سوء مدیریت مهمترین عامل گرانی ها است، ضرورت باور جنگ اقتصادی

به گزارش تور گرجستان ارزان، سید حسن حسینی شاهرودی در مصاحبه با خبرنگاران، درباره گرانی میوه و بازار اعلام کرد: عوامل مختلفی دست به دست هم داده تا کالاهای اساسی مانند میوه گران شوند که غالب آن ها عوامل روانی و سوء مدیریت هستند، در حالی که شاید ما خشکسالی، سرمازدگی و افزایش قیمت برخی نهاده ها کشاورزی را بهانه می کنیم اما واقعیت این است که افزایش چشم گیر قیمت محصولات کشاورزی عامل دیگری دارد.

سوء مدیریت مهمترین عامل گرانی ها است، ضرورت باور جنگ اقتصادی

وی اضافه نمود: ناکارآمدی نظام توزیع، نظارت و قیمت گذاری و همچنین تعزیرات و فقدان زنجیره فراوری تا مصرف مارا دچار آسیب نموده تا امروز شاهد افزایش این چنینی قیمت میوه در بازار باشیم.سود افزایش قیمت کجا می رود؟

ناکارآمدی باعث عدم تحقق نظارت درست بر بازار

ضو خانه ملت با طرح این پرسش که سود افزایش قیمت میوه امروز به دست چه کسانی می رسد، تاکید نمود: در شهرستان شاهرود که مهد انگور است بهترین انگور باقیمت دو نهایتاً چهار هزار تومان از باغدار طلب می گردد اما در بازار حداقل 10 هزار تومان و در برخی نقاط تهران 20 هزار تومان فروخته می گردد لذا باید حق داد که بپرسیم سود این تجارت به جیب چه کسانی می رود لذا اگر این اختلاف حتی نیمی از آن و حتی یک سوم ازآن به جیب باغ داران برود همگان راضی هستند اما در واقع این چنین نیست.

حسینی شاهرود همچنین گفت: متاسفانه در بازار دلالانی هستند که قیمت ها را افزایش می دهند و در حالی که ما قانون و ابزار و حتی دستگاه های متولی را نیز برای برخورد با آن در اختیار داریم اما عملاً ناکارآمدی باعث می گردد که اتفاقی نیفتد و حتی پاسخگویی نیز صورت نمی گیرد.

وی درباره سازوکار نظارتی بر بازار میوه شرح داد: جهاد و وزارت صمت برای نظارت بر محصولات کشاورزی در یک سوی میدان هستند یعنی فراوری و توزیع و سیاست گذاری های از این دست بر عهده وزارت جهاد و نظارت، تعزیرات، سازوکارهای نظارتی و ... در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت و لذا در بعد مسئولیت پذیری گرانی میوه باید این دو وزارت خانه را باهم دید، اما موضوع اینجا است که نظارت، نیازمند یک سامانه جامع رصد بازار و فراوری است.

برخی مسئولان جنگ اقتصادی را باور ننموده اند

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس بابیان اینکه گفت: در سال های اخیر ستاد تنظیم بازار اقدام به خرید میوه برای شب عید می نماید تا میوه مناسبی به دست مردم برسد این امر نشان می دهد که قانون و ابزار نظارتی در کشور ما وجود دارد پس چرا امروز نمی توانیم این اقدام را کنیم؟

حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه متاسفانه برخی هنوز باور ننموده اند که در جنگ اقتصادی هستیم، توضیح داد: حال باید از خود بپرسیم که آیا آرایش جنگی گرفته و یا از افراد پرتوان و باانگیزه استفاده نموده ایم؟ یا اینکه این افراد درد مردم را درک نمی نمایند؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 108

به "سوء مدیریت مهمترین عامل گرانی ها است، ضرورت باور جنگ اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوء مدیریت مهمترین عامل گرانی ها است، ضرورت باور جنگ اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید