سرکی در متروکه ترین قاره جهان!

به گزارش تور گرجستان ارزان، روزنامه خراسان - یاسمین مشرف: منطقه جنوبگان یا قاره سفید بیشتر به مناظر شکوهمند و یخ بندان های عظیم و سوررئالش شناخته می گردد، اما ما اطلاعات جالب و شگفت انگیز دیگری هم درباره این منطقه داریم. به عنوان مثال ما می دانیم که جنوبگان خانه میلیون ها پنگوئن و عظیم ترین منبع آب شیرین دنیا است و آتشفشان های فعال و دریاچه های غیرمنجمد زیادی دارد.

سرکی در متروکه ترین قاره جهان!

هرچند کاوشگرانی همچون ارنست شاکلتون و روئال آموندسن با سختی های زیادی خودشان را به قطب جنوب رساندند تا به این قاره سفر نمایند، اما این روز ها دیگر امکان سفر به این مکان دگردنیای و لذت بردن از زیبایی های طبیعی آن برای همه افراد فراهم است، هرچند کمتر کسی به بازدید از آن جا تمایل دارد. آب و هوای ناملایم و مسائل منطقه ای باعث شده اند بازدید از این قاره بسیار مشکل گردد و این قاره با هزار نفر سکنه، کم جمعیت ترین قاره دنیا لقب بگیرد. در خور ذکر است که این قاره سردترین جای زمین است و تقریبا همه سطح آن با یخ پوشیده شده است. در پرونده امروز، شما را با چند حقیقت و دانستنی جالب درباره این قاره، شگفت زده خواهیم کرد.

کوهی یخی به طول 11 هزار کیلومتر مربع

قطعات یخی غول پیکری که در آب های در حال انجماد قطب جنوب شناور هستند، منظره ای مسحور نماینده را در برابر چشمان هر بیننده ای ایجاد می نمایند، اما آیا می دانستید که یک کوه یخی فقط وقتی به طور رسمی کوه یخی شناخته می گردد که طول آن بیشتر از 5 متر باشد؟ قطعات یخی کوچک تر، برگی بیت یا گرالر به معنی غران، نامیده می شوند. دلیل این نام گذاری این است که با خارج شدن هوای به دام افتاده در این قطعات کوچک یخی هنگام ذوب شدن شان، صدایی از آن ها خارج می گردد که شبیه صدای غرش یک حیوان است.

عظیم ترین کوه یخی شناور مسطح که در منطقه قطب جنوب به ثبت رسیده، کوه یخی 15-B است که در سال 2000 از صخره یخی راس جدا شد. طول کوه یخی 15-B بیشتر از طول کشور جامائیکا و معادل 11 هزار کیلومتر مربع است. البته به تازگی، یکی از عکس های جدید ناسا نشان می دهد که عظیم ترین کوه یخی قطب جنوب پس از گذشت 20 سال از جدا شدنش از یخچال طبیعی، در مراحل نهایی حیات خود به سر می برد و در حال نابودی است.

90 درصد آب های شیرین دنیا برای هزار نفر

ورقه یخی وسیع قطب جنوب، 80 تا 90 درصد آب های شیرین دنیا را درون خود جای داده است در حالی که تنها هزار نفر در این منطقه زندگی می نمایند! ورقه یخی قطب جنوب عظیم ترین ورقه یخی کره زمین است که به شکلی باورنکردنی 14 میلیون کیلومتر مربع از رشته کوه های قطب جنوب، دره ها و ارتفاعات این منطقه را پوشانده است؛ بنابراین تنها یک درصد از منطقه قطب جنوب باقی می ماند که به طور دایمی خالی از یخ است. یخ های قطب جنوب در عمیق ترین نقاط آن 5/4 کیلومتر ضخامت دارند. این میزان ضخامت به اندازه نصف ارتفاع کوه اورست است! اگر همه این یخ ها ذوب شوند، سطح آب دریا های دنیا حدود 60 متر بالا می آید!

در گذشته این قاره، سرسبز و معتدل بوده

با توجه به این که سردترین دما روی زمین تا به امروز در قطب جنوب به ثبت رسیده است، تصور این که قطب جنوب در گذشته منطقه ای معتدل بوده باشد، سخت است. اما دانشمندان می گویند قطب جنوب همواره یک سرزمین یخ زده که در چنگال یک لایه عظیم یخی گرفتار شده باشد، نبوده است. برآورد های محققان نشان می دهد که 40 تا 50 میلیون سال پیش، دما در سراسر قطب جنوب به 17 درجه سانتی گراد می رسیده است. دانشمندان همچنین فسیل هایی را پیدا نموده اند که نشان می دهند قطب جنوب در گذشته پوشیده از جنگل های سرسبزی بوده که دایناسور ها در آن زندگی می نموده اند!

2 میلیون سال است که در این قاره باران نباریده

با آن که یخچال های قطب جنوب دربردارنده بخش عمده آب های شیرین دنیا هستند، اما منطقه جنوبگان یک قاره کویری در نظر گرفته می گردد. هرچند تصور افراد بسیاری از کویر، ناحیه ای با تله ای شنی و دمای بسیار بالاست، اما از نظر فنی یک کویر نباید حتما منطقه ای گرم یا شنی باشد بلکه کویری بودن به میزان بارندگی منطقه به شکل باران، برف و مه بستگی دارد. هر منطقه ای که میزان بارندگی سالانه بسیار کمی (کمتر از 254 میلی متر) را به خود اختصاص دهد یک کویر است.

متوسط بارندگی سالانه در قطب جنوب طی 30 سال گذشته چیزی بیش از 10 میلی متر بوده است و می توان گفت بیش از دو میلیون سال است که در دره های خشک قطب جنوب باران نباریده است؛ بنابراین هرچند منطقه جنوبگان از یخ پوشیده شده است، اما به دلیل بارندگی بسیار کم، وسیع ترین بیابان دنیا شناخته می گردد که 45 میلیون سال باورنکردنی را برای تشکیل یخ هایی به ضخامت فعلی شان پشت سر گذاشته است. قطب جنوب همچنین به عنوان یکی از خشک ترین، سردترین، بادگیرترین و مرتفع ترین قاره های دنیا شناخته می گردد.

متوسط دما در این قاره 83- درجه سانتی گراد

هرچند احتمالا از شنیدن این موضوع که قطب جنوب یکی از سردترین نقاط کره زمین است، شگفت زده نمی شوید، اما شاید ندانید که این منطقه رکورد سردترین نقطه کره زمین را به خود اختصاص داده است. در سال 2010، داده های ماهواره ای ناسا دمای 136- درجه فارنهایت (93- درجه سانتی گراد) را برای این منطقه به ثبت رساند. ناسا این کشف را در سال 2013 خاطرنشان کرد. متوسط دما در قطب جنوب 83- درجه سانتی گراد (127- درجه فارنهایت) اعلام شده است، بنابراین سردترین درجه به ثبت رسیده تفاوت زیادی نسبت به دمای معمول در طول سال در این منطقه ندارد.

گرد و غباری از الماس در هوا

اگرچه در قطب جنوب میزان بارش کم است، اما شگفتی های هواشناسی زیادی در این منطقه وجود دارد و گرد و غبار الماس یکی از آن هاست! این گرد و غبار در واقع ذره های آبی هستند که در لایه های بالایی جو به شکل کریستال یخ می زنند و به زمین می ریزند. گرد و غبار الماس در واقع شبیه مه است که در نزدیکی سطح زمین تشکیل شده است و می تواند به مدت چند روز بدون وقفه تداوم داشته باشد.

لایه مه تشکیل شده از کریستال های یخی اغلب بسیار نازک است و ممکن است هیچ تاثیری روی دید نداشته باشد، اما در بعضی موارد ضخامت این لایه به شکل قابل توجهی افزایش می یابد و ممکن است به چندین متر برسد. کریستال های کوچک یخ با انعکاس نور خورشید به چشم، تصویری زیبا ایجاد می نمایند به گونه ای که به نظر می رسد تعداد زیادی از الماس های کریستالی کوچک در هوا معلق شده اند.

وجود آب های قرمز به صورت آبشاری

در سال 1911 در یخچال دوردستی در قطب جنوب، پدیده عجیبی مشاهده شد. آب های قرمز رنگی که به صورت آبشاری از عمق یخچال ها جاری شده بود، روی یخ های سفید نیلوفری یخچال طبیعی تیلور، لکه هایی به رنگ قرمز تیره ایجاد نموده بود. این رنگ قرمز سال ها برای دانشمندان به صورت یک معمای حل نشده باقی ماند.

در ابتدا دانشمندان فکر کردند دلیل ایجاد این رنگ در آب های جاری شده از یخچال ها باید وجود جلبک های خاصی در آن ها باشد، اما این فرضیه هیچ وقت تایید نشد. در نهایت دانشمندان پس از یک قرن و در سال 2017 توانستند معمای آبشار های خون در قطب جنوب را حل نمایند. آن ها بعد از انجام آزمایش هایی به این نتیجه رسیدند که اکسیداسیون آهن باعث شده تا آب حالت زنگ زدگی پیدا کند. هنگامی که آب آهن دار به اکسیژن برخورد می نماید، دچار زنگ زدگی می گردد و در نتیجه به رنگ سرخ درمی آید.

سرعت گرمایشی در این جا، بیشتر از دیگر نقاط زمین است

شبه جزیره قطب جنوب با سرعت بیشتری نسبت به بسیاری از مناطق دیگر روی کره زمین در حال گرم شدن است. به عبارت دیگر، این منطقه یکی از مناطقی است که سرعت گرم شدن بالایی دارد. در طول 50 سال گذشته، میانگین دما در سراسر شبه جزیره قطب جنوب 3 درجه سانتی گراد افزایش یافته است. این میزان افزایش دما پنج برابر متوسط افزایش دما در کره زمین است. این شرایط دمایی منجر به بعضی تغییرات از جمله تغییر در زمان و مکان تشکیل کلونی توسط پنگوئن ها و نیز زمان و مکان تشکیل یخ های دریا شده است. همچنین این شرایط به معنای طولانی تر شدن فصل رشد خزه های سبز شبه جزیره قطب جنوب خواهد بود.

ویژگی های منحصربه فرد آتشفشان های این قاره

قطب جنوب چندین آتشفشان دارد که دو مورد از آن ها فعال هستند. قله آتشفشانی اربوس، دومین آتشفشان عظیم در قطب جنوب و جنوبی ترین آتشفشان فعال روی زمین است. این آتشفشان یخی که در جزیره راس قرار گرفته است، دارای چندین ویژگی منحصر به فرد است. بخارافشان های یخی و پیکره های یخی پیچ خورده ای که در اطراف گاز های خارج شده از منافذ نزدیک دهانه آتشفشان تشکیل می شوند از جمله این ویژگی ها هستند. دومین آتشفشان فعال قطب جنوب یک دهانه آتشفشانی در جزیره فریب واقع در جزایر شتلند جنوبی است که آخرین فوران آن در سال 1969 صورت گرفت و امروزه مکانی جذاب برای بازدید دنیاگردانی است که قطب جنوب را به عنوان مقصد خود انتخاب می نمایند.

منطقه ای فقط با جهت شمال

اگر در قطب جنوب بایستید، در جنوبی ترین نقطه کره زمین قرار دارید. فرقی نمی نماید رو به کدام طرف ایستاده باشید، هر جهتی که به آن نگاه می کنید جهت شمال است؛ بنابراین چگونه است که ما شبه جزیره قطب جنوب را به دو منطقه شرقی و غربی تقسیم می کنیم؟ این کار با توجه به نصف النهاراصلی صورت می گیرد. نصف النهار اصلی یک خط تخیلی است که از گرینویچ در انگلیس و از صفر درجه طول جغرافیایی عبور می نماید. اگر در قطب جنوب بایستید و رو به گرینویچ قرار بگیرید، همه چیز در سمت چپ شما قطب جنوب غربی و همه چیز در سمت راست شما قطب جنوب شرقی خواهد بود.

محل زندگی 12 میلیون پنگوئن

حتما می دانید که پنگوئن ها در قطب جنوب زندگی می نمایند، اما به احتمال زیاد تا امروز، اطلاعاتی درباره تعدادشان نشنیده اید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید طبق اعلام محققانی مثل ران ناوین که در تابستان های قطب جنوب به شمارش جمعیت پنگوئن ها پرداخته اند، تعداد این حیوانات دوست داشتنی در قاره جنوبگان به 12 میلیون می رسد. پنگوئن زیبای امپراتور و پنگوئن آدلی دوگونه پنگوئن حقیقی قطب جنوب هستند که تغییرات آب و هوایی بقای آن ها را تهدید می نماید.

منبع: برترین ها
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1395

به "سرکی در متروکه ترین قاره جهان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرکی در متروکه ترین قاره جهان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید