اوریون رکورد مسافتی پرواز در فضا را شکست!

به گزارش تور گرجستان ارزان، ایسنا نوشت: کپسول فضایی اوریون متعلق به ناسا که با ماموریت آرتمیس 1 به سوی کره ماه راهی شده است، روز گذشته به مسافتی دورتر از هر فضاپیمایی که تا به امروز برای حمل انسان طراحی شده بود، سفر کرد.

اوریون رکورد مسافتی پرواز در فضا را شکست!

کپسول فضایی قابل حمل سرنشین اوریون رکورد جدیدی را برای ناسا به ثبت رسانده است. این کپسول روز گذشته تقریباً در ساعت 8:40 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(17:10 به وقت ایران)، به فاصله ای دورتر از هر فضاپیمایی که برای حمل فضانوردان طراحی شده بود، پرواز کرد و از رکورد قبلی ماموریت آپولو 13 در سال 1970 فراتر رفت.

لازم به ذکر است که اوریون تا ساعت 18:47 روز گذشته به وقت ایران تقریباً 401 هزار و 798 کیلومتر از زمین فاصله گرفته بود.

جیم گفر مدیر یکپارچه سازی فضاپیمای اوریون گفت: آرتمیس 1 برای فشار بر سیستم های اوریون طراحی شده است و ما در مدار برگشتی دوردست به عنوان یک راه واقعا خوب برای انجام این کار مستقر شدیم. اکنون این رخ داد و با آن مدار بسیار بزرگ و در ارتفاع زیاد بالای ماه توانستیم رکورد آپولو 13 را پشت سر بگذاریم. اما آنچه مهمتر بود، پیش بردن مرزهای اکتشاف و فرستادن فضاپیما به دورتر از آنچه قبلاً انجام داده بودیم، بود.

از بین تمام ماموریت هایی که می توانستند این رکورد را بشکنند، قرعه به نام آرتمیس 1 افتاد. این در حالی است که برنامه اولیه پروازی آپولو 13 انجام یک پرواز رکوردشکن نبود، بلکه پس از یک روشن کردن موتور در میانه ماموریت که ناسا را مجبور کرد مسیر بازگشت جدیدی را برای آن طراحی کند، ماژول فرمان اودیسه رکورد فاصله گیری 400 هزار و 171 کیلومتری از زمین را به ثبت رساند.

با ذخیره محدود اکسیژن در ماژول قمری آکواریوس(Aquarius)، ناسا باید آپولو 13 را در سریع ترین زمان ممکن به زمین بازمی گرداند و در نهایت در یک مسیر پروازی مستقر شد که از گرانش ماه برای بازگشت به زمین استفاده کند.

آرتورو کامپوس یکی از پرسنل ناسا بود که برای بازگشت ایمن فضانوردان در آن ماموریت می کوشید. او یک طرح اضطراری نوشت که به ماژول فرماندهی و خدمات قدرت کافی برای بازگشت به زمین می داد و طرحش جواب داد.

اگرچه اوریون سرنشین ندارد، اما برای مقدار گیری مقدار قرار گرفتن در معرض تشعشع و استرس هایی که یک سرنشین در پرواز به ماه و برگشت به زمین تجربه می نماید، آدمک هایی درون اوریون قرار گرفته اند که یکی از این آدمک ها نمونه ای کامل از بدن آرتورو کامپوس است که به افتخار وی و نقشش در مأموریت آپولو 13 طراحی شده است.

کامپوس به پاس کوشش های خود پیروز به دریافت مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا شد و در سال 2004 درگذشت.

اوریون به تازگی پرواز از نزدیکی ماه را به انجام رسانده است و پس از این که نیمی از مدار خود را به دور ماه طی کند، خود را به سمت زمین می کشاند.

البته اوریون در فاصله رکوردشکن خود نسبت به آپولو 13 متوقف نشده است و بامداد سه شنبه(00:36 به وقت ایران) به حداکثر فاصله 432 هزار و 194 کیلومتری از زمین خواهد رسید. سپس از آن نقطه به حرکت به دور ماه ادامه خواهد داد تا زمانی که موتور سیستم مانور مداری خود را روشن کند و مدار خود به دور ماه را ترک کند و دومین گذر نزدیک خود از کنار سطح ماه را در تاریخ 5 دسامبر انجام دهد و پس از آن در 11 دسامبر به زمین بازگردد.

ناسا انتظار دارد که اوریون در تاریخ 11 دسامبر در سواحل سن دیگو روی زمین فرود آید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 آذر 1401 بروزرسانی: 6 آذر 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2463

به "اوریون رکورد مسافتی پرواز در فضا را شکست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوریون رکورد مسافتی پرواز در فضا را شکست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید