خبرنگاران چه عاملی مقابله همگانی با کرونا را تقویت می نماید؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، تهران - خبرنگاران - جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی معتقد است: رعایت ضوابط بهداشتی مقابله با کرونا توسط مسوولان، مقابله جمعی با این بیماری را تقویت می نماید.

خبرنگاران چه عاملی مقابله همگانی با کرونا را تقویت می نماید؟

اکبر مجدالدین روز آدینه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرنگاران گفت: جلب اعتماد ملی در یک کشور که به تدریج (در طول زمان) حاصل می گردد، یکی از اقدامات موثر در رعایت قواعد و ضوابط اجتماعی یک جامعه است.

وی توضیح داد: به عبارت دیگر، جلب اعتماد اجتماعی سبب گفت وگو با مردم در مواقع بحران نظیر جنگ، بلایای طبیعی، بیماری و پذیرش عمومی به رعایت مقررات اجتماعی می گردد.

مجدالدین ادامه داد: به عنوان مثال، با شیوع کرونا بعضی شهروندان در مورد آمار مبتلایان به این بیماری و جانباختگان با ابهام وتردید روبه رو بوده و براین اساس پذیرش همه ضوابط پیشنهادی مقابله با کرونا نیز مورد شبهه واقع می شد.

استاد بازنشسته دانشگاه شهید بهشتی اضافه نمود: انطباق قواعد ومقررات پیشنهادی جامعه با واقعیات نیز یکی از مولفه های اصلی در پذیرش و رعایت ضوبط اجتماعی محسوب می گردد. به عنوان مثال، تعطیلی کسب وکارها بدون تامین معیشت بیکاران عملا امکان پذیر نخواهد بود.

وی همچنین با اشاره به تحریم ها و مسائل مالی کشور یادآور شد: عدم فروش نفت و تحمیل هزینه های مقابله با کرونا بر بودجه ملی کشور نیز بی شک بر حمایت دولت از اقشار محروم اثرگذار بوده و سبب کاهش شدت عمل برای مقابله با این بیماری و تعطیلی بلندمدت مشاغل و مراکز تجاری و مالی شده است.

مجدالدین تاکید نمود: قانون گرایی مسئولان و رعایت اصول بهداشت و درمان توسط آنها نیز بر تقویت رعایت همگانی قوانین اجتماعی موثر است. حضور مسئولان کشور در تجمعات، بازدید از بعضی پروژه ها، مناطق محروم، حضور در جمع خبرنگاران و... هریک می تواند این مقابله همگانی را تضعیف و شرایط را عادی جلوه دهد.

وی ادامه داد: برگزاری اجتماعات در بعضی اماکن مذهبی، هنری و... هم می تواند اذهان عمومی برای رعایت این اصول را کاهش دهد.

ضرورت ممنوعیت تردد وسائل نقلیه عمومی همگام با اعمال ممنوعیت تردد جاده ای

مجدالدین اعلام نمود: اعمال ممنوعیت تردد جاده ای به منظور کاهش مسافرت شهروندان نیز باید با ممنوعیت تردد وسائل نقلیه عمومی همچون قطار واتوبوس و هواپیما همراه باشد؛ شدت شیوع کرونا به دلیل مسافرت با تغییر وسیله نقلیه شخصی به عمومی تغییری در شرایط ابتلا ایجاد نمی نماید.

این جامعه شناس اضافه نمود: تبلیغات رسانه های جمعی با بهره گیری از اطلاعات پزشکی و بهداشتی نظیر ساخت آگهی تلویزیونی هر 4 دقیقه یک ایرانی به دلیل ابتلا به کرونا جان می بازد و نمایش صحنه های ناگوار که به دلیل سهل انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی اتفاق افتاده است نیز می تواند یک عامل ترغیب کننده برای جامعه باشد.

وی توضیح داد: استناد بر جنبه های اخلاقی و دینی واقعه نیز حفظ و مراقبت از سلامتی فردی و اجتماعی را تقویت می نماید. در دین اسلام حفظ جان واجب است و نباید عامدانه و عالمانه خود را در معرض خطر قرار داد؛ بنابراین رعایت پروتکل های بهداشتی با اشاره به این مباحث نیر می تواند با هدف حفظ این مسئولیت اجتماعی تقویت گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1656

به "خبرنگاران چه عاملی مقابله همگانی با کرونا را تقویت می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چه عاملی مقابله همگانی با کرونا را تقویت می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید