، ولی شبکه ای که تنظیم و تعادل بازار را انجام می دهد در فروشگاه های زنجیره ای اعمال می گردد.

وی افزود: شکر با قیمت 6 هزار و 300 تومان درب انبار به صورت فله می باشد که به خاطر کنترل بازار مقرر شده در بسته های یک کیلویی با قیمت 8 هزار و 700 تومان تحویل خانوار گردد.

وی ادامه داد: قیمت صنف و صنعت شکر هم 11 هزار و 500 تومان است.

مفتح گفت: توزیع شکر بدون محدودیت انجام می گردد.

وی افزود: یکی از اقلامی که در ایام عید و ماه مبارک رمضان پیک مصرف دارد شکر است و بر اساس گزارشات تا امروز مسئله ای در توزیع نیست.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی توضیح داد: در بازار شکر کمبود عرضه وجود ندارد و زمانی که شکر به واحد بسته بندی می رسد هزینه بسته بندی آن محاسبه می گردد و قیمت دوم پیدا می نماید.

دولت در بازار شکر نظارت داشته باشد، ولی دخالت نکند

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: دولت اجازه دهد تاجر شکر را وارد کند و نظارت کند؛ بزرگترین و بهترین پلیس رقابت است و زمانی که رقابت باشد قیمت ها کاهش می یابد.

قاسمعلی حسنی متذکر شد: نرخ های امروز بازار شکر 6 هزار و 650 تومان، هشت هزار و 700 تومان، 11 هزار و 500 تومان، 13 هزار و 500 تومان و 15 هزار تومان است که شکر با قیمت هشت هزار و 700 تومان در بعضی فروشگاه ها نیست.

وی گفت: بنکداران حق انتخاب قیمت ندارند و در 42 سال گذشته تمام قیمت گذاری ها محکوم به شکست بوده است و هیچ وقت رعایت نشده و پاسخگو نبوده است و همواره مردم کالایی را که با نرخ دولتی وارد شده است با نرخ آزاد مصرف نموده اند.

حسنی درباره نظام توزیع در فروشگاه های زنجیره ای هم گفت: بعضی فروشگاه های زنجیره ای در این شرایط کرونایی تنها دو بسته شکر می دهند که باید توزیع به صورت گسترده تر انجام گردد.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اعلام نمود: در زمان حاضر بنکداران شکر را با قیمت 11 هزار و 500 تومان خریداری می نمایند که این قیمت هم برای تمام بنکداران میسر نمی گردد و مجبورند با قیمت بالاتر تهیه نمایند و الآن با قیمت 13 هزار و 500 تومان توسط بنکداران به فروش می رسد که با قیمت 15 تا 16 هزار تومان به دست مصرف نماینده می رسد.

وی گفت: تا 15 آبان پیک مصرف شکر وجود دارد و بر اساس فصل پیشِ رو آبمیوه فروشی ها و نوشیدنی ها و ... به این شرایط اضافه می شوند.

حسنی افزود: مصرف نماینده در زمان حاضر شکر را با دلار 45 هزار تومان مصرف می نماید چرا که هر تن شکر 384 دلار است که با دلار 23 هزار تومان قیمت شکر 7 هزار و 350 تومان می گردد وقتی این قیمت به 16 هزار تومان می رسد یعنی با دلار 40 تا 45 هزار تومان به دست مصرف نماینده می رسد.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در یک هزار و 100 شهر شکر زیر 15 هزار تومان در بخش آزاد به دست مصرف نماینده نمی رسد.

وی ادامه داد: در بازار شکر گران فروشی و سودجویی اتفاق می افتد.

حسنی توضیح داد: دولت باید کار را به کاردان بسپارد و اجازه دهد تاجر شکر را وارد کند و دولت نظارت کند؛ بزرگترین و بهترین پلیس رقابت است و زمانی که رقابت باشد قیمت ها پایین می آید.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در سه سال گذشته هفت بار قیمت ها تغییر پیدا نموده است و از دولت درخواست می کنیم نظارت داشته باشد، ولی دخالت نکند.

البته پیغام های مخاطبین به برنامه حاکی از گلایه از وضع شکر در بازار بود.

پیمان حصادی مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: در سال 99 در کشور مجموعاً یک میلیون و پانصد و هفتاد هزار تن شکر فراوری شده است، ولی در سال 98 فراوری شکر به میزان نهصد و هشتاد و هفت هزار تن بوده است.

وی با بیان اینکه با توجه به احتیاج کشور، شکر وارد شده است ادامه داد: در سال 99 تقریباً یک میلیون و 117 هزار تن و در سال 98 یک میلیون و هشتصد هزار تن شکر وارد کشور شده است.

آقای حصادی افزود: مصرف سرانه شکر بر مبنای 27 کیلوگرم است که احتیاج سالانه ما حدود دومیلیون و 250 هزار تن است و ماهانه هم 185 هزار تن احتیاج کشور است.

تغییری در نرخ شکر انجام نمی گردد

مفتح گفت: تغییری در نرخ شکر انجام نمی گردد، چون هیچ کدام از عوامل معین نماینده نرخ، تغییر ننموده است و توزیع هم به شکل گسترده ادامه خواهد داشت و مسئله ای وجود ندارد.

وی توضیح داد: پیک مصرف شکر در ایام عید و ماه رمضان است که عمده فراورینمایندگان قبل از ماه رمضان و ایام عید سهمیه را دریافت می نمایند و شکر جزو کالا هایی است که در توزیع آن مسئله ای وجود ندارد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی افزود: قیمت اعلام شده و پنج نرخ برای شکر صحیح نیست و محدودیتی در توزیع شکر وجود ندارد.

وی ادامه داد: مازاد شکر به ذخایر استراتژیک اضافه نموده شده است و لزوماً جمع واردات و فراوری داخلی، مصرف نیست بلکه بخشی از آن ذخایر استراتژیک کشور است که در همه کالا ها اعمال می گردد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی افزود: میانگین مصرف شکر در کشور حدود یک میلیون و 700 هزار تن است.

وی توضیح داد: باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا گردد، ولی در بخش خانوار نرخ هشت هزار و 700 تومان است و در زمان حاضر اعمال می گردد.

مفتح افزود: شکر فراوری داخل و وارداتی با نرخ بازرگانی دولتی توزیع می گردد و بخش عمده فراوری داخل به بازرگانی دولتی فروخته می گردد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: اگر کرایه حمل، هزینه های بانکی، خرده فروشی و عمده فروشی را در نظر بگیریم نرخ شکر اعلام شده صحیح است.

وی همچنین گفت: شکر با قیمت 6 هزار و 300 تومان به واحد های بسته بندی می رسد که این واحد ها با در نظر دریافت هزینه اقتصادی، بسته بندی و ... به قیمت هشت هزار و 700 تومان به دست مصرف نماینده می رسانند و شکر با قیمت 11 هزار و 500 تومان هم برای صنف و صنعت است.

مفتح ادامه داد: پنج نرخ برای شکر صحیح نیست بلکه مبنای آن متفاوت است.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی درباره برنامه ریزی برای بازار شکر گفت: برنامه ریزی بر اساس روال سابق است البته در ابتدای فصل برداشت نیشکر و چغندر بهاره در خوزستان هستیم و در خاتمه تابستان چغندری ها به بازار می آیند و الآن در فصل برداشت هستیم البته موجودی خوبی هم داریم با توجه به اینکه خرید های خوبی هم صورت گرفته است و کمبود حدود یک تا یک و نیم میلیون تن از بازار های خارجی خریداری شده که بخشی از آن ترخیص شده و بخش دیگر در حال ترخیص یا حمل به کشور است.

وی افزود: افق بازار شکر، روشن است و مسئله ای در این بازار نخواهیم داشت.

مفتح ادامه داد: تغییری در نرخ شکر انجام نمی گردد، چون هیچ کدام از عوامل معین نماینده نرخ، تغییر ننموده است و توزیع هم به شکل گسترده ادامه خواهد داشت و مسئله ای وجود ندارد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: واردات برای بخش خصوصی در حال اجرا است که با ارز نیما می توانند وارد نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1918

به "شکر مصرفی خانوار کیلویی 8 هزار و 700 تومان، عرضه بدون محدودیت شکر در بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکر مصرفی خانوار کیلویی 8 هزار و 700 تومان، عرضه بدون محدودیت شکر در بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید