تاکید بر ضرورت احیاء طب سنتی

به گزارش تور گرجستان ارزان، تهران (پانا) - حکیم حسین خیراندیش پدر طب سنتی ایران گفت امید است با همکاری دولت، طب سنتی احیاء گردد.

تاکید بر ضرورت احیاء طب سنتی

حکیم حسین خیراندیش در نشست خبری روز جهانی دیابت با هشدار عوارض کرونا گفت: عوارض کرونا سردی بر جای می گذارد و این سردی باعث افسردگی می گردد و در تن و بدن سودا پدید می آورد که زمینه گرایش سریع به دیابت را فراهم می نماید. اگر این دیابت فراگیر گردد باید اقدامات ضد سودا انجام دهیم.

وی به راه حل جلوگیری از ابتلا به کرونا اشاره نمود و اضافه نمود: یکی از کار های ثمربخش گرم نگه داشتن گوارش است. سبد غذایی باید به سمت موادغذایی گرم مزاج برود. نوشیدن آب سرد بین غذا به ویژه ناجویدن غذا و کم جویدن آن قطع گردد. هرچقدر غذا کاملتر جویده گردد خلط لیف تری فراوری می گردد و خون رقیق تری فراوری می نماید و سودا شکل نمی گیرد. آب سرد معده را سرد می نماید و زمینه را برای بروز دیابت فراهم می نماید. بهتر است نوشیده نگردد. خوب است از آب جوشیده خنک شده استفاده کنیم.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران، با بیان اینکه تزریق عمومی واکسن موجب کاهش التهاب و استرس جامعه و بالارفتن آرامش مردم خواهد شد، گفت:

توصیه طب سنتی این است که بعد از تزریق واکس کرونا، افرادی که دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشار خون و… هستند بعد از دریافت واکسن، حجامت انجام دهند.

وی به مراحل تبیین طب سنتی اشاره نمود و گفت: طی سنتی در حال برداشتن گام های اولیه تولد است. 10 سال اول مربوط به معرفی آن است، 10 سال دوم روی زمینه اجتماعی و 10 سال سوم زمینه علمی و دانشگاهی کار می گردد. دهه آینده، دهه کار علمی است و باید با زبان علمی گزارشات مطرح گردد.

وی برخورد افراطی با طب سنتی را موجب زیان جامعه دانست و به مقایسه طب سنتی ایرانی که طب سوزنی و چینی پرداخت و گفت: طب سنتی نسبت به طب چینی چهار مزاجه است با اقلیم های چهارگانه و مزاج های گوناگون قابلیت سازگاری دارد، بعلاوه قابل برگردان به زبان علمی است و کم و کاست طب تازه را می تواند بردارد. تجربیات اگر در اختیار طب تازه قرار بگیرد می تواند رشد پیدا کند. در دانشگاه هایی که طب سوزنی و چینی تدریس می کردند حضور داشتیم و خود آنان از طب سنتی ایرانی استفاده می کردند.

خیراندیش به راه اندازی دانشکده های طب سنتی اشاره نمود و گفت: برای این کار مصوبه شورای انقلاب فرهنگی را داریم. در در زمان ریاست جمهوری جناب روحانی موضوع طب سنتی کنار گذاشته شد و شاهد بی توجهی و بی عنایتی بودیم امیدواریم در دولت تازه اتفاقات خوبی بیفتد.

وی اضافه نمود: در مدت فعالیت دولت تازه اقدامات خوبی در زمینه احیای آیین نامه های طب سنتی اجرا شده است و اگر سازمان طب سنتی اجرا گردد و عنایت مجلس باشد موتور طب سنتی با سرعت زیاد حرکت خواهد نمود.

وی با فرق بین طب سنتی و طب اسلامی نیز اشاره داشت و در این باره گفت: مجموع اطلاعات برآمده از حکمای طبابت سنتی طب سنتی را مدید آورده است. طب اسلامی برامده از مجموعه احادیث و روایات دارای برد درمانی است. اطلاعات پایه طب در طب سنتی است، اما از اطلاعات موجود در روایات و احادیث هم نباید غافل بود. یک ساختار اشتراکی بینشان وجود دارد مثلا هیچ حدیثی بدون توجه مزاجی وجود ندارد.

خیراندیش با اشاره به روز جهانی دیابت گفت:در شرایط جاری و با وجود کرونا که زمینه سودا زایی و سردی دارد دیابت را سودای سرد معرفی می کنیم و اگر این 2 بیماری پیوند بخورند شیوع بسیار گسترده ای در حوزه دیابت داریم که ضروری است در سبک زندگی توجه کنیم.

وی شرح داد: امروز دیابتی که در طب سنتی معرفی می گردد را نداریم چرا که دیابت گرم است. مردمان قدیم به خاطر طبع گرم دیابت گرم داشتند. عمده دیابت امروز حتی در افراد گرم مزاج دیابت سرد است، که در بچه ها و زنان باردار و ... به علت تغییر سبک زندگی می بینیم.

حکیم طب سنتی اضافه نمود: اگر بنا داریم به درمان بپردازیم باید از ضد دیابت های گرم استفاده کنیم. سیب ترش، زردالو، کیوی و به ضد دیابت است. به پخته شده داخل سرکه که به سرعت دیابت را کاهش می دهد.

این متخصص طب سنتی شرح داد: به سبب تغییر سبک زندگی مردم دیگر دیابت گرم وجود ندارد و دیابتی که در حال حاضر در جامعه وجود دارد، دیابت نوع سرد است که در میان تمام گروه های سنی حتی بچه ها و زنان باردار دیده می گردد و درمان این نوع دیابت باید از طریق ضددیابت های گرم صورت گیرد.

استاد خیراندیش با اشاره به راه های پیشگیری از دیابت گفت: کاهش سطح صفرای بدن با افزایش دیابت رابطه مستقیم دارد؛ به همین منظور برای پیشگیری از دیابت سرد بهتر است در رژیم غذایی خود از غذاهای صفرازا بیش تر استفاده کنیم؛ غذاهای شور, تلخ, شیرین و تند از جمله غذاهای صفرازا هستند.

وی ادامه داد: در حوزه طب سنتی درمان دیابت از طریق عرق گزنه, عرق نعنا, عرق شمبلیله و بِه مخلوط شده با سرکه صورت می گیرد و مصرف میوه های زردآلو, کیوی, سیب ترش و بِه نیز می تواند در پیشگیری از دیابت گره گشا باشد.

وی اضافه نمود: پیاده روی روزانه و تنفس هوای لطیف به شکل تنفس عمیق، گردش خون را افزایش می دهد و سبب می گردد سودا و در پی آن دیابت به وجود نیاید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2185

به "تاکید بر ضرورت احیاء طب سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید بر ضرورت احیاء طب سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید