کانادا مجوز صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرد

به گزارش تور گرجستان ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، مارک گارنئو وزیر خارجه کانادا روز دوشنبه اعلام نمود که در پی انجام تحقیقات و روشن شدن این مسئله که تسلیحات صادراتی کانادا به ترکیه در مناقشه قره باغ به کار رفته است، مقامات اُتاوا مجوز صادرات نظامی به ترکیه را لغو می نمایند.

کانادا مجوز صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرد

وزیر خارجه کانادا در بیانیه ای خاطرنشان کرد: در پی این آنالیز، که شواهد معتبری مبنی بر بکارگیری تکنولوژی [نظامی] صادراتی کانادا به ترکیه را در [مناقشه] قره باغ به خوبی نشان می داد، امروز لغو مجوزهایی را که در پاییز 2020 به حالت تعلیق درآمده بودند، اعلام می کنم. بکارگیری این تسلیحات نه با سیاست خارجی کانادا و نه با تضمین های ارائه شده از سوی ترکیه مبنی بر توقف استفاده از آنها همخوانی ندارد.

لازم به ذکر است که در جریان مناقشه قره باغ، دولت ترکیه حمایت قاطع خود از جمهوری آذربایجان را خاطرنشان کرد. البته مقامات باکو تأکید می نمایند به تنهایی آماده حراست از منافع خود بوده و هیچ گونه یاری نظامی از آنکارا یا سایر کشورهای خارجی دریافت ننموده اند.

شایان ذکر است پاییز گذشته، ارمنستان و جمهوری آذربایجان شاهد تشدید مناقشه چندین دهه ای خود بر سر منطقه قره باغ بودند که به درگیری نظامی و در نهایت تلفات غیرنظامی برای هر دو طرف انجامید. در ماه نوامبر، دو کشور یک توافق آتش بس با میانجی گری روسیه امضا نموده و متعهد شدند که به مناطقی که در زمان آتش بس تحت کنترل خود دارند، بسنده نمایند.

این در حالی بود که جمهوری آذربایجان طی این درگیریهای نظامی کنترل بخش هایی از منطقه قره باغ را در دست گرفته بود.

از آن موقع تا به امروز هزاران نیروی حافظ صلح روسیه برای نظارت بر آتش بس به خط تماسی اعزام شده اند.

برای دریافت خدمات تازه واردین به کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1853

به "کانادا مجوز صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا مجوز صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید