چگونه بهترین مسواک و نخ دندان را انتخاب کنیم؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، برنا/ مسواک وسیله ای ساده، ارزان و مفید برای تمیز کردن دندان هاست که هر روز از آن استفاده می شود. خیلی مهم است مسواک مرغوب را بشناسیم و چگونگی استفاده صحیح از آن را بدانیم. در این مطلب با دکتر محمدرضا خامی، متخصص سلامت دهان و دندان پزشکی اجتماعی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره همین موضوع گفت وگو کرده ایم.

چگونه بهترین مسواک و نخ دندان را انتخاب کنیم؟

ویژگی یک مسواک خوب چیست؟

مسواک انواع و قیمت های مختلف دارد. هنگام انتخاب مسواک باید به اندازه و نوع الیاف آن دقت کرد. الیاف یا موهای سر مسواک 3 نوع دارند؛ نرم، متوسط و سخت و بهتر است از مسواک با موهای نرم تا متوسط استفاده کرد زیرا استفاده مداوم از مسواک با موی زبر باعث صدمه به مینای دندان و آسیب لثه خواهد شد.

پس دلیل ساخت مسواک های سخت چیست؟

این مسواک ها مخصوص کسانی است که دندان هایشان رنگ گرفته البته مسواک های سخت باید به مدت کوتاهی استفاده شوند.

مسواک های خیلی نرم را به افرادی که خونریزی لثه دارند، توصیه می کنید؟

مسواک های خیلی نرم مخصوص بچه ها و افرادی هستند که اختلالات انعقادی دارند، اما در مورد خونریزی های لثه باید علت را یافت. خونریزی مداوم از لثه نشانه التهاب آن است. جرم گیری التهاب را برطرف می کند و با این کار خونریزی قطع می شود.

درباره اندازه مسواک ها هم بگویید

طول پرزها مهم است. یعنی اندازه آن باید طوری باشد که راحت به دندان های انتهایی برسد. تقریبا بیشتر مسواک ها به سختی به دندان های انتهای فک می رسند. مسواک های خیلی بزرگ هم برای بعضی از افراد مناسب نیستند و باعث حالت تهوع آنها می شوند. می توان گفت انتخاب اندازه مسواک به سلیقه و عادت های هر فرد بستگی دارد.

چگونه باید از این وسیله نگهداری کنیم؟

راه نگهداری خاصی وجود ندارد. مسواک هایی در بازار وجود دارند که مجهز به درپوشند. این مسواک ها مناسب اند و بهداشت آنها به خصوص در مسافرت ها بهتر رعایت می شود ولی نبود درپوش مانعی ایجاد نمی کند. آنچه در مورد مسواک ها اهمیت دارد، نحوه استفاده از آنهاست. بعضی از افراد هنگام استفاده از مسواک، فشار زیادی به آن وارد می کنند و مدام موهای مسواکشان خراب می شود. فشاری که به مسواک وارد می کنیم، باید بسیار ملایم و مانند دردست دریافت قلم باشد.

مسواک باید هرچند ماه یکبار تعویض شود؟

معمولا بعد از 3 ماه استفاده، موهای مسواک از هم باز می شوند. در صورت بروز این تغییر، حتما باید مسواک را عوض کرد. مدت مناسب برای استفاده از یک مسواک حدود 3 تا 6 ماه است. اگر مسواک بعد از 3 ماه خراب شود، یعنی فشاری که به آن وارد می شود، متناسب است ولی اگر بعد از یک ماه موهای مسواک از هم باز شد، به معنای آن است که یا جنس مسواک مناسب نیست یا فشاری که به آن می آوریم، زیاد است.

مسواک بچه ها باید چگونه باشد؟

اندازه مسواک بچه ها کوچک تر است، الیاف نرم تری دارد و معمولا اشکال مختلف جذاب تر، رنگی و کارتونی دارند تا بچه ها به مسواک زدن ترغیب شوند.

چند بار و هر بار چند دقیقه مسواک زدن در روز را توصیه می کنید؟

حداقل باید 2بار در روز دندان ها را مسواک زد. گرچه زمان دقیقی را نمی توان برای مسواک زدن معین کرد اما مسواک زدن 30-20 ثانیه ای برای پاک کردن سطوح کافی نیست و این کار باید بیش از 3-2 دقیقه طول بکشد.

نظرتان درباره مسواک های برقی چیست؟

هیچ تفاوتی بین مسواک برقی و دستی نیست. مسواک برقی برای افرادی که دچار ناتوانی های عضلانی هستند و نمی توانند دستشان را به خوبی تکان دهند، مناسب است.

نخ دندان را چگونه انتخاب کنیم؟

نخ دندان برای تمیز کردن فاصله بین دندان در افرادی که پرکردگی های زیادی در دندان ها، دندان های نامرتب و به هم چسبیده دارند، مفید است. از آنجا که نخ باید از فضای بین دو دندان عبور کند، بهتر است نازک و ظریف باشد تا با فشار کمتری از فضای بین دندانی رد شود. برای افرادی که روکش دندانی دارند، نخ دندان های خاصی توصیه می شود که می توان از داروخانه ها تهیه کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1407

به "چگونه بهترین مسواک و نخ دندان را انتخاب کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بهترین مسواک و نخ دندان را انتخاب کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید