علل ایجاد اثر گل خانه ای

به گزارش تور گرجستان ارزان، اثر گل خانه ای به طور گسترده ای به اسم علت گرم شدن کره ی زمین در نظر گرفته می گردد. این مقاله را بخوانید تا پی ببرید که اثر گل خانه ای مفید می باشد یا مضر.

علل ایجاد اثر گل خانه ای

تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

منبع:راسخون

اثر گل خانه ای به طور گسترده ای به اسم دلیل گرم شدن کره ی زمین در نظر گرفته می شود. این مقاله را بخوانید تا پی ببرید که اثر گل خانه ای مفید می باشد یا مضر.

بر طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست (ایالات متحده)، کربن دی اکسید منتشر شده در جو کره زمین به دلیل انجام فعالیت های مختلف به دست انسان از قبیل سوزاندن سوخت های فسیلی، بریدن درختان جنگلی و فرآیندهای صنعتی می تواند برای هزاران سال در اتمسفر باقی بماند.

در سال های اخیر، اثر گل خانه ای تقریباً همواره در پرتوهای نوری زیان آور نشان داده شده است. شایان ذکر است که پرتوهای نوری زیان آور، برای موجودات زنده مضر می باشد. این مطلب که گازهای گل خانه ای باعث گرم شدن کره ی زمین می گردند، صحیح می باشد. گفتنی است که گرم شدن کره ی زمین در بلند مدت وجود حیات بر روی زمین را تهدید می نماید. با این حال، این مورد تنها زمانی رخ می دهد که غلظت این گازها در اتمسفر افزایش یابد، البته باید اذعان داشت که وجود این گازها برای زنده ماندن در این سیاره، الزامی می باشد.

گازهای گل خانه ای، تنها زمانی تأثیری منفی بر سیاره ی ما دارند که در اتمسفر به اندازه بیشتر از حد معمول منتشر شوند. همواره دلیل انتشار گازهای گل خانه ای، فعالیت های انسانی می باشد. اجازه دهید تا بعضی از علل اصلی اثر گل خانه ای را آنالیز نماییم.

اثر گل خانه ای چیست؟

شکل بالا نشان می دهد که اثر گل خانه ای ناشی از گازهای گل خانه ای به طور طبیعی در اتمسفر ایجاد می شود. فلش های آبی رنگ نشان دهنده ی حرارت دوباره تابیده شده می باشند و فلش قرمز رنگ، حرارت منعکس شده به سطح زمین را نشان می دهد.

 هنگامی که زمین از خورشید انرژی می گیرد، سطح زمین 50 درصد از آن را جذب می نماید. تابش جذب شده به وسیله اتمسفر، دوباره در تمام جهات بازتاب می یابد. بخشی از تابش هم به فضای خارج از اتمسفر باز می شود، در حالی که بعضی از پرتوها به سمت سطح زمین تابیده می شوند.

 تابشی که مجدداً به سمت سطح زمین تابیده می شود، به دلیل وجود گازهای گل خانه ای می باشد. این پدیده، اثر گل خانه ای نامیده می شود. شایان ذکر است که اثر گل خانه ای، یک پدیده ی طبیعی به شمار میرود که یاری می نماید تا درجه ی حرارت در سطح زمین، گرم و متعادل حفظ شود که برای تمام موجودات زنده مناسب می باشد.

شکل بالا، اثر گل خانه ای افزایش یافته ای را نشان می دهد که در نتیجه ی فعالیت های انسانی ایجاد می شود. در این مورد، حرارت بیشتر از حد طبیعی در جو زمین به دلیل گرم شدن کره ی زمین به دام می افتد.

 با این حال، به دلیل فعالیت های انسانیِ در حال افزایش نظیر سوزاندن سوخت های فسیلی، وجود گازهای گل خانه ای که به طور طبیعی در جو زمین وجود دارند، از اندازه طبیعی تجاوز می نماید.

 اغلب اوقات این نتایج در افزایش دمای میانه در سطح زمین، به اسم گرم شدن جهانی نامیده می شوند.

علل

قطع درختان جنگلی

 جنگل ها به حفظ تعادل طبیعت به وسیله جذب کربن دی اکسید اضافی موجود در جو یاری می نمایند. از این رو قطع درختان منجر به افزایش سطح کربن دی اکسید در جو و در نهایت افزایش اثر گل خانه ای می شود.

سوزاندن فسیل ها

 گازهای گل خانه ای می توانند به دلیل سوزاندن سوخت های فسیلی، نفت، زغال سنگ و گاز منتشر شوند و به اتمسفر کره ی زمین اضافه گردند.

 این مواد به طور متداول و فزاینده ای در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر کارخانه ها، بعضی از گازهایی را فراوری می نمایند که برای مدت زمان طولانی تری در اتمسفر باقی می مانند.

 بنا بر این افزایشی در دمای میانگین مشاهده می شود که منجر به گرم شدن کره زمین می شود.

لوازم برقی

 انتشار گازهای گل خانه ای به واسطه ی دستگاه های الکتریکی، یکی دیگر از علل افزایش اثر گل خانه ای به تعداد می رود که جزء عوامل انسانی می باشد. از این گازها، یعنی کلرو فلوئورو کربن ها (یا CFCها)، در مقیاس بزرگی در صنعت الکترونیک استفاده می شود.

 بعضی از فرآیندهای مربوط به صنایع فراوری سیمان هم به اسم عاملی برای ایجاد اثر گل خانه ای نقش ایفا می نمایند.

رشد جمعیت

 رشد جمعیت، یکی از عوامل غیر مستقیم و یکی از علل اصلی اثر گل خانه ای به تعداد می رود.

 با افزایش جمعیت، نیازها و خواسته های افراد افزایش می یابند که متعاقباً، هم زمان با افزایش قطع درختان جنگلی، فراوری و فرآیندهای صنعتی هم افزایش می یابند.

 این مورد منجر به افزایش انتشار آن دسته از گازهای صنعتی می شود که سرعت پیش رفت اثر گل خانه ای را تحت تأثیر قرار می دهد.

گازهای گل خانه ای

 بخار آب: بخار آب، فراوان ترین گاز گل خانه ای یافت شده می باشد که حدود 36 تا 70 درصد از تمام گازهایی را که به اثر گل خانه ای یاری می نمایند، به خود اختصاص می دهد. افزایش درجه ی حرارت، دلیل وجود اندازه نسبتاً بالای بخار آب در جو می باشد.

 کربن دی اکسید: به رغم آن که این گاز به طور طبیعی به اندازه کمی وجود دارد، امروزه شهر نشینی، انقلاب صنعتی و سایر فعالیت های انسانی تا حد زیادی به مقدار کربن دی اکسید موجود در جو می افزاید. این مورد تقریباً برابر با 9 تا 26 درصد می باشد.

 متان: متان موجود در اتمسفر در نتیجه ی منابع طبیعی و انسانی ایجاد می شود. در حالی که فضولات چهار خاتمه اهلی، یکی از عوامل طبیعی اصلی به شمار میرود، محل های دفن زباله مهم ترین مثال برای منابع انسانی می باشد. متان، به مقدار 4 تا 9 درصد در اثر گل خانه ای نقش ایفا می نماید.

 گاز نیتروس اکسید: این گاز به وسیله فعالیت های کشاورزی، محل های دفن زباله و هم سوزاندن سوخت های فسیلی فراوری می شود.

 کلرو فلوئورو کربن ها (CFCها): کلرو فلوئورو کربن ها، منشأ کاملاً انسانی دارند و اصولاً از آن ها در صنایع مختلف استفاده می شود. تا همین اواخر، این گازها در یخچال ها، آیروسول ها، دستگاه های آتش خاموش کن و سیستم های تهویه ی مطبوع مورد استفاده قرار می گرفتند.

همان طور که قبلاً هم بیان شد، اثر گل خانه ای یک پدیده ی طبیعی به شمار میرود. با این حال، در صورتی که در صد این گازها به مقدار بسیار زیادی افزایش یابد، هر کسی می تواند پیامدهای غیر مستقیم آن را ببیند.

منبع: راسخون
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2119

به "علل ایجاد اثر گل خانه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل ایجاد اثر گل خانه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید