معنی سروصداهای بدن؛ وزوز گوش، غرغر شکم، بنگ بنگ سر و...

به گزارش تور گرجستان ارزان، مفاصل مانند لولا های درهم است. در اطراف مفاصل روغن های طبیعی وجود دارد و با حرکت کردن حباب هایی در این روغن ایجاد می گردد و بعد این حباب ها مترکد. صدای تق تق یا ترکیدن ناشی از آن است. اما اگر هر زمانی که حرکت می کنید این صدا ها را می شنوید یا علاوه بر صدا درد هم احساس می کنید باید به پزشک مراجعه کنید.

معنی سروصداهای بدن؛ وزوز گوش، غرغر شکم، بنگ بنگ سر و...

شما احتمالاً یک زندگی آرام می خواهید، اما بدن تان نظر دیگری دارد؛ او تمام روز صدای قار وقور، تق تق و وزوز می دهد. برخی اوقات این صدا ها می توانند نشانه ای از بیماری های زمینه ای باشند. در این مقاله برخی از علل سرو صدا های بدن را مرور می کنیم:

غرغر شکم

هر غذایی که می خوریم باید از یک روده 8 متری عبور کند. برای اینکه عبور غذا راحت تر صورت بگیرد، دیواره های دستگاه گوارش فشرده می گردد. بنابراین، آن صدای غرغری که بعد از خوردن غذا می شنوید و در پزشکی به آن بوربوریگموس گفته می گردد، ناشی از عبور غذا، مایع و گاز از روده در طول فرایند هضم است.

پروفسور کولین ریس، از دانشگاه نیوکاسل، می گوید: در نقطه اتصال روده کوچک و عظیم که به عنوان دریچه ایلئوسکال شناخته می گردد، این فرایند پرسرو صداتر است. این دریچه باز می گردد تا غذای هضم شده اجازه عبور پیدا کند.

غرغر در هنگام گرسنگی هم شنیده می گردد. مغز سیگنال هایی به شکم می فرستد تا برای غذا خوردن آماده گردد. صدا می تواند ناشی از ترکیب شدن اسید معده - که برای هضم غذا ترشح می گردد - با هوای معده خالی باشد. اگر به همراه غرغر علائم دیگری مانند نفخ، درد شکمی یا تغییراتی در اجابت مزاج دارید با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این علائم ممکن است نشانه سندروم روده تحریک پذیر باشد.

وزوز گوش

در حدود 7 میلیون نفر تینیتوس - وزوز یا زنگ دائمی در گوش ها - را تجربه می نمایند. پروفسور سیمون لوید، یک مشاور گوش، می گوید: تینیتوس با بالا رفتن سن شایع تر می گردد و درحالیکه در برخی موارد می تواند با از دست دادن شنوایی ایجاد گردد، در موارد دیگر هیچ علتی ندارد و به این شرایط صدای وزو ناشناخته یا تینیتوسِ ایدیوپاتیک گفته می گردد.

او شرح می دهد: وزوز ناشناخته ناشی از مشکل ساختاری نیست. این صدا توسط مغز ایجاد می گردد. به طور کلی، تینیتوس - اگرچه آزاردهنده است - نگران نماینده نیست. اما، اگر تینیتوس شکل صد های منظم و ریتمیک به خود بگیرد و حالت نبضی داشته باشد - چیزی مانند ضربان قلب - بهتر است جدی تر گرفته گردد.

این حالت صدای وزوزِ گوش نبضی نامیده می گردد که ناشی از مسئله ای در رگ های خونی است. پروفسور لوید می گوید: این صدا ناشی از تنگ شدن رگ های کاروتید [رگ هایی که خون غنی از اکسیژن را به سر می برند]به دلیل رسوب پلاک های چربی است.

این عارضه باعث می گردد که جریان خون به دلیل عبور از راستا باریک تر متلاطم گردد و همانطور که یک رودخانه آرام در برخورد با آبشار یا شیب تند صدا ایجاد می نماید، خون نیز در عبور از راستا های باریک صدا فراوری می نماید. اگر صدا های نبضی در گوشتان می شنوید با پزشک خود مشورت کنید. شاید لازم باشد با وارد کردن استنت (لوله توری) در رگ ها آن ها را باز نمایند.

سوت کشیدن بینی

پروفسور لوید می گوید: سوت کشیدنِ بینی اغلب به دلیل رسوب مخاط است که در هوای سرد شکل می گیرد و باعث می گردد جریان هوا غیرطبیعی گردد. سوت بینی همچنین می تواند ناشی از جراحت، جراحی، عفونت یا استفاده زیاد از افشانه های استروئیدی باشد که در تیغه بینی - دیواره غضروفی و استخوانی ای که دو سوراخ بینی را از هم جدا می نماید - پارگی ایجاد نموده است.

دستگاه رطوبت زدا یا افشانه های نمکی می توانند داخل بینی را نرم و مرطوب نگه دارند. ممکن است برخی از افراد به جراحی احتیاج داشته باشند تا سوراخی که در تیغه ایجاد شده با استفاده از پروتز مسدود گردد.

بَنگ بَنگ سر

پریدن از خواب با شنیدن صدای بلند در سر نشانه ای از سندروم انفجار سر - ادراک غیرطبیعی از صدا - است. نظریه های متعددی درباره علل این پدیده وجود دارد که شامل تشنج خفیف، میگرن، استرس یا حرکت بخش هایی از گوش است.

دکتر اندی داوسون، متخصص سردرد از کینگز کالج لندن، می گوید: سندروم انفجار سر بخشی از میگرن است. او می افزاید: جای نگرانی نیست مگر اینکه این بدترین سردردی باشد که تا به امروز تجربه نموده اید و در عرض نیم ساعت یا بعد از مصرف دارو هم برطرف نگردد. اگر چنین بود باید فوری به پزشک مراجعه کنید، چون احتمال پارگی رگ های خونی یا خونریزی مغزی وجود دارد.

چرق چرق شانه

صدای چرق چرق در شانه وقتیکه دستتان را به سمت چیزی دراز می کنید نگران نماینده نیست. پروفسور تونی کوچهار، مشاور ارتوپدی از بیمارستان بریج در لندن، می گوید: مفاصل مانند لولا های درهم است. در اطراف مفاصل روغن های طبیعی وجود دارد و با حرکت کردن حباب هایی در این روغن ایجاد می گردد و بعد این حباب های مترکد. صدای تق تق یا ترکیدن ناشی از آن است. اما اگر هر زمانی که حرکت می کنید این صدا ها را می شنوید یا علاوه بر صدا درد هم احساس می کنید باید به پزشک مراجعه کنید.

به طور مشابه، صدای چرق چرقی که در هنگام خم کردن زانو ها می شنوید نیز مشکل خاصی نیست. این صدا که به کرپیتوس معروف است ناشی از حباب های هوا در مایع زلالیه (سینوویال) یا همان مایعی است که باعث روغن کاری مفاصل می گردد.

دکتر جیمی آرباتنات، از دانشگاه بیرمنگام، می گوید: اما اگر زانو دردناک است باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است درد ناشی از پارگی در مینیسک - یک قطعه دیسک مانندِ غضروفی که نقش ضربه گیر بین استخوان ران و درشت نی را ایفا می نماید - باشد. برخی از پارگی ها خودبه خود درمان می شوند و برخی بعد از فیزیوتراپی بهبود پیدا می نمایند، اما در برخی موارد احتیاج به جراحی وجود دارد.

تق تق فک

صدای تق تق فک در هنگام جویدن آدامس یا خمیازه رخ می دهد و ممکن است دردناک باشد. لوک کاسکارینی، مشاور جراحی سر و گردن، می گوید: این صدا معمولاً به این دلیل است که دیسک های غضروفی که به عنوان بالشتک های استخوان های فک عمل می نمایند، در نتیجه جویدن یا آسیا کردنِ افراطی از جایشان در می فرایند و وقتی فک باز می گردد سر جایشان بر می گردند.

محافظ دندان یا ورزش هایی که عضلات اطراف فک را تقویت کند می تواند مفید باشد. برای کسانی که از درد شدید رنج می برند، یک جراحی 20 دقیقه ای می تواند یاری نماینده باشد.

ساییدن دندان

دندان قروچه یا ساییدن دندان ها به هم یکی از صدا های رایج است. دکتر کاسکارینی، می گوید: این صدا ناشی از ساییده شدنِ مینای دندان به یکدیگر است. بسیاری از افراد در خواب دندان هایشان را به هم می سایند.

استرس، خواب آشفته، دندانِ افتاده یا گاز دریافتِ غیرطبیعی می تواند باعث فک درد، سردرد و ساییده شدنِ دندان ها گردد. دندان پزشک ممکن است یک محافظ دندان به شما بدهد و به شما توصیه کند عوامل برهم زننده خواب مانند سیگار، الکل و کافئین را ترک کنید.

آروغ زدن

آروغ زدن به علت بلعیدن هوای زیادی رخ می دهد. وقتی هوایی که گیرافتاده از مری یا لوله غذا آزاد می گردد، باعث می گردد صدای آروغ ایجاد گردد. سو هاضمه یا برگشت اسید معده - وقتی که اسید به سمت گلو حرکت می نماید - می تواند باعث آروغ زدن گردد. پروفسور ریس می گوید: افراد ممکن است برای کم کردن احساس سوزش ناشی از برگشت اسید، هوا بلعیده باشند.

خروج باد معده

نفخ شکم وقتی رخ می دهد که بدن از گاز هایی که در طول فرایند هضم اتفاق افتاده خلاص می گردد. پروفسور ریس می گوید: گاز ها زمانی ایجاد می گردد که باکتری در معده تخمیر می گردد. یک فرد به طور معمول 5 تا 15 بار باد معده را در روز خالی می نماید. این اتفاق معمولاً بی ضرر است، اما اگر به همراه خروج باد معده، درد شکمی، آروغ، اسهال یا یبوست نیز وجود دارد باید با پزشک مشورت کنید. این علائم ممکن است ناشی از سندروم روده تحریک پذیر، تورم روده یا آلرژی غذایی باشد.

گرفتگی نفس

اگر با انسداد تنفس یا خروپف ناگ های از خواب می پرید ممکن است دچار وقفه تنفسی یا آپنه خواب باشید. وقفه تنفسی وقتی رخ می دهد که مجاری تنفسی در اثر ریزش ماهیچه های اطراف لوله هوا باریک می گردد و در تنفس اختلال ایجاد می نماید.

دکتر مایکل اوکو، مشاور گوش و حلق و بینی از بیمارستان یونایتد لینکلنشایر، می گوید: بدن یک پاسخ فوری می دهد که علت صدای وقفه تنفسی هم همین است.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1762

به "معنی سروصداهای بدن؛ وزوز گوش، غرغر شکم، بنگ بنگ سر و..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنی سروصداهای بدن؛ وزوز گوش، غرغر شکم، بنگ بنگ سر و..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید