پروژه شکست خورده هتل ـ نقاهتگاهِ کرونا

به گزارش تور گرجستان ارزان، رییس جامعه هتلداران می گوید: هیچ یک از هتل های کشور به نقاهتگاه بیماران کرونایی تبدیل نشد.

پروژه شکست خورده هتل ـ نقاهتگاهِ کرونا

به گزارش خبرنگاران، پیشنهاد تبدیل هتل به نقاهتگاه بیماران کرونایی یا مکانی برای قرنطینه ناقلان احتمالی، نخستین بار از سوی وزیر بهداشت در اسفندماه 98 مطرح شد، روشی که پیش تر در چین و بعضی کشورهای اروپایی تجربه شده بود. سعید نمکی افت درآمد گردشگری را علت این ایده قرار داده و گفته بود: احتیاج داریم بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان در یک فضای بینابینی قرار بگیرند، به عبارتی این افراد پس از ترخیص از بیمارستان در محلی دیگر غیر از خانه نگهداری شوند و بعد از آن به خانه بفرایند که یکی از این فضاهای بینابینی هتل و فضاهای گردشگری است که در اختیار بخش خصوصی نهاده شده است که بر همین اساس اقدام به پیش خرید خدمت از بخش گردشگری به عنوان پشتوانه مراکز درمانی می کنیم.

این پیشنهاد که با استقبال هتلدارها روبرو نشده بود، بار دیگر در آبان ماه 99 از سوی بعضی اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا یادآوری شد. اما هتلدارها با وجود تحمل 9 ماه بیکاری و تعطیلی همچنان نگران مخدوش شدن برند و اعتبارشان در سایه تبدیل به نقاهتگاه یا قرنطینه بیماران و یا ناقلان ویروس کرونا بودند، برای همین شروطی را معین کردند؛ از جمله این که طرح داوطلبانه و اختیاری باشد، هتل های دولتی پیش قدم شوند و هزینه های نقاهتگاه یا قرنطینه را نیز دولت یا وزارت بهداشت بپردازد. مدتی بعد هم وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از آمادگی وزارت بهداشت برای اجاره هتل های یک، دو و سه ستاره به عنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی اطلاع داد.

در آذرماه رییس جامعه هتلداران ایران گفت که فهرستی از 33 هتل خصوصی را به وزارت بهداشت و دانشکده های علوم پزشکی هر استان ارائه نموده است. پیش از آن، رییس بنیاد مستضعفان از به خط شدن هتل های این مجموعه برای اسکان و تامین غذای گرم مدافعان سلامت اطلاع داده بود. حتی حرف از آمادگی هتل های ایرانگردی و جهانگردی وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری یا اقامتگاه های قوه قضاییه، سالن های ورزشی و مهمانسراهای دولتی به میان آمد. اما حالا جمشید حمزه زاده ـ رییس جامعه هتلداران ایران ـ به خبرنگاران می گوید: هیچ یک از هتل های کشور پس از آن اعلام آمادگی، به نقاهتگاه بیماران کرونایی تبدیل نشده است، چون احتیاجی احساس نشد.

او ادامه می دهد: در هر استان یک هتل خصوصی داوطلب شده و مشخصات آن در اختیار دانشکده علوم پزشکی و وزارت بهداشت قرار داده شده است تا در صورت احتیاج، از این اقامتگاه ها استفاده نمایند. قرار بود هتل هایی که وارد زنجیره نقاهتگاه کرونا می شوند در این دوران به هیچ وجه مسافر نپذیرند، اما براساس اطلاعاتی که دارم تا کنون به هیچ یک از هتل های خصوصی و دولتی که داوطلب شده بودند، احتیاج نشده است.

حمزه زاده منکر استقبال نکردن هتل ها از این طرح می گردد و اظهار می نماید: هتلداران مخالف این پیشنهاد نبوده و نیستند. حتی قرار این بود در فاز نخست از هر استان فقط یک یا دو واحد هتل معرفی گردد و در صورت احتیاج از مشارکت بیشتر هتلداران استفاده گردد. هدف ما هم از پیوستن به این طرح صرفا یاری بوده است.

ایرج حریرچی ـ معاون کل وزارت بهداشت ـ چند روز پیش از این اظهارات، در جلسه ستاد کرونای قزوین، از استقبال کم مردم از هتل نقاهتگاهی ها و به نتیجه نرسیدن این پروژه سخن گفته و اظهار نموده بود: در سراسر کشور بیش از 11 هزار و 900 تخت درنظر گرفته شده اما در دو ماه گذشته، قرنطینه کمی داشتیم که این فرایند اشکال دارد. در همین استان قزوین 377 تخت برای قرنطینه اختصاص داده شد اما فقط یک تخت مورد استفاده نهاده شد که نشان می دهد هم ما در راهنمایی افراد خوب عمل نکردیم و هم مردم رغبت و یا اطلاع لازم را برای استفاده ندارند که این فرایند باید اصلاح گردد.

پیرحسین کولیوند ـ رییس سازمان اورژانس کشور ـ نیز قبل تر از مشارکت پایین هتل ها و سایر دستگاه ها در روزهای نخست کرونا روایتی تعریف نموده و گفته بود: وقتی تصمیم به انتقال دانشجویان ایرانی از ووهان (چین) به کشور گرفتیم، هیچ دستگاهی با ما همکاری نکرد و حتی هتل که می خواستیم برای آن ها اجاره کنیم، تا پنج برابر قیمت هم پیشنهاد کردیم اما هیچ کس به ما یاری نکرد. حتی بعضی از مسؤولان شهریارهتل دار را تهدید کردند که اگر دانشجویان را در این هتل اقامت دهید، یعنی می خواهید کرونا را به شهریار بیاورید و هتل دار هم پشیمان شد که در نهایت، دادستان به ما یاری کرد که از آن محل استفاده کنیم. وقتی دانشجویان را به ایران آوردیم، هتل دار و عوامل هتل رفتند و اصلاً نماندند. در آن شرایط از یکی از همکاران که در سفرهای حج به ما یاری می کرد خواستیم که هتل دار گردد و 24 نفر از نیروهای اورژانس، به عنوان عوامل هتل کارهای هتل داری، بهداشت و درمان را انجام دادند و خوشبختانه همه دانشجویان گواهی سلامت خودشان را گرفتند و هیچ کدام هم آلوده نبودند.

هتل ها در بیشتر کشورها از جمله چین و سایر کشورهایی که مقررات قرنطینه را به شکل سختگیرانه تری به اجرا گذاشته اند، اغلب مکانی برای قرنطینه مسافران تازه واردشده به کشور یا نقاهتگاهی برای بیماران رو به بهبودی هستند. در بعضی کشورها از جمله ترکیه هتل هایی برای اسکان کادر درمان در روزهایی که امکان مراجعه به خانه را ندارند، داوطلب شده اند. حالا که نوع جدید ویروس کرونا در کشورهای بیشتری شناسایی شده و ستاد ملی مبارزه با کرونا مقررات سختگیرانه تری را برای مسافران ورودی به ایران معین نموده است، می توان از تخت ها و هتل های داوطلب برای قرنطینه مسافران ورودی استفاده کرد؛ طرحی که با حمایت دولت ها و مشارکت هتلدارها در بسیاری از کشورها، از آمریکای شمالی تا آسیای شرقی درحال اجرا است تا به این شکل علاوه بر کنترل مرزها و مسافران به عنوان ناقلان احتمالی، به اقتصاد هتل ها نیز یاری گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1757

به "پروژه شکست خورده هتل ـ نقاهتگاهِ کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه شکست خورده هتل ـ نقاهتگاهِ کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید