تور ترکیه ارزان: اردوغان: ترکیه هیچ بدهی به ایران ندارد، دلیل قطع واردات گاز

به گزارش تور گرجستان ارزان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی گفت که دلیل قطع صادرات گاز ایران به این کشور، بدهی نبوده است.

تور ترکیه ارزان: اردوغان: ترکیه هیچ بدهی به ایران ندارد، دلیل قطع واردات گاز

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه ارزان در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آناتولی، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی گفت که علت قطع صادرات گاز ایران به ترکیه، انباشت بدهی نبوده است.

رجب طیب اردوغان چهارشنبه شب در مصاحبهیی تلویزیونی در واکنش به اینکه بدهی، منجر به قطع صادرات گاز ایران به ترکیه شده است، اضافه کرد: ترکیه هیچ گونه بدهی به ایران ندارد و ادعاها در این خصوص دروغ است.

لازم به ذکر است که شرکت ملی گاز ایران در ابتدای بهمن اعلام نموده بود: در پی بروز نشت گاز در ایستگاه بازرگان صادرات گاز به ترکیه کاهش یافته و تا زمان رفع اشکال برای مدتی کوتاه، به حال تعلیق در خواهد آمد.

به نقل از شرکت ملی گاز ایران، در پی بروز نشت گاز در ایستگاه بازرگان از دو اتصال عایقی و بر هم خوردن شرایط استاندارد کاری در ایستگاه، صادرات گاز به ترکیه کاهش یافته و تا زمان رفع اشکال برای مدتی کوتاه، به حال تعلیق در خواهد آمد.

به محض وقوع حادثه، ضمن انجام اقدام های لازم، موضوع بلافاصله به طرف ترکیه اعلام و ضمن هماهنگی سریع، شرایط حضور نمایندگان ترکیه در ایستگاه فراهم شد.

بنا بر این گزارش، با وجود شرایط ناایمن کاری از منظر استانداردهای ایمنی و لزوم تعمیر سریع و اضطراری قطعات معیوب، با کنترل شرایط عملیاتی و پایش مستمر نشتی ها و کنترل فشار، جریان صادرات گاز برقرار نگاه داشته شد.

این در حالی است که با وجود برقرار نگاه داشتن جریان صادرات از طرف ایران، به علت مشکل فنی در ایستگاه تقویت فشار ترکیه، این کشور امکان دریافت گاز را در حال حاضر ندارد.

بعلاوه یک منبع آگاه در مصاحبه با خبرنگار مهر با اشاره به مباحث مطرح شده در مورد صادرات گاز ایران به ترکیه گفت: از حدود 15-10 روز پیش به علت نشتی گاز در خط لوله گاز ایران در نقطه صفر مرزی به ترکیه اعلام کردیم که این خط لوله نشتی دارد و باید آنها نیز بازرسان خود را برای آنالیز شرایط به منطقه اعزام نمایند.

وی ادامه داد: بر اساس استانداردهای بین المللی باید گاز فوراً قطع می شد اما این کار صورت نگرفت و به درخواست شرکت بوتاش ترکیه، ما حجم گاز را کم کردیم اما قطع نکردیم.

وی گفت: اما متأسفانه آگاه شدیم ایستگاه تقویت فشار گاز در خاک ترکیه نیز دارای مسائل فنی است و نمی تواند گاز موردنیاز را به خط لوله آن سوی مرز تزریق کند ولی باز با این حال به علت وجود موج شدید سرما در منطقه و به درخواست ترک ها، گاز قطع نشد. در نهایت در یکی دو روز گذشته به علت مشکل فنی و کاهش حجم گاز و مشکل تقویت فشار ترکیه، ورود گاز به خطوط لوله ترکیه متوقف شد اما امروز با رفع نسبی مشکل دوباره صادرات گاز به ترکیه از سر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی تصمیم بر این است که گاز با حجم اندکی به درخواست ترکیه به این کشور ارسال گردد و قطعاً بعد از عبور از این موج سرما ناچار به قطع گاز هستیم تا هم در ایران خط لوله تعمیر گردد و هم در آن سوی مرز، ترک ها بتوانند ایراد ایستگاه تقویت فشار گاز خود را رفع نمایند که پس از رفع این ایرادات دوباره گاز با حجم معین که در قرارداد ذکر شده است، به ترکیه صادر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2300

به "تور ترکیه ارزان: اردوغان: ترکیه هیچ بدهی به ایران ندارد، دلیل قطع واردات گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ترکیه ارزان: اردوغان: ترکیه هیچ بدهی به ایران ندارد، دلیل قطع واردات گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید