در دوره پساکرونا شاهد موجی از بیماری های روان تنی خواهیم بود

به گزارش تور گرجستان ارزان، روانشناس حوزه سلامت با بیان اینکه بیماری کرونا علاوه بر اضطراب و افسردگی، شرایط جسمانی افراد را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد، گفت: بدون شک در دوران پساکرونا با موجی از بیماری های روان تنی مانند زخم معده و روده به دلیل استرس زیاد در دوران کرونا روبرو خواهیم شد.

در دوره پساکرونا شاهد موجی از بیماری های روان تنی خواهیم بود

فرنوش رافعی گفت: انسان موجودی اجتماعی است و با توجه به دوری و فاصله دریافت در دوران بیماری کرونا و احساس کمبود ارتباطات انسانی اثرات منفی خود را بر روی افراد زیادی گذاشته است.

این روانشناس اعلام کرد: میل به ارتباطات عامل بسیار قوی است که می تواند باعث نادیده دریافت خطر ابتلا به بیماری گردد. همانطور که در گزارشات بهداشتی هم، دورهمی ها از عوامل اصلی انتشار بیماری ذکر شده است.

وی افزود: به دلیل قدرت سرایت بالای این بیماری و دوری افراد از بیماران مبتلا، ممکن است مبتلایان بیماری خود را پنهان نموده و همانند افراد سالم با دیگران معاشرت نمایند، این موضوع بدون شک به انتشار بیشتر بیماری منجر خواهد شد. البته دلیل این رفتار را می توان به خودخواهی افراد نیز نسبت داد.

این روانشناس کشنده بودن بیماری، مرموز و ناشناخته بودن آن و نیز ابتلا و یا احیانا مرگ و میر اطرافیان را از دلایل شیوع این اختلالات ذکر و تاکید نمود: یکی از اختلالاتی که هم اکنون با آن روبرو هستیم اضطراب است که به شکل فزاینده ای در جامعه در حال گسترش است.

رافعی ادامه داد: در دوران پساکرونا علاوه بر اضطراب باید در جامعه شاهد مسایل دیگری از جمله افسردگی به دلیل تعاملات اجتماعی پایین و کاهش فعالیت های شادی بخش و انرژی زا، وسواس به دلیل افراط در شست و شو و ضد عفونی کردن و درگیری فکری با مسایل مرتبط با بیماری نیز خواهیم بود که از امروز باید برای جلوگیری از این مسائل در جامعه فکری اندیشیده گردد.

رافعی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به از راه رسیدن سال نو و آغاز تعطیلات نوروزی گفت: سال نو و تعطیلات نوروزی پیش رو است. هم به دلیل رعایت آداب و سنن و هم به دلیل احتیاج به برقراری ارتباط و ملاقات دوستان و آشنایان میزان دید و بازدید ها و دورهمی ها ممکن است افزایش یابد.

وی ادامه داد: باید بگویم این دورهمی ها و دید و بازدیدهای محبت آمیز و خانوادگی از منابع مهم انتشار و سرایت بیماری است. به همین دلیل توصیه اکید بر این است که مردم از این کار خودداری نموده و از روش های جایگزین مانند ارتباطات صوتی و تصویری برای ملاقات دوستان و آشنایان و تبریک سال نو استفاده نمایند.

این روان درمانگر افزود: چنانچه به هر دلیلی دید و بازدید اتفاق افتد باید با کمترین تعداد ممکن و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی و در محیطی با فضای کافی و دارای تهویه و جریان هوای آزاد انجام گردد.

وی گفت: اما باز توصیه بر عدم دید و بازدید ها است. از روش های جایگزین می توان به ملاقات در فضا های باز مانند پارک ها همراه با رعایت پروکل های بهداشتی کرونا اشاره نمود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1857

به "در دوره پساکرونا شاهد موجی از بیماری های روان تنی خواهیم بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دوره پساکرونا شاهد موجی از بیماری های روان تنی خواهیم بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید