دی ان پی چیست و چرا این همه خطرناک است؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، یک قرص لاغری به نام دی ان پی یا دی نیتروفنول 2.4 (2.4 Dinitrophenol)، پس از آنکه تعیین شد با مرگ حداقل 33 نفر ارتباط داشته است، به لیست مواد سمی تحت نظارت دولت بریتانیا افزوده می گردد.

دی ان پی چیست و چرا این همه خطرناک است؟

فروش یا بازاریابی این دارو که مرگ الوییز پری در سال 2015 و بتانی شیپسی در سال 2017 به آن ربط داشته، در بریتانیا برای مصرف انسان غیرقانونی است.

داگ و کارول شیپسی، والدین بتانی، برای قرارگیری دی ان پی در رده مواد سمی و ممنوعیت کامل پخش آن مبارزه نموده اند.

پس از آنکه وزارت کشور بریتانیا بیان کرد دی ان پی به لیست مواد سمی مشمول قانون مواد سمی مصوب 1972 افزوده خواهد شد، داگ گفت که این گامی در جهت درست است، اما کافی نیست.

او به خبرگزاری آی تی وی گفت: در پی ممنوعیت کامل ایم، چون طی سال های پس از دست دادن بت، نتوانسته ایم هیچ کاربرد صنعتی مشروعی برای آن پیدا کنیم؛ دلیلی که دولت در تمام این سال ها برای ادامه فروش قانونی دی ان پی آورده است.

در ادامه، به تمامی دانستنی ها در خصوص دی ان پی و دلیل خطرناک بودن مصرف آن می پردازیم.

دی ان پی چیست؟

دی ان پی ترکیب شیمیایی بسیار سمی است که با ادعای چربی سوز بودن، در قالب قرص های لاغری به صورت غیرقانونی فروخته می گردد.

به گفته سازمان استاندارد های مواد غذایی بریتانیا که سیاست گذاری برای فروش مجازی این ماده را به عهده دارد، دی ان پی می تواند آثاری فاجعه بار داشته باشد و به تعداد قابل توجهی مرگ ومیر در بریتانیا منجر شده است.

عوارض جانبی آن عبارت اند از تهوع، استفراغ، بی قراری، برافروختگی پوست و تعریق، سرگیجه و سردرد، تنفس سریع و نامنظمی ضربان قلب.

این ماده پودری زردرنگ است و معمولا به صورت قرص یا کپسول به فروش می رسد. این ماده در جنگ جهانی اول به عنوان ماده پایه برای مواد منفجره استفاده می شد.

چرا دی ان پی هنوز پخش می گردد؟

اگرچه دولت بریتانیا فروش دی ان پی در قالب فراورده های غذایی یا دارویی را غیرقانونی اعلام نموده، همچنان در قالب کود، آفت کش یا رنگ محافظ چوب در دسترس است.

انجمن سلطنتی داروسازی (آرپی اس) هشدار داده است که فروشندگان بی وجدان همچنان این ماده را به افراد آسیب پذیر می فروشند و این باید کاملا ممنوع گردد.

پروفسور کلر اندرسون، رئیس آر پی اس، گفت: مصرف دی ان پی برای انسان نامناسب و کاربرد اصلی آن در ساخت مواد منفجره و آفت کش ها است.

گنجاندن دی ان پی در قانون مواد سمی حرکت مثبتی است، زیرا در دسترس بودن آن را محدود می نماید، اما آنچه واقعا ضروری است، ممنوعیت کامل به منظور کاهش خطر برای عموم است. استرالیا قبلا دی ان پی را در رده مواد بسیار خطرناک برای سلامت قرار داد تا ممنوعیت فروش آن را تضمین کند و ما می خواهیم بریتانیا نیز همان مسیر را برود.

اینکه دی ان پی هنوز پخش می گردد، مایه نگرانی است و ما می خواهیم تعهدی قاطع برای پیگرد قانونی کسانی را که از آن سودجویی می نمایند، ببینیم. بعلاوه از شرکت های رسانه های اجتماعی می خواهیم به منظور کاهش بیشتر آسیب ها، مطالب تبلیغاتی یا آگهی فروش دی ان پی را حذف نمایند.

در صورت مصرف دی ان پی چه باید کرد؟

اگر دی ان پی مصرف نموده اید، فورا با پزشک یا متخصص درمان تماس بگیرید. مصرف حتی چند قرص حاوی این ماده می تواند کشنده باشد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرارو
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2502

به "دی ان پی چیست و چرا این همه خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دی ان پی چیست و چرا این همه خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید