لزوم توجه عاطفی به بیماران کرونایی ، نقش اراده در مبارزه با افسردگی ناشی از کرونا

به گزارش تور گرجستان ارزان، به وجود آمدن پدیده منفی و ناراحت کننده افسردگی بعد از ابتلا به کرونا به یک موضوع جهانی تبدیل شده است و روز به روز به مسئله جدی تری تبدیل می گردد.

لزوم توجه عاطفی به بیماران کرونایی ، نقش اراده در مبارزه با افسردگی ناشی از کرونا

به گزارش خبرنگاران ، در شرایطی که گزارش های مختلف حاکی از افزایش افسردگی در دنیا به خصوص در دوران پاندمی کرونا است با یک روان شناس در این رابطه صحبت کردیم.

نصرالله منصوری روان شناس تربیتی و مشاور خانواده در این رابطه در گفت و گو با خبرنگاران عنوان نمود : سالیان سال است که در رابطه با افسردگی صحبت می کنیم، حال چه برای یک آقا باشد چه برای خانمی که زایمان نموده. افسردگی 34 نشانه دارد که در بعضی ممکن است فقط یک نشانه وجود داشته باشد و در بعضی دیگر هر 34 تا رویت گردد.

اما با توجه به شرایط کنونی کرونا ، افسردگی که در بدن رخ می دهد متفاوت با سایر افسردگی هاست. ریشه و منشا افسردگی معمولا به دلیل اتفاقاتی است که در نهایت ناامیدی در یک فرد به وجود آورده.

منصوری گفت: ویکتور هوگو می گوید همانطور که بال برای پرندگان جهت پرواز کردن مهم است امید هم برای انسان اهمیت دارد. امید معمولا در مسائل معنوی و اخلاقی و آموزهای دینی تقویت می گردد. افراد زیادی در طول تاریخ همواره سعی نموده اند انسان را به سمت و سوی امید بکشانند. چیزی که می تواند ما را ایستا نگه دارد و انگیزه به ما بدهد تا این انگیزه ما را به هدفی نائل کند امیدهای متفاوت است. این امیدهای بالا به نحوی با آسمان و عالم بالا متصل می گردد.

این روان شناس تربیتی و مشاور خانواده اضافه کرد: ناامیدی افسردگی را پدید می آورد. کسانی که افسرده می شوند باید خودشان قدرت و قوتی داشته باشند. مواردی را دیده ام که مثلا فرد به سرطان دچار شده اما وقتی با او صحبت می کردم می گفت من امروز از دیروز بهتر هستم. او به خودش یاری می کرد تا از این موضوع خارج گردد.

وی ادامه داد: اما بعضی هستند که تمارض را دوست دارند و می خواهند جلب توجه نمایند. او دوست دارد هر کسی را هم که می بینید به او ناامیدی بدهد و بگوید مثلا چرا مثلا زرد و زار شده ای و مسائلی از این دست. این دست از افراد خودشان را ترغیب می نمایند که در بیماری بمانند که این شرایط خودش باعث می گردد بیماری اندک به بیماری بزرگی تبدیل گردد.

منصوری یادآور شد: اراده انسان در تقابل با افسردگی بسیار مهم است. ما افراد را به ارتقا تشویق می کنیم، مثلا اینکه فرد با خود بگوید آذر سال دیگر همین موقع مدل اتومبیل خود را بالاتر نموده ام. نتیجه این ایجاد انگیزه و اراده این است فرد وقتی از فردا چشم باز می نماید با خود می گوید من یک روز دیگر به هدفم و خواسته ام نزدیک تر شده ام. این شرایط باعث می گردد که فرد نیفتد چون به دنبال هدف خاصی است و به سمت آن حرکت می نماید.

این روان شناس اعلام نمود: انسان ابتدا اراده می نماید و سپس به طرف هدف خود حرکت می نماید. خیلی از افرادی که افسرده می شوند انسان های بدون هدف و انگیزه هستند. آنها باری به هر جهت زندگی می نمایند و نمی دانند که چگونه باید این روز و اصلا زندگی را سپری کند.

وی اذعان داشت: معمولا ما ایرانی ها تعریف به خصوصی از عمری که سپری می کنیم نداریم. انیشتین می گوید: انسان ها اگر می دانستند که زمان چقدر ارزش دارد هرگز کفش بنددار نمی پوشیدند. باز و بسته کردن بند کفش زمان کوتاهی را به خود اختصاص می دهد اما انیشتین به همان زمان اندک هم اهمیت می داد.

منصوری گفت: ما اکنون با تشابه افسردگی بعد از کرونا با افسردگی بعد از زایمان روبرو هستیم. به هر حال باید به فردی که کرونا گرفته توجه زیادی کرد. بسیاری از خانم ها اکنون از این گله مند هستند چرا وقتی بعد از زایمان دچار افسردگی شدند کسی به آنها توجهی نکرد و او را در تنهایی خودش رها کردند. این عدم توجه باعث می گردد افسردگی به مرحله تشدید برسد.

روان شناس تربیتی و مشاور خانواده اضافه کرد: ما باید در درون خانواده حس یاری رسانی را تقویت کنیم. در ادبیات دینی ما چیزی به نام صله رحم وجود دارد که اکنون کمرنگ شده است که البته در دوران کرونایی انجام نگردد بهتر است. به هر حال این صله رحم یعنی وصل شدن انسان ها به یکدیگر. همین که یک فرد احساس کند در یک بلا به نام کرونا تنها نمانده است دارای قدرت جدیدی می گردد.

وی اضافه کرد: اما وقتی که فرد احساس تنهایی کند او شاید نتواند این بحران تنهایی را مدیریت کند. بنابراین افسردگی در هر ایامی برای هر بیماری شرایط خاص خودش را دارد. همراهی با فردی که در نتیجه بیماری افسرده شده بسیار پراهمیت است.

این روان شناس گفت: افسردگی پس از کرونا هم باید کنترل گردد. نباید به فرد بهبودیافته طوری تلقین گردد که انگار او بلای حجیمی را پشت سر گذاشته. البته بیماری او هم نباید به هیچ انگاشته گردد. مبادا فرد و اطرافیانش به خودفریبی و دگرفریبی دچار گردد.

وی تاکید نمود: هر چه امید، اعتقاد به آینده و معنویت نزد فرد تقویت گردد او بیشتر و راحت تر می تواند افسردگی را پشت سر بگذارد. باور است که افراد را به حرکت در می آورد و این شرایط در ادامه باعث می گردد تا افسردگی ولو در دراز مدت از فرد دور گردد.

منصوری در خاتمه گفت: جواهر لعل نهرو می گوید: سعی کنید اعتقاد مردم را از آنها نگیرید. بنابراین ما باید باور به چیزی را که بالاترین درجه آن باور به خداست را حفظ کنیم. خداوند از رگ گردن به انسان نزدیک تر است و اوست که محبت را درون انسان ها قرار داده.

هیلدا حسینی خواه / خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1744

به "لزوم توجه عاطفی به بیماران کرونایی ، نقش اراده در مبارزه با افسردگی ناشی از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم توجه عاطفی به بیماران کرونایی ، نقش اراده در مبارزه با افسردگی ناشی از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید