شکل دهی به نانوذرات با استفاده از نور

به گزارش تور گرجستان ارزان به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، دانشمندان برای اولین بار از نور برای کنترل شکل نانوذرات استفاده کردند و با این کار پیروز به ساخت بلورهای توخالی با ابعاد میکرونی شدند. این بلورها از جنس اکسید مس بوده که دارای پوسته ای توخالی هستند.

شکل دهی به نانوذرات با استفاده از نور

برایس ساتلر از محققان دانشگاه واشنگتن و از پژوهشگران این پروژه می گوید: چنین ذراتی می توانند کاربردهای زیادی در آینده داشته باشند، از آنها می توان برای فراوری کاتالیزور با قیمت پایین استفاده کرد، کاتالیزورهایی که برای زدایش دی اکسیدکربن از اتمسفر به کار گرفته می شوند. همچنین این ذرات می توانند در بهبود تصویربرداری استفاده شوند.

در این پروژه از نور مرئی، محلول قلیایی و یک منبع تامین ولتاژ استفاده می گردد. تابش نور به میکروبلورهای اکسید مس موجب می گردد تا الکترون های آن برانگیخته شده و این الکترون ها با یون های مس ترکیب می شوند و در نهایت اتم های مس منظم تشکیل می شوند.

این اتم ها دیگر به اکسیژن محدود نمی شوند و می توانند به سطح ذرات دیگر بپرند و در نهایت پوششی از جنس مس روی سطح ذرات ایجاد می نمایند، پوششی که می تواند از سطح زیرین حفاظت کند.

ساختار بلور معین می نماید که کدام وجه آن محافظت گردد و کدام وجه حل گردد. آرایش اتمی وجوه موجب می گردد که بعضی الکترون ها به سادگی برانگیخته شوند و اتم ها به سطح منتقل شوند اما سطح محافظت نشده به سادگی حل و موجب می گردد شکل هندسی ذرات تغییر کند.

محققان این پروژه معتقدند که یافته های این تحقیق می تواند برای طراحی کاتالیست هایی با راندمان بالا استفاده گردد. مساحت سطحی بالای ذرات و شکل هندسی ویژه آن ها موجب می گردد تا این ساختار بتواند واکنش گیراندازی کربن را تسهیل کند.

در تصویربرداری میکروسکوپی از نمونه های زیستی نظیر خون و ادرار این ساختارهای توخالی می تواند مولکول های زیستی را محاط نموده و امکان شناسایی ترکیباتی که در حالت عادی تشخیص آن ها چالش برانگیز است را تسهیل کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 29 فروردین 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1147

به "شکل دهی به نانوذرات با استفاده از نور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکل دهی به نانوذرات با استفاده از نور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید