نباید از ابزارهای قهریه برای تحت فشار قرار دادن دیگر دولت ها استفاده گردد

به گزارش تور گرجستان ارزان، تهران (پانا) - به گفته نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد کشورها نباید از ابزارهای قهریه مالی و سیاسی برای تحت فشار قرار دادن دیگر دولت ها استفاده نمایند و باید حذف فوری تحریم ها به عنوان یک اقدام اساسی در مقابله با ناامنی غذائی مد نظر قرار گیرد.

نباید از ابزارهای قهریه برای تحت فشار قرار دادن دیگر دولت ها استفاده گردد

مجید تخت روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع گرسنگی و قحطی در درگیری ها برگزار گردید، اضافه نمود: برای مقابله با ناامنی غذائی در دنیا، برطرف محاصره ها و تحریم ها و تقویت همکاری بین المللی لازم است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، تحریم ها را غیر انسانی، غیراخلاقی و غیرقانونی دانست و گفت: پیامدهای گسترده، ویرانگر و درازمدت آن هم به اندازه تروریسم، وحشیانه و هم به اندازه جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت، جنایتکارانه است.

وی ادامه داد: آمارهای جاری از میزان افراد در معرض گرسنگی و ناامنی غذائی در دنیا هشدار دهنده و مقابله با این چالش ضرورت و فوریت یافته است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: اصل بنیادین باید تضمین تحقق حق غذا برای همه، در همه جا، در همه زمان ها و تحت همه شرایط، چه جنگ و چه صلح، باشد؛ چون رهائی از گرسنگی و سوء تغذیه یک حق مسلم است.

تخت روانچی تاکید نمود: تحقق کامل این حق، مستلزم یک رهیافت جامع و اقدام قاطع در سطوح ملی و بین المللی، به ویژه با تمرکز بر مقابله با کلیه علل ریشه ای ناامنی غذائی و نیز همکاری و یاری مؤثر بین المللی است.

وی در این زمینه بر لزوم تقویت فعالیت های مربوط در مجمع عمومی، شورای مالی و اجتماعی و همچنین نهادها و کارگزاری های تخصصی ذیربط نظام ملل متحد تأکید کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد یادآور شد: طبق حقوق بین الملل بشردوستانه، تضمین دسترسی غیرنظامیان به غذا در درگیری های مسلحانه و اشغال، الزامی و گرسنگی دادن به غیرنظامیان به عنوان حربه جنگی نیز ممنوع است.

تخت روانچی تاکید نمود: برای مقابله با ناامنی غذائی حاد ناشی از منازعات، شورای امنیت باید همه طرف های درگیر را به رعایت این اصول ملزم سازد و در عین حال خود شورا نیز نباید تحت هیچ شرایطی تجارت بشردوستانه، به ویژه غذا و دارو را تحریم کند.

وی توضیح داد: هیچ امری ضروری تر از برطرف فوری محاصره غیرانسانی علیه مردم یمن و برچیده شدن محاصره غیرقانونی غزه نیست.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد همچنین از اعمال تحریم ها به عنوان یکی از عوامل اصلی ایجاد ناامنی غذائی یاد کرد و به نقش تحریم های آمریکا در جلوگیری از دسترسی ایران به غذا، دارو و تجهیزات پزشکی و نیز تضعیف توانائی ایران در مقابله مؤثر با کرونا اشاره نمود.

تخت روانچی گفت: کشورها نباید از ابزارهای قهریه مالی و سیاسی برای تحت فشار قرار دادن دیگر دولت ها استفاده نمایند و باید حذف فوری تحریم ها به عنوان یک اقدام اساسی در مقابله با ناامنی غذائی مد نظر قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1849

به "نباید از ابزارهای قهریه برای تحت فشار قرار دادن دیگر دولت ها استفاده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید از ابزارهای قهریه برای تحت فشار قرار دادن دیگر دولت ها استفاده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید