لبنیات گران شد؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، خبرنگاران : سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی افزایش قیمت محصولات لبنی که مشمول قیمت گذاری دولتی هستند را تکذیب کرد.

لبنیات گران شد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ،سیدمحمدرضا بنی طبا در پاسخ به این سوال که آیا قیمت لبنیات گران شده است یا خیر، گفت: کارخانه های لبنی براساس قانون، کالاهای مشمول قیمت گذاری دولتی را با قیمت مصوب به بازار عرضه می کنند و سایر کالاها هم براساس آیین نامه قیمت گذاری محصولات ساخت داخل قیمت گذاری و وارد بازار می شود.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی اضافه نمود: حدود 70 درصد از تولیدات کارخانه های لبنی که شامل شیر بطری یک لیتری کم چرب، شیر بطری یک لیتری نیم چرب و شیر بطری یک لیتری پرچرب و کامل، شیر نایلونی، ماست 900 گرمی کم چرب و پرچرب، ماست دبه ای کم چرب و پرچرب و پنیر یو اف 400 گرمی مشمول قیمت گذاری دولتی هستند و اگر افزایش قیمتی داشته باشند، تخلف است و نهادهای نظارتی باید به آن رسیدگی کنند. البته تاکید می کنیم همین اقلام هم با ضرر به بازار عرضه می شوند و درواقع ستاد تنظیم بازار از جیب تولیدکننده به مردم یارانه می دهند.

وی در ادامه گفت: قیمت حدود 20 درصد از مابقی تولیدات کارخانه های لبنی که شامل محصولاتی چون شیرکاکائو، ماست همزده و طعم دار، کره، بستنی، انواع شیرهای طعم دار و بدون لاکتوز و دارای ویتامین دی می شود، براساس مولفه های تولید تعیین شده و بدیهی است که با افزایش هزینه مولفه های تولید قیمت آنها نیز افزایش یابد.

بنی طبا شرح داد: از ابتدای سال حقوق و دستمزد 40 درصد و از آذرماه سال گذشته قیمت محصولات پتروشیمی بطور میانگین حدود 25درصد افزایش داشته است. قیمت شیرخام باید 4500 تومان باشد ولی در حال حاضر در بازار حدود 5000 تومان خرید و فروش می شود. همچنین در فصل گرما با کاهش شیردهی گاوها و کاهش عرضه شیرخام روبرو هستیم که این موضوع عملا قیمت شیرخام را در بازار افزایش می دهد.

وی در پایان با اشاره به اینکه دامداران درخواست افزایش قیمت شیرخام را داشته اند اما هنوز تصویب نشده است، گفت: 65 درصد ضریب تولید محصولات لبنی وابسته به شیرخام است و روشن است که با افزایش قیمت شیرخام قیمت لبنیات نیز افزایش می یابد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1960

به "لبنیات گران شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنیات گران شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید