مشاهده تشکیل یک پیوند شیمیایی برای نخستین بار

به گزارش تور گرجستان ارزان، دانشمندان انگلیسی در مطالعه اخیرشان برای نخستین بار پیروز به مشاهد و نظارت بر مراحل مختلف یک واکنش شیمیایی شدند.

مشاهده تشکیل یک پیوند شیمیایی برای نخستین بار

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تی ای، معین و معین کردن مراحل مختلف یک واکنش شیمیایی امری بسیار سخت است. این فرایند تشکیل پیوندها در ارتقای درک انسان ها از همه فرآیندهای شیمیایی نقش اساسی دارد.

محققان دانشگاه ساوتهمپتون، دانشگاه ناتینگهام ترنت و دانشگاه وارویک(Warwick) در یک مطالعه تازه اظهار نموده اند که با پیروزیت مراحل مختلف یک واکنش شیمیایی را مشاهده نموده اند.

طی این مطالعه دانشمندان انگلیسی با استفاده از داده های پراش اشعه ایکس با کیفیت بالا و روش های پیشرفته حالت جامد رزونانس مغناطیسی هسته ای(NMR) توانستند این مراحل را در یک حالت کریستالی مشاهده نمایند.

پَراش به پدیده های مختلفی گفته می گردد که هنگام برخورد نور با مانع یا گذر آن از یک روزنه به وجود می آید. تشدید مغناطیسی هسته ای نیز یک پدیده فیزیکی بر اساس مکانیک کوانتمی است.

در این آزمایش محققان درجه تشکیل پیوند را در همان زمان تشکیل پیوند هم از نظر مشارکت فزاینده الکترون ها و هم از نظر برهمکنش مغناطیسی بین دو اتم در انتهای پیوند، میزان گیری و مشاهده کردند.

در گام بعد دانشمندان مجموعه ای از شش مولکول را که در آن پیوندی بین یک اتم نیتروژن و کربن در درجات مختلف تشکیل شده بود، مورد مطالعه قرار دادند و سپس به آنالیز بازتوزیع الکترون ها در تشکیل پیوند پرداختند.

در نهایت آنها با استفاده از روش رزونانس مغناطیسی هسته ای پیروز به نظارت بر برهمکنش مغناطیسی بین دو اتم پس از تشکیل پیوند شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2212

به "مشاهده تشکیل یک پیوند شیمیایی برای نخستین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده تشکیل یک پیوند شیمیایی برای نخستین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید