جهرمی: فاصله نرخ کارخانه با بازار آزاد باید برداشته شود

به گزارش تور گرجستان ارزان، در اوایل سال 97 یعنی فروردین و اردیبهشت ماه، فاصله قیمت خودرو در بازار با قیمت خودرو در کارخانه بین 1 تا 5 میلیون تومان بود، اما اکنون فاصله نرخ کارخانه با بازار بسیار زیاد است. علت این مسئله آن است که در سال 96 سالانه حدود 1 میلیون دستگاه خودرو تولید می شد، اما طی 2 الی 3 سال گذشته تولید خودرو کاهش یافته و سالانه به حدود 600 تا 700 هزار دستگاه رسیده است.

جهرمی: فاصله نرخ کارخانه با بازار آزاد باید برداشته شود

خودروسازان تعهد داده اند که عرضه هفتگی خودرو داشته باشند. عرضه هفتگی می تواند بازار را آرام کند. تصمیم ستاد تنظیم بازار برای نزدیک کردن قیمت تمام شده خودرو به قیمت واقعی تمام شده بود تا بر روی قیمت های بازار هم مؤثر باشد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه فضای خودروساز ها باید به سمت فضای رقابتی برود، تأکید کرد: حمایت دولت از خودروساز داخلی به شرط افزایش کیفیت و عرضه بیشتر خودرو است.

آقای بهادری جهرمی در این باره گفت: امیدواریم با جدیتی که دولت در پیش گرفته است، مسائل تلنبارشده صنعت خودرو به تدریج از بین برود. وی اضافه کرد: رئیس جمهور تأکید کرده بود که در افزایش قیمت قبلی جهت قانون رعایت نشده و باید مصوبه تنظیم بازار برای افزایش قیمت گرفته شود. همچنین باید تعیین شود مابه ازای این افزایش قیمت برای مردم (مصرف کنندگان واقعی) چه خواهد بود.

سخن گوی دولت گفت: درست است که سهامداران این 2 شرکت خودروسازی نیز بخشی از مردم هستند و باتوجه به تورم ضروری است قیمت عرضه خودرو نیز به روز شود، اما اگر بخشی از زیان انباشته قبلی خودروساز با افزایش قیمت حل می شود، در سوی دیگر نیز باید روشن شود آورده اش برای عموم مردم چه خواهد بود.

وی شرح داد: اختلاف نظر هایی در خصوص استخراج قیمت تمام شده خودرو یا ضعف هایی موجود در کیفیت خودرو وجود داشت. تدابیری برای این منظور اتخاذ و به طور ویژه نیز تأکید بر این شد که خودرو هایی که عرضه می شود، باید دست مصرف کننده واقعی برسد.

بهادری جهرمی اضافه کرد: فاصله نرخ کارخانه با بازار آزاد باید برداشته شود. اصلی ترین راهکار این مسئله افزایش عرضه و جلوگیری از سوداگری است. وی اضافه کرد: پیش شرط هایی برای خودروسازان به منظور افزایش عرضه خودرو در بازار و بهبود کیفیت خودرو ها در نظر گرفته شده است.

سخن گوی دولت گفت: خودروساز ها پیشنهاداتی برای افزایش قیمت ها ارائه کردند که به نوعی هزینه تمام شده به علاوه درصدی سود بود که ستاد تنظیم بازار با این پیشنهاد موافقت نکرد. وی اضافه کرد: ستاد تنظیم بازار گفت که شرط افزایش قیمت باید مشهودبودن سیر بهبود در تغییرات کیفیت باشد و تکلیفی را برای وزارت صمت قرار داد که هم احصای مواردی است که باید ارتقا پیدا کند و هم نظارت مستمر و ارائه گزارش به ستاد است.

بهادری جهرمی گفت: باید رضایت مردم از خودرو های داخلی حاصل شود، لذا ارتقای رضایتمندی مردم و افزایش عرضه خودرو از پیش شرط های مصوبه ستاد تنظیم بازار است. تأکید شد افزایش قیمت خودرو نه به مقدار پیشنهادی خودروسازان بلکه با روال سابق شورای رقابت محاسبه شود.

وی اظهار داشت: محور مباحث در جلسه ستاد تنظیم بازار این بود که ازبین رفتن سوداگری ها باید به طرز محسوس قابل احصا باشد وگرنه دولت چک سفید امضا به خودروساز نمی دهد.

سخن گوی دولت گفت: تا زمانی که قیمت گذاری دستوری باشد، رقابت شکل نمی گیرد و به تدریج باید با افزایش عرضه و نزدیک کردن عرضه و تقاضا این قیمت گذاری دستوری کم کم کاهش پیدا کند.

آگهی های خرید و فروش خودرو

***

شما می توانید جدیدترین اخبار خودرو را در بلاگ خبرنگاران مطالعه کنید.

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 8 مرداد 1401 بروزرسانی: 8 مرداد 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2400

به "جهرمی: فاصله نرخ کارخانه با بازار آزاد باید برداشته شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهرمی: فاصله نرخ کارخانه با بازار آزاد باید برداشته شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید