بیانیه وزارت خارجه آمریکا در واکنش به توافق عراق و کردستان

به گزارش تور گرجستان ارزان، خبرنگاران : وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از توافق بغداد و کردستان عراق برای حل مسائل امنیتی و سیاسی سنجار استقبال کرد.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا در واکنش به توافق عراق و کردستان

به گزارش خبرنگاران به نقل ازخبرآنلاین: در بیانیه روز شنبه دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آمده است: ایالات متحده از کوشش های دولت عراق و دولت اقلیم کردستان با هماهنگی نماینده سازمان ملل در عراق، برای حل مسائل سیاسی و امنیتی طولانی مدت سنجار استقبال می نماید.

این بیانیه می افزاید: ما امیدواریم که توافقنامه اعلام شده امروز شرایطی را برای احیای مجدد سنجار و همچنین بازگشت داوطلبانه افراد آواره ناشی داعش ایجاد کند.

وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: منافع مردم سنجار به ویژه قربانیان نسل کشی، باید قلب هر طرحی برای برقراری صلح و امنیت پایدار باشد.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق روز آدینه نشستی با مقام های دولت فدرال و دولت اقلیم کردستان درباره توافق برای بازگشت ثبات و عادی سازی اوضاع در شهر سنجار استان نینوا با حضور جنین پلاسخارت نماینده دبیر کل سازمان ملل برگزار کرد.

الکاظمی در این نشست، بر نهایی شدن توافق بر سر موضوعات اداری و امنیتی در شهر سنجار تاکید نمود و گفت که این امر موجب تسهیل و تسریع بازگشت آوارگان به این شهر می گردد.

بر اساس این گزارش، توافق در فضایی از تفاهم برادرانه میان دولت بغداد و دولت منطقه کردستان عراق حاصل شده و بازتاب خوبی در سطح داخلی و بین المللی خواهد داشت و آغازگر حل مسائل همه مناطقی در عراق خواهد بود که از تنوع قومی و دینی برخوردار است.

الکاظمی تأکید کرد که دستگاه های دولتی همه کوشش خود را برای حل مسأله ایزدی های ربوده شده یا مفقودی در جریان حمله داعش به سنجار به کار می بندند و دولت فدرال با هماهنگی دولت اربیل به نقش خود در اجرای درست توافق عمل می نماید.

نخست وزیر عراق همچنین بر اهتمام دولت و جدیت آن بر خالی شدن سنجار از گروه های مسلح چه گروه های داخلی و چه آنهایی که از خارج مرزها به عراق آمده اند، تاکید نمود.

وی در این نشست با تاکید بر اینکه امنیت غرب نینوا در چارچوب اختیارات دولت فدرال است، گفت: عراق با استفاده گروه های مسلح از خاک این کشور برای حمله به همسایگانش چه ترکیه و چه ایران و چه دیگر همسایگان مخالف است.

الکاظمی ضمن بیان اینکه مسائل امنیتی در سنجار بر اساس اختیارات دولت فدرال و با هماهنگی دولت منطقه کردستان عراق است، گفت: اما بخش خدمات رسانی مسؤولیت کمیته مشترک میان دولت بغداد و دولت منطقه کردستان عراق و استانداری نینوا است.

نخست وزیر عراق همچنین از جنین پلاسخارت و مقام های اقلیم کردستان که در به نتیجه رسیدن این گفت وگوها یاری کردند، قدردانی کرد.

شهر سنجار در 130 کیلومتری غرب موصل و 55 کیلومتری شهر تلعفر واقع شده است. این شهر در 40 کیلومتری مرز عراق با سوریه واقع شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1552

به "بیانیه وزارت خارجه آمریکا در واکنش به توافق عراق و کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزارت خارجه آمریکا در واکنش به توافق عراق و کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید