فراوری برق از گاز طبیعی با فناوری نانو در کانادا

به گزارش تور گرجستان ارزان به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شپرد انرژی سنتر (Shepard Energy Center) یک نیروگاه برق در کانادا است که از گاز طبیعی، برق فراوری می نماید. این نیروگاه از فرآیند C2CNT برای فراوری نانولوله کربنی استفاده می نماید. اخیرا این فرآیند توسعه بیشتری پیدا نموده به طوری که از الکترودهای آلیاژی سوپرنیکل برای بهبود فرآیند فراوری نانولوله کربنی استفاده شده است.

فراوری برق از گاز طبیعی با فناوری نانو در کانادا

برای دریافت خدمات تور کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

سی توسی ان تی (C2CNT) شرکتی است که توسط استوارت لیخت از دانشگاه جرج واشنگتون تاسیس شده است، کسی که پیش از این، مدیر برنامه تحقیقاتی شیمی در بنیاد ملی علم بود. شرکت C2CNT فناوری فراوری نانولوله های کربنی خود را در قالب لیسانس فروخته است. این فناوری در آلبرتای کانادا مورداستفاده قرار گرفته و پیروز به راه یابی به فینال XPRIZE شده است.

در این فناوری از دی اکسیدکربن برای فراوری نانولوله کربنی استفاده شده است که این کار برای جلوگیری از گرم شدن زمین بسیار مفید است. جذب دی اکسید کربن روی الکترولیت ها موجب فراوری گرما می گردد؛ در واقع این فرآیند گرمازا بوده و این موضوع موجب جذب دی اکسید کربن بیشتری خواهد شد. نانولوله کربنی فراوری شده قیمتی بیش از 100 هزار دلار در هر تن دارد که از نظر مقایسه با ذغال سنگ، هزار برابر گران تر است. اکسیژن خالص یکی از محصولات جانبی این فرآیند است که هرچند از نظر قیمتی از نانولوله کربنی ارزان تر است اما برای بسیاری از فرآیندهای صنعتی قابل استفاده است.

C2CNT یکی از 5 فینالیست جایزه XPrize بوده، رقابتی بین المللی که جایزه 10 میلیون دلاری دارد. با این فناوری می توان روزانه 2 تا 4 تن دی اکسید کربن را از نیروگاه برق جذب و برای فراوری نانولوله کربنی مورداستفاده قرار داد. در حال حاضر این فناوری در نیروگاه شپرد شهر کلگری مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت C2CNT روی اقتصاد مبتنی بر کربن کار می نماید تا از مواد کربنی برای ساخت محصولات جدید استفاده کند. از سوی دیگر، فناوری این شرکت به جلوگیری از تغییرات اقلیمی یاری شایانی خواهد نمود. برنده رقابت XPrize در ژوئن 2020 معرفی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 503

به "فراوری برق از گاز طبیعی با فناوری نانو در کانادا" امتیاز دهید

1 کاربر به "فراوری برق از گاز طبیعی با فناوری نانو در کانادا" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری برق از گاز طبیعی با فناوری نانو در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید