طرز تهیه کیک بادامی، یک عصرانه معطر و دلچسب

به گزارش تور گرجستان ارزان، خبرنگارانـکیک ها از جمله دسر ها و عصرانه های خوشمزه و دلپذیر در سراسر جهان هستند که در انواع میوه ای، خامه ای، شکلاتی، پنیری و... تهیه می شوند که هرکدام هواداران خاص خود را دارند. کیک بادامی یکی از انواع کیک های خشک است که به علت داشتن پودر بادام در ترکیباتش بسیار معطر است.

طرز تهیه کیک بادامی، یک عصرانه معطر و دلچسب

به گزارش خبرنگاران، این کیک بافت بسیار نرم و لطیفی دارد و می تواند همراه با چای یک عصرانه دلچسب و خوشمزه باشد و برای پذیرایی هم مناسب است. در ادامه این مطلب طرز تهیه کیک بادامی همراه با نکات مهم و فوت و فن های مخصوص تهیه کیک در منزل تقدیم به شما کاربران گرامی خواهد شد.

مواد لازم برای تهیه کیک بادامی

آرد سفید قنادی: دو و نیم لیوان

تخم مرغ: 4 عدد

شکر: 1 لیوان

کره: 220 گرم

شیر ولرم: نصف لیوان

پودر بادام: نصف لیوان

ماست: نصف لیوان

گلاب: 2 قاشق غذاخوری

زعفران سابیده: نصف قاشق چای خوری

پودر هل: 1 قاشق چای خوری

بکینگ پودر: 1 قاشق غذاخوری

پرک بادام: نصف لیوان

نکات مهم برای تهیه کیک در منزل

1- برای درست کردن کیک مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از آغاز همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند. بعلاوه برای پخت هر کیکی آرد و مواد خشک مثل پودر کاکائو را 3 بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می گردد و درنتیجه بافت کیک شما بهتر می گردد.

2- دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد. معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف فرق دارد. به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه به مدت 45 دقیقه ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نگردد و این مسئله به این علت است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده نرسیده است یعنی شما فر را روی درجه 175 تنظیم نموده اید؛ اما در واقع دمای واقعی فر شما 175 نیست و ممکن است کم تر یا بیش تر از این دما بوده باشد.

کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می نمایند، دست شان هست. مثلاً می دانند اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه در فری که استفاده می نمایند، این دما روی درجه 185 حاصل می گردد. اگر زیاد با فر کار ننموده اید و دمای فرتان را نمی دانید، برترین کار تهیه دماسنج فر است. همان طور که گفتیم، دمای بیش تر فر ها دقیق نیست. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می گردد، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می کنید و دماسنج فر ندارید، دما را حدود 10 درجه سانتی گراد بیش تر بگذارید. دمایی که گفته می گردد، باز هم به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دست تان بییاد. با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

3- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ زیرا در تهیه کیک و شیرینی میزان های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است. میزان گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه ها دقیق تر است. خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه ها را نمی دانند؛ بنابراین اگر برایتان مقدور است، حتماً ترازوی دیجیتال تهیه کنید.

اگر خواستید با پیمانه میزان گیری کنید، برای میزان گیری مواد خشک مثل آرد و پودر کاکائو قبل از پیمانه زدن، مواد را با قاشق هم بزنید. چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می نمایند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت میزان ها دقیق نمی شوند. وقتی مواد را داخل پیمانه می ریزید، نباید سرپر و گنبدی شکل باشد.

4- همواره زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار همزن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با یاری لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد، وگرنه با وجودی که از وانیل و یا اسانس استفاده می کنید، باز کیک بوی تخم مرغ می گیرد. خیلی از افراد فکر می نمایند که وانیل و طعم دهنده ها بوی بد تخم مرغ را از بین می برد. درحالی که این فکر اشتباه است. آن چه بوی بد تخم مرغ را از بین می برد، درست هم زدن تخم مرغ است. پس این مرحله را بادقت انجام دهید.

5- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد، نتیجه مطلوبی نمی گیرد. همواره باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، 1/3 قالب خالی بماند. البته همه این موارد احتیاج به تجربه دارد. شاید بار اول متوجه نشوید که چه قالبی مناسب است. باید چندبار کیک درست کنید تا چشم شما به میزان ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

6- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می کنید باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سر درگم شوید. یکی از برترین قالب ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب ها قیمت مناسبی هم دارد. قالب های گالوانیزه است که معمولاً از همه لوازم قنادی ها می توانید تهیه کنید و در طرح ها و شکل های مختلف موجود است.

7- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از 30 دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات تان هدر می رود، زیرا در این صورت کیک شما پف نمی کند.

8- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی بهره ببرید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی گیرید. به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت نموده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است. این امر می تواند به این علت باشد که از آرد مرغوب استفاده ننموده اید.

طرز تهیه کیک بادامی

1 ـ ابتدا زعفران ساییده را داخل شیر ولرم بریزید و صبر کنید تا زعفران رنگ باز کند. کره به دمای محیط رسیده را همراه با شکر داخل یک کاسه بریزید و با دور تند همزن برقی بزنید تا سبک و یک دست گردد؛ سپس تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه کنید و هر تخم مرغ را به مدت یک دقیقه با همزن بزنید.

2 ـ تخم مرغ آخر را همراه با پودر هل اضافه کنید و بعد از یک دقیقه پودر بادام، ماست و گلاب را با هم به مایه کیک اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید؛ سپس همزن را خاموش کنید و کنار بگذارید.

3 ـ در این مرحله آرد و بکینگ پودر را که از قبل با هم مخلوط و سه بار الک نموده اید، کم کم و طی سه مرحله به مایه کیک اضافه کنید و با لیسک از یک جهت هم بزنید. وقتی آرد کاملا در مایه کیک حل شد، مخلوط شیر و زعفران را به مواد اضافه کنید و با همان لیسک هم بزنید تا شیر کاملا در مایه کیک حل گردد.

4 ـ قالب مورد نظر را انتخاب کنید و کف آن را کاغذ روغنی پهن کنید. دیواره ها را با کره چرب کنید و کمی آرد بپاشید. مایه کیک را داخل قالب بریزید و روی سطح کیک را با پرک بادام بپوشانید. قالب را در فر 180 درجه سانتیگراد که از قبل گرم نموده اید، به مدت 45 دقیقه بگذارید بپزد و پف کند. بعد از پخت اجازه بدهید کیک کاملا خنک گردد؛ سپس آن را از قالب بیرون بیاورید.

منبع: فرارو
انتشار: 27 آبان 1401 بروزرسانی: 27 آبان 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2460

به "طرز تهیه کیک بادامی، یک عصرانه معطر و دلچسب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کیک بادامی، یک عصرانه معطر و دلچسب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید