آذربایجان برای ارمنستان خط و نشان کشید

به گزارش تور گرجستان ارزان، خبرنگاران : جیهون بایرام اف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به درگیری های نیروهای این کشور و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره باغ، گفت: نیروهای ارمنستان باید از سرزمین های اشغال شده جمهوری آذربایجان خارج شوند و این یک خط قرمز برای کشورمان است و به مبارزه در این زمینه تا تحقق این مهم ادامه خواهیم داد.

آذربایجان برای ارمنستان خط و نشان کشید

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا: بایرام اف عصر سه شنبه در نشست خبری مشترک با مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در باکو، اضافه نمود: با وجود این که از سال 1994 میلادی شاهد موضع غیرسازنده ارمنستان در مذاکرات حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ بودیم، اما از سال 2018 میلادی از سوی مقامهای سیاسی و نظامی جدید این کشور لطمه جدی به این مذاکرات وارد شد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به درگیری های فعلی نیروهای این کشور و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره باغ، گفت: نیروهای ارمنستان باید از سرزمین های اشغال شده جمهوری آذربایجان خارج شوند و مبارزه خود را در این زمینه تا تحقق این مهم ادامه خواهیم داد.

بایرام اف در بخشی از سخنان خود با اشاره به این که جمهوری آذربایجان علاقه مند به برقراری صلح در منطقه است، گفت: جمهوری آذربایجان به غیر از ارمنستان با همه کشورهای منطقه همکاری های تنگاتنگ دارد و با این کشورها طرح های عظیم منطقه ای را اجرا می نماید.

چاوش اوغلو نیز در این نشست با تأکید بر این که آتش بس مساله قره باغ مشکل منطقه قفقاز جنوبی را حل نمی نماید، گفت: مجامع بین المللی باید از ارمنستان بخواهند نیروهای خود را از سرزمین های جمهوری آذربایجان خارج کند.

وی همچنین با انتقاد از موضع گیری میانجیگران بین المللی گفت: رؤسای گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ نباید موضع یکسان نسبت به ارمنستان که 20 درصد سرزمین های جمهوری اذربایجان را تحت اشغال قرار داده و جمهوری آذربایجان که سرزمین های آن تحت اشغال نیروهای ارمنی است، داشته باشند.

وزیر خارجه ترکیه که امروز در رأس هیأتی وارد باکو شده و با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان ملاقات کرد. وی هدف از این سفر را نمایش همبستگی ترکیه با جمهوری آذربایجان مطرح نمود.

بامداد ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد.

پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش بینی نموده بود.

در سال 1994 میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، بعضی دولت های اروپایی و منطقه برای خاتمه دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و انتها با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما کوشش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1485

به "آذربایجان برای ارمنستان خط و نشان کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذربایجان برای ارمنستان خط و نشان کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید