تفاوت میان اینترنت ADSL و VDSL و فیبرنوری چیست؟ (به روزرسانی 8 اردیبهشت ماه 1399)

به گزارش تور گرجستان ارزان، اوایل اسفندماه گذشته، شرکت مخابرات از سرویس اینترنت پرسرعت VDSL رونمایی کرد و ارایه سرویس آن در برخی مناطق تهران آغاز شده است.

تفاوت میان اینترنت ADSL و VDSL و فیبرنوری چیست؟ (به روزرسانی 8 اردیبهشت ماه 1399)

اکنون؛ سوال اساسی پیش روی کاربران اینترنت واقع شده است و آن تفاوت میان ADSL با VDSL است.

در این میان برخی VDSL را با اینترنت فیبرنوری (UFB) اشتباه می گیرند و تصور می کنند VDSL همان فیبرنوری است. در این مطلب به شما می گوییم تفاوت میان اینترنت ADSL و اینترنت VDSL و اینترنت فیبرنوری چیست و برای استفاده از هر کدام نیاز به چه دستگاه هایی دارید.

اینترنت ADSL

عبارت ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line و یکی از فناوری های زیرشاخه اتصال های DSL است.

ADSL جزو قدیمی ترین سرویس های اینترنت در جهان به شمار می رود که با استفاده از خطوط تلفن معمولی بدون ایجاد مزاحمت برای تماس های صوتی؛ اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم شما می آورد.

مزیت اینترنت ADSL در این است که نیازی به کابل کشی و نصب خطوط جدید نیست و روی همان خط تلفن هر خانه می تواند یک اتصال اینترنت ADSL برقرار کرد. احتمالا تمامی شما از اینترنت ADSL استفاده کرده و حتا با همین نوع اینترنت دارید این مطلب را می خوانید.

اینترنت ADSL ارزان و نسبت به انواع دیگر اینترنت باندپهن در دسترس و راه اندازی سریع و ساده تری دارد اما سرعت دانلود روی آن حداکثر به 24 مگابیت بر ثانیه می رسد.

سرعت آپلود بسیار محدودتر از سرعت دانلود و در حدود یک یا دو مگابیت است. سیم های تلفن، فاصله خانه شما از مرکز مخابرات، بستر خطوط تلفن شهری و پارامترهای دیگر روی سرعت و کیفیت اینترنت ADSL تاثیرگذار هستند.

+ADSL2 نسل جدیدی از اینترنت ADSL است و برای افرادی که در فاصله بسیار نزدیک به مرکز مخابراتی یا تجهیزات سرویس دهنده اینترنت قرار دارند؛ مناسب است. این نوع اینترنت به این دلیل نامتقارن نام گذاری شده است چون افرادی که به سرویس دهنده یا مرکز مخابراتی نزدیک تر یا Upstream هستند؛ سرعت و کیفیت اینترنت بیشتری نسبت به افراد Downstream دارند.

اینترنت VDSL

عبارت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و نسل جدیدی از فناوری DSL بر روی بسترهای کابل های شبکه فیبرنوری است.

پس؛ اولین تفاوت ADSL با VDSL این است که اولی از خطوط کابل مسی برای انتقال اطلاعات استفاده می کند در حالی که VDSL بر بسترهای کابل فیبرنوری است و نیاز به کابل کشی و نصب کابل شبکه فیبرنوری جداگانه از مرکز مخابرات تا جعبه های تقسیم خطوط تلفن ثابت یا همان کافوی نزدیک خانه شما دارد.

سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به 5 برابر سرعت دانلود ADSL است و به مرز 300 مگابیت بر ثانیه (برخی استاندارد +VDSL2) می رسد.

سرعت آپلود VDSL نیز 10 برابر ADSL می شود و به مرز 100 مگابیت می رسد. VDSL از کافوها تا درون خانه شما از کابل های مسی استفاده می کند و باندهای فرکانسی آن از 12 کیلوهرتز تا 35 کیلوهرتز است.

بیشتر بخوانید: انواع استانداردهای VDSL چه تفاوتی با هم دارند و کدام یک در ایران هست؟

تکنیک استفاده شده در VDSL این است که سعی می کند از نزدیک ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک سرویس دهی انجام شود.

بنابراین؛ در VDSL دیگر بحث Upstream و Downstream وجود ندارد و تمامی مشترکان یک سرعت اینترنت را دریافت می کنند. البته، در اینجا باز هم بحث کیفیت کابل های مسی و تداخل روی سرعت اینترنت تاثیرگذار است.

مودم ADSL با مودم VDSL متفاوت است و روی VDSL می توان سرویس های ارزش افزوده ای مانند خطوط تلفن SIP (تلفن بر بستر اینترنت)، ویدیو کنفرانس، IP-TV و غیره نیز عرضه کرد.

بنابراین؛ اگر یک اینترنت پر سرعت نسبت به ADSL روی بسترهای کابلی می خواهید؛ بهتر است به سراغ اینترنت VDSL بروید. در اینترنت VDSL نیازی نیست که شما کار خاصی بکنید و شرکت مخابرات وظیفه کابل کشی ها را برعهده دارد. کاربر فقط باید یک خط تلفن ثابت و یک مودم VDSL خریداری کند.

اینترنت فیبرنوری

اینترنت فیبرنوری یا اینترنت UFB (مخفف عبارت Ultra-Fast Broadband) (اینترنت FTTH هم گفته می شود) همان طور که از نام اش پیدا است؛ مبتنی بر کابل های فیبرنوری است و می تواند سرعتی تا یک گیگابیت برای دانلود و آپلود به دست دهد. البته، به طور معمول اینترنت فیبر سرعتی حدود 300 مگابیتی دارد.

این نوع اینترنت اخیرا در ایران برای کاربران خانگی هم عرضه می شود و تنها شرکت های بزرگ و سازمان ها از اینترنت فیبر استفاده نمی کنند.

چندین نوع اینترنت فیبرنوری داریم که براساس ترکیب استفاده از کابل های فیبرنوری و مسی به نام های FTTH و FTTC و غیره تقسیم می شوند. برای آشنایی کامل با انواع اینترنت فیبر نوری به مطلب تفاوت اینترنت FTTH با FTTB و دیگر مدل های فیبرنوری چیست؟ مراجعه کنید.

در کابل های فیبرنوری به جای سیگنال های الکتریکی از سیگنال های نوری استفاده می شود که کیفیت و سرعت بیشتری به دست می دهند و در برابر شرایط محیطی بسیار مقاوم تر ظاهر می شوند.

اینترنت فیبرنوری گران قیمت است اما برخلاف اینترنت های DSL می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر دریافت فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارایه بدهد. برای استفاده از اینترنت فیبرنوری نیاز به دستگاه های مخصوص این نوع اینترنت دارید و مودم های ADSL و VDSL استفاده نمی شوند.

به روزرسانی 27 تیر ماه 1398

شرکت مخابرات امروز گفت از 10 روز دیگر سرویس اینترنت VDSL سورینو را برای مشترکان خود آغاز می کند در اینترنت سورینو، سرویس ADSL و مودم مشتری مخابرات به رایگان تبدیل به اینترنت و مودم VDSL می شود.

حداقل سرعت اینترنت VDSL سورینو 40 مگابیت اعلام شده است و برای حدود 2 میلیون مشترک شرکت مخابرات در تهران و استان های مختلف کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طرح تبدیل اینترنت ADSL به VDSL مطلب زیر را بخوانید:

هر چیزی که باید درباره تبدیل سرویس ADSL به VDSL (اینترنت سورینو) بدانید

به روزرسانی 8 اردیبهشت ماه 1399

دو شرکت مخابرات ایران و شاتل تبدیل پورت های ADSL به VDSL کاربران خانگی در دو استان تهران و قم را آغاز کردند. سرعت اینترنت VDSL مخابرات نزدیک به 50 مگابیت است ولی سرعت اینترنت VDSL شاتل به 100 مگابیت و بیشتر هم می رسد.

برای آگاهی از نحوه ثبت نام، دریافت سرویس VDSL، مودم وی دی اس الی که مخابرات می دهد و شرایط دیگر می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

همه چیز درباره اینترنت VDSL مخابرات (طرح تبدیل ای دی اس ال به وی دی اس ال)

اینترنت فیبرنوری یا FTTH نیز از سوی شرکت مخابرات به برخی مناطق و کاربران داده می شود. در این طرح نیاز است کابل کشی درون خانه نیز فیبرنوری باشد. اصطلاحا به اینترنت فیبرنوری مخابرات سرویس تانوما گفته می شود. برای کسب اطلاع از نحوه سرویس اینترنت فیبرنوری تانوما می توانید به سایت مخابرات مراجعه کنید.

این روزها شاهد یک جریان معکوس در فضای کاربران اینترنتی هستیم. آغاز طرح واگذاری پورت های VDSL به کاربران خانگی در دو استان تهران و قم…

اولین مودم های VDSL مخابرات به دست مشترکان رسیدند و اکنون می توانیم با قاطعیت بگوییم که دو مودم 350 و 550 هزار تومانی پیشنهادی کدام مدل ها…

به روزرسانی 26 فروردین ماه کاربران و خواننده های تهرانی سایت سریعا درخواست ما را اجابت کردند و گزارش هایی از پنل مخابرات و ثبت نام اینترنت VDSL، تعرفه ها…

به روزرسانی 19 فروردین 99 به گفته وزیر ارتباطات و همین طور گزارش هایی که مردم در پنل های مخابرات مشاهده کردند؛ برای تبدیل اینترنت ADSL به VDSL مخابرات…

به روزرسانی فروردین 99 با توجه به اینکه چند مدل مودم روتر VDSL جدید وارد بازار ایران شده و مدل های قدیمی از بازار خارج شدند؛ این…

شرکت شاتل زمان ثبت نام برای سرویس های ADSL پرسرعت و VDSL2 خود در شهر قم را گفت. به گزارش روابط عمومی این شرکت، از روز…

وزیر ارتباطات خبر داد از امروز عملیات اتصال 30 هزار مشترک شهر قم به اینترنت پرسرعت VDSL آغاز می شود. طبق توییتی که محمدجواد آذری جهرمی،…

پس از توییت محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات درباره 4 برابر شدن سرعت اینترنت خانگی کاربران تهرانی و قمی، شرکت شاتل گفت این پروژه…

منبع: شبکه چی
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1295

به "تفاوت میان اینترنت ADSL و VDSL و فیبرنوری چیست؟ (به روزرسانی 8 اردیبهشت ماه 1399)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت میان اینترنت ADSL و VDSL و فیبرنوری چیست؟ (به روزرسانی 8 اردیبهشت ماه 1399)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید