سناریوهای پیش روی انگلیس درباره برگزیت بعد از انتخابات پارلمانی زودهنگام

یک روزنامه آلمانی در مطلبی به سناریوهای پیش روی انگلیس درباره برگزیت با توجه به نتایج احتمالی انتخابات زودهنگام پارلمانی ماه دسامبر در این کشور پرداخت.

سناریوهای پیش روی انگلیس درباره برگزیت بعد از انتخابات پارلمانی زودهنگام

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه تاگس سایتونگ آلمان در مطلبی با عنوان بحران برگزیت می تواند همچنان سال ها به طول بیانجامد نوشت: در انگلیس در 12 دسامبر (21 آذر ماه) انتخابات زودهنگام برگزار می گردد. به این ترتیب باید به بن بستی که در مجلس این کشور ایجاد شده و ماه هاست از تصمیم گیری قطعی درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا جلوگیری می نماید سرانجام داده گردد.

در حال حاضر نظر سنجی ها حاکی از تمایل شهروندان به روی کار آمدن مجدد محافظه کاران است، اما خروجی این انتخابات زودهنگام همچنان نامعلوم است.

در این میان سه سناریو قابل تصور است که عواقب آن برای برگزیت متفاوت است.

سناریوی اول: وقتی که حزب محافظه کار (توری ها) اکثریت مطلق در انتخابات را به دست آورد

یک پیروزی آشکار محافظه کاران با اکثریت مطلق در مجلس به عنوان محتما ترین سناریو به نظر می رسد. در این صورت ادامه رویکرد انگلیس در مسئله برگزیت معین است. در این صورت توافق برگزیت جدیدی که بوریس جانسون حدود 2 هفته پیش با اتحادیه اروپا مورد مذاکره قرار داد سریعا توسط مجلس تصویب می گردد. در 31 ژانویه 2020 (11 بهمن ماه) هم انگلیس با این توافق اتحادیه اروپا را ترک می نماید.

بعد از آن یک دوره انتقالی محدود تا سرانجام سال 2020 شروع می گردد که در آن ابتدا همچنان قواعد اتحادیه اروپا در انگلیس معتبر خواهد بود و در این دوره یک توافق تجاری برای دوران بعد از این دوره انتقالی مورد مذاکره و توافق قرار خواهد گرفت. یک تمدید دوره انتقالی هم ممکن است اتفاق بیفتد اما باید تا اواسط سال 2020 در این باره تصمیم گیری گردد.

بوریس جانسون بر تحقق هدف انعقاد توافق تجارت آزاد و جامع با اتحادیه اروپا در آخرین جلسه پرسخ و پاسخ خود در مجلس تاکید نمود.

سناریوی دوم: حزب اپوزیسیون کارگر اکثریت مطلق در مجلس را به دست آورد

هیچ کس انتظار کسب اکثریت مطلق برای حزب کارگر انگلیس در انتخابات پیش از موعد را ندارد. اما مبارزات انتخاباتی حزب کارگر در راستای تشکیل یک دولت تک حزبی هدف گذاری شده است. اگر جرمی کوربین، رئیس حزب کارگر در این انتخابات پیروز گردد به تنهایی یک دولت را تشکیل می دهد و در این صورت آینده برگزیت کاملا نامعین است.

حزب کارگر، توافق برگزیت که بوریس جانسون با اتحادیه اروپا منعقد نموده است را رد می نماید و در صورت پیروزی احتمالا این توافق را دنبال نخواهد کرد. به جای آن حزب کارگر خواهان مذاکرات مجدد با اتحادیه اروپا است با این هدف که یک خروج بسیار نرم تر را محقق کند که در آن انگلیس در فضای مالی اروپا و اتحادیه گمرکی این اتحادیه باقی بماند. چنین توافقی برای تصویب در یک همه پرسی به انگلیسی ها واگذار می گردد. رای دهندگان دراین همه پرسی می توانند بین توافق کوربین با اتحادیه اروپا و باقی ماندن در این اتحادیه یک گزینه را انتخاب نمایند.

سناریوی سوم: هیچ یک از احزاب محافظه کار و کارگر اکثریت مطلق را به دست نیاورند

سناریوی سوم این است که هیچ یک از این دو حزب در انتخابات مجلسی اکثریت مطلق را کسب ننمایند و یک مجلس از هم شکافته مانند امروز همچنان تشکیل گردد. این محتمل ترین سناریو نبوده اما بعید هم به نظر نمی رسد. وقوع لین سناریو برای روند برگزیت به این مفهوم است که شرایط فلج و بن بست ایجاد شده در این کشور همچنان ادامه خواهد داشت.

اینکه توافق برگزیت مورد مذاکره قرار گرفته بین جانسون و اتحادیه اروپا در مجلس منتخب جدید آورده شده و تا تاریخ مقرر برای برگزیت یعنی 31 ژانویه تصویب گردد احتمالا تنها در صورتی اتفاق می افتد که یک دولت اقلیت محافظه کار به رهبری جانسون در مسئولیت خود باقی بماند. اما اقتدار جانسون در حال فروپاشی است و شانس پیروزیت وی معین نیست.

یک تعویق مجدد تاریخ برگزیت احتمال دارد چرا که در این شرایط فشارها برای تصمیم گیری در این باره با برگزاری یک همه پرسی مجدد افزایش می یابد. یک همه پرسی دوم سریع درباره برگزیت هم هزینه ای است که لیبرال دموکرات ها و ناسیونالیست های اسکاتلند برای حمایت از یک دولت اقلیتی حزب کارگر خواهان آنند. لیبرال دموکرات ها خواهان نخست وزیری غیر از جرمی کوربین و اسکاتلندی ها هم خواهان یک همه پرسی استقلال جدید هستند.

اگر به دنبال یک همه پرسی برگزیت دوم یک همه پرسی درباره استقلال اسکاتلند هم شکل گیرد و منجر به استقلال اسکاتلند گردد مطمئنا به یک همه پرسی سوم درباره برگزیت بدون اسکاتلند احتیاج است. در هر صورت سال ها طول می کشد تا روند برگزیت نهایی شده و یا رد گردد.

بریتانیا میخواهد برای نخستین بار در یک قرن گذشته، انتخابات زودهنگام خود را در ماه دسامبر برگزار کند. این انتخابات پس از آن قرار است برگزار گردد که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس پیروز به جلب حمایت نمایندگان مجلس با هدف شکستن بن بست برگزیت شده است.

پس از مخالفت مجلس انگلیس با توافق برگزیت بین لندن و بروکسل، جانسون که وعده داده بود تا سرانجام اکتبر با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام 12 دسامبر یعنی 21 آذرماه شد.

این نخستین انتخابات انگلیس در نزدیکی کریسمس است که از سال 1923 میلادی تاکنون برگزار خواهد شد. نتایج این انتخابات به شدت در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. این انتخابات در واقع رقابت بزرگی بین جانسون و احزاب متحدش برای پیشبرد برگزیت از یک سو و منتقدان دولت از جمله حزب کارگر است که برای برگزاری یک همه پرسی دیگر درباره برگزیت کوشش زیادی نموده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 20 آبان 1398 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 728

به "سناریوهای پیش روی انگلیس درباره برگزیت بعد از انتخابات پارلمانی زودهنگام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوهای پیش روی انگلیس درباره برگزیت بعد از انتخابات پارلمانی زودهنگام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید