راه اندازی مرکز پشتیبانی تجاری روسیه در ایران

نشست روز اقتصاد روسیه به منظور آنالیز زمینه های همکاری ایران و فدراسیون روسیه با حضور رئیس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه، معاون امور بین الملل اتاق ایران، نمایندگان وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت و جمعی از فعالان مالی برگزار گردید.

راه اندازی مرکز پشتیبانی تجاری روسیه در ایران

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران با تأکید بر اینکه کشورهای منطقه با تکیه بر تاریخ و مشترکات فرهنگی می توانند توسعه اقتصادی کشورهای خود را رقم بزنند، اظهار داشت: رویکرد ایران بر تعامل و همکاری متقابل سازنده با کشورهای همسایه قرار گرفته است و در این میان، فدراسیون روسیه از اولویت برخوردار است. خوشبختانه روابط بخش خصوصی ایران و فدراسیون روسیه هم طی سال های گذشته محبت آمیز و استراتژی دو کشور بلندمدت بوده است.

معاون امور بین الملل اتاق ایران اظهار داشت: وظیفه بخش خصوصی ایران و روسیه است تا همان طور که مقامات عالی دو کشور تأکید داشته اند در راستا توسعه روابط دوجانبه حرکت و مسائل موجود را برطرف نمایند.

کرباسی نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، فلزات آهنی، مواد غذایی، مبلمان، مصالح ساختمانی، داروسازی، خدمات فنی و مهندسی را از مهم ترین حوزه های همکاری ایران و روسیه ذکر کرد و در ادامه گفت: تمایل روسیه به همکاری با استان های مختلف ایران از اهمیت بالایی برخوردار است که نباید از این فرصت در راستای توسعه روابط با فدراسیون روسیه غافل شد.

به گفته معاون امور بین الملل اتاق ایران حجم روابط تجاری ایران و روسیه در سال 2018، 1 میلیارد و 740 میلیون دلار بوده است؛ بااین وجود لازم است که نگاه ایران برای برقراری تراز تجاری مثبت در بلندمدت تغییر کند.

او توضیح داد: سهم واردات روسیه از کشورهای مختلف 240 میلیارد دلار است که از این مقدار تنها 540 میلیون دلار به واردات از ایران اختصاص دارد؛ عددی که با توجه به پتانسیل های دو کشور و ظرفیت های صادراتی ایران ناچیز است.

کرباسی امضای توافقنامه ترجیحی ایران با اتحادیه اوراسیا را فصلی جدید در توسعه روابط تجاری ایران با کشورهای منطقه دانست و تأکید کرد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با همکاری اتاق های مشترک بازرگانی زمینه بهره برداری فعالان اقتصادی از این موافقت نامه را فراهم نموده است.

او همچنین اقدامات یک سال اخیر مقامات دولتی ایران و روسیه ازجمله تسهیل و لغو ویزا، ایجاد زیرساخت های بانکی و توسعه روابط اقتصادی بر مبنای پول ملی را مهم ارزیابی کرد و پیشنهاد داد تا بانک های روسی در بندر انزلی شعبه هایی افتتاح نمایند.

معاون امور بین الملل اتاق ایران با اشاره به جلسه روز گذشته نمایندگان اتاق ها و کمیته های مشترک بازرگانی با رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در این نشست مقرر شد تا باهدف تقویت همکاری های بانکی کشورهای منطقه و به خصوص اوراسیا، کارگروه ویژه ای مشترک میان بخش خصوصی و بانک مرکزی تشکیل گردد.

کرباسی همچنین در حضور نمایندگان فدراسیون روسیه خواستار برطرف مسائل کامیون داران مرز سامور و همچنین در دستور کار قرار دادن کریدور سبز گمرکی شد.

هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه نیز گفت: متأسفانه در طول این سال ها ازآنجایی که بیشتر نگاهمان به کشورهای اروپایی بود، از توان اقتصادی روسیه غافل شدیم.

او همکاری و سرمایه گذاری بخش خصوصی ایران و روسیه در بنادر مشترک، گردشگری، ناوگان کشتیرانی را موردتوجه قرار داد و با اعلام خبر راه اندازی سرای تجاری در آستاراخان، تأکید کرد که این امر می تواند به توسعه روابط تجاری ایران و روسیه یاری کند.

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه مذاکرات بانکی باهدف برقراری سیستم مبادله بانکی مستقیم بین ایران و روسیه در حال اجرا است و انتظار می رود این سیستم به زودی برقرار گردد.

به رغم تحریم ها، همکاری ایران و روسیه افزایش می یابد

در ادامه رستم ژیگانشین رئیس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه تأکید کرد: به رغم تحریم های آمریکا اما آمارها حاکی از افزایش روابط تجاری ایران و روسیه است. به طوری که در 9 ماهه اول سال 2019، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل 21 درصد رشد داشته و صادرات روسیه به ایران هم 31 درصد افزایش پیدانموده است.

او همچنین اضافه کرد: در سال 2019، 16 هیات روسی در سطوح مختلف از ایران بازدید داشتند و علاوه بر اینکه پروژه های مشترکی در حال اجرا است، از طرف ایران پروژه های جدیدی برای اجرا پیشنهادشده است.

ژیگانشین با اشاره به اینکه بیشترین رشد حجم تجاری ایران و روسیه بنا بر آمار، در حوزه کشاورزی رقم خورده است، صادرات و واردات تجهیزات پزشکی را از دیگر محورهای مهم برای همکاری دانست که به دلیل پتانسیل هایی که دارد باید موردتوجه فعالان اقتصادی ایران و روسیه قرار گیرد.

رئیس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه از آمادگی مناطق آزاد اقتصادی کشورش و در نظر دریافت تسهیلات برای سرمایه گذاران در این مناطق اطلاع داد. او همچنین اظهار داشت: مرکز پشتیبانی تجاری روسیه در ایران ایجاد شده است که برای فعالان اقتصادی ایرانی خبر خوبی است.

در ادامه این نشست، فعالان اقتصادی حاضر به بیان مهم ترین مسائل خود در حوزه تخصصی پرداختند. بر همین اساس نقل و انتقال اقتصادی از جمله مهم ترین مسائلی بود که فعالان اقتصادی ضمن بیان آن در حضور مقام های روسی، خواستار پیگیری و حل آن شدند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 12 اسفند 1398 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1006

به "راه اندازی مرکز پشتیبانی تجاری روسیه در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی مرکز پشتیبانی تجاری روسیه در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید