قدرت جا به جایی ویروس کرونا در هوا چقدر است؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، این تحقیقات نشان می دهد شیوع ویروس کرونا از طریق هوا به هیچ عنوان تابع راستا باد نیست و این ویروس می تواند در جهت های مختلف در محیط پخش شود؛ همین امر نگرانی ها درباره شیوع ویروس کرونا در جامعه را بالا می برد.

قدرت جا به جایی ویروس کرونا در هوا چقدر است؟

نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد ویروس کرونا می تواند به راحتی به وسیله رطوبت جا به جا شود. دانشمندان دانشگاه نیکوزیا قبرس تاثیرات دما و رطوبت را در شیوع کووید 19 مورد مطالعه قرار دادند. در این مطالعات، دانشمندان به بررسی بخار قطرات تنفسی و تاثیرات آن در شیوع ویروس کرونا در جامعه پرداختند.

این تحقیقات نشان داد زمانی که درجه حرارت بالا و به طور همزمان رطوبت هوا کم باشد، به طور قابل توجهی از قدرت زیست پذیری (زنده ماندن) ویروس کرونا کاسته می شود.

همچنین زمانی که رطوبت هوا بالا باشد، در هر دمایی توانایی ویروس کرونا برای انتقال به وسیله هوا و رطوبت افزایش می یابد. وقتی رطوبت به 90 درصد می رسد کووید 19 می تواند به راحتی تا 6 متر را طی کند.

دانشمندان همچنین با بررسی چگونگی شیوع ویروس کرونا در دهلی نو، پایتخت هند در ماه ژوئیه (تیرماه) مشاهده کردند که با همزمانی افزایش دمای هوا و رطوبت، شمار مبتلایان به کرونا به میزان قابل توجهی در این شهر افزایش یافته است. در طی همین یک ماه شمار مبتلایان به کووید 19 در دهلی از 87 هزار تن به 135 هزار تن جهش یافت.

همچنین محققان این تئوری را مطرح کردند که احتمالا قطرات تنفسی (و نیز آب دهان حاوی ویروس کرونا) در زمان تبخیر به وسیله رطوبت بالای هوا می توانند به راحتی جا به جا شوند.

هند در چند هفته اخیر رکورد جهش شیوع ویروس کرونا را در جهان شکست. این کشور شاهد ابتلای 5 میلیون و 750 هزار تن به کووید 19 بوده است و از این لحاظ پس از آمریکا در رتبه دوم جهان قرار گرفته است. همچنین تا به امروز 92 هزار هندی به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

شرکت سروم هند، بزرگترین شرکت واکسن سازی جهان در حال توسعه واکسن کرونا است. قرار است این شرکت به همراه شرکت مدرنا، غول داروسازی آمریکا اقدام به تولید 2 میلیارد دوز واکسن کرونا کنند.

تحقیقات در گذشته انتقال راحت ویروس کرونا به وسیله هوا را تایید کرده بود. دانشمندان دانشگاه ادینبورگ کشف کردند ویروس کرونا می تواند به راحتی به وسیله هوا مسافت بیشتری را طی کند و در جهات مختلف در محیط پخش شود. این یافته ها گزارش پیشین سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال انتقال ویروس کرونا به وسیله هوا را تایید می کند.

این تحقیقات نشان می دهد شیوع ویروس کرونا به وسیله هوا به هیچ عنوان تابع راستا باد نیست و این ویروس می تواند در جهت های مختلف در محیط پخش شود؛ همین امر نگرانی ها درباره شیوع ویروس کرونا در جامعه را بالا می برد.

دکتر آنتونی فائوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا در این باره گفت: هنوز نمی دانیم الگوی انتقال ویروس کرونا در هوا چگونه است. اگر تایید شود ویروس کرونا می تواند به طور قابل توجهی به وسیله هوا جا به جا شود، اقدامات جدیدی باید از سوی دولت اجرایی شود.

متخصصان می گویند موضوع انتقال ویروس کرونا به وسیله هوا باید به مردم و حتی بچه ها توضیح داده شود. مثال ساده نیز این است که همانند فصل زمستان که در سرمای هوا شما می توانید رطوبت نفس خود را ببینید، در سایر فصول نیز ویروس کرونا به همین شکل در هوا منتقل می شود.

محققان در حال کار روی دستگاهی هستند که بتواند قطرات بسیار ریز را جذب کند و مانع از انتقال ویروس کرونا به وسیله هوا شود. متخصصان تاکید دارند استفاده از ماسک به میزان قابل توجهی می تواند مانع از انتقال ویروس کرونا به وسیله هوا شود.

از همین رو، به افراد توصیه می شود در اماکن عمومی از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را برای کنترل شیوع کووید 19 حفظ کنند.

دانشمندان آمریکایی می گویند ویروس کرونا می تواند بیش از 2 متر در هوا حرکت کند و فاصله 2 متری افراد از یکدیگر کافی نیست و هر چقدر افراد بتوانند فاصله خود از دیگران را افزایش دهند، می توانند بیشتر به کاهش شیوع ویروس کرونا کمک کنند.

میزان فاصله ای که افراد باید در یک مکان از دیگران داشته باشند، به عوامل مختلفی بستگی دارد. جریان هوا، سیستم تهویه مناسب، میزان زمانی که افراد با یکدیگر در ارتباط هستند، میزان تراکم جمعیت و استفاده کردن یا نکردن افراد از ماسک از جمله مواردی است که در میزان فاصله اجتماعی انسان ها از یکدیگر موثر است.

برای مثال، در محیط هایی که تهویه نامناسب است و جریان هوا وجود ندارد، ویروس کرونا می تواند مدت زمان بیشتری در هوا باقی بماند و به راحتی در جهت های مختلف حرکت کند. از این رو، بهتر است در این مکان ها میزان فاصله میان افراد بیشتر شود همچنین در مکان هایی با تراکم جمعیت بهتر است افراد فاصله بیشتری از یکدیگر داشته باشند.

متخصصان می گویند حتی مواردی همچون سخن گفتن، فریاد زدن (برای مثال در کنسرت یا استادیوم ها)، آواز خواندن و سکوت کردن جمعیت از جمله مواردی هستند که در معین میزان فاصله افراد از یکدیگر تاثیر گذار است. زمانی که افراد فریاد می زنند می توانند به راحتی ویروس را در هوا منتشر کنند و کرونا می تواند به راحتی راستا طولانی را در هوا طی کند.

لینسی مار، متخصص بهداشت عمومی دانشگاه ویرجینیا در این باره می گوید: به نظر من فاصله 2 متری افراد در محیط های اجتماعی مناسب است، اما این میزان کمترین حد فاصله است و افراد تا حد امکان فاصله خود از دیگران را حفظ کنند. از طرفی باید توجه داشت که فاصله 2 بیش از متر از دیگران خطر شیوع ویروس به وسیله هوا را به صفر نمی رساند.

شیوع ویروس کرونا فاجعه بارترین همه گیری جهان را در قرن 21 رقم زده است. این ویروس تمام کشور های جهان فارغ از توسعه یافته و یا در حال توسعه را هدف قرار داده است، به طوری که کشوری مانند آمریکا که خود را قدرت اول جهان می داند با اختلاف در صدر لیست مبتلایان و قربانیان کووید 19 در جهان قرار گرفته است.

به دلیل آنکه تنها 9 ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می گذرد، هنوز رفتار این ویروس برای دانشمندان ناشناخته است و محققان می کوشند با مطالعات خود ابعاد مختلف رفتاری و عوارض این بیماری را کشف کنند.

منبع: فرادید
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1525

به "قدرت جا به جایی ویروس کرونا در هوا چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت جا به جایی ویروس کرونا در هوا چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید