اولین صعود دلار جهانی پس از سه ریزش

به گزارش تور گرجستان ارزان، شاخص دلار جهانی پس از سه افت متوالی خاتمه صعوی شد.

اولین صعود دلار جهانی پس از سه ریزش

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، کماکان وقایع بازارهای ارز تحت تاثیر دو اتفاق قرار گرفته است: خروج همراه با توافق انگلیس از اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری محتمل به نظر می رسد و در حوزه جنگ تجاری نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام نموده است که چین و آمریکا پس از 17 ماه اختلاف بر سر مسائل تجاری به فاز نخست توافق دست یافته اند. قرار است آمریکا از برنامه قبلی خود برای افزایش تعرفه بر روی واردات محصولاتی به ارزش 156 میلیارد دلار از چین صرف نظر کند و در طرف مقابل، چین میزان افزایش خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را افزایش دهد.

توافق اولیه آمریکا و چین بر سر مسائل تجاری می تواند تا حد زیادی به نگرانی ها از یک جنگ تجاری تمام عیار سرانجام دهد. طبق گفته رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا قرار است تا طبق مفاد فاز نخست توافق تجاری، آمریکا میزان صاردات خود به چین را دو برابر کند. کسری عظیم تراز حساب تجاری با چین یکی از اصلی ترین دلایل آمریکایی ها برای شروع جنگ تجاری با چین بود. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، با 0.12 درصد افزایش در مقایسه با روز قبل و در سطح 96.697 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل 1.0168 دلار اعلام شد.

جاین دویل، قائم مقام بخش تجارت در موسسه تمپوس این گفت: بازارها با اخبار مهم متعددی روبرو شدند و احتمالا تا مدت ها شاهد جنگ تعرفه ای بین چین و آمریکا نخواهیم بود. در نتیجه به یک انتها شگفت انگیز رسیده ایم هرچند که کمبود جزئیات توافق باعث شده است تا بعضی معامله گران هنوز به دیده تردید به مساله توافق نگاه نمایند.

واقع مهم دیگر در بازارهای اقتصادی در حوزه برگزیت رخ داد: پس از آن که حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون به پیروزی قاطعی در برابر رقبای خود دست یافته که از زمان نخست وزیری مارگارت تاچر تا به امروز بی سابقه بوده است، اکنون بعضی از منابع خبری از احتمال اتخاذ رویکرد سرسختانه تر توسط دولت انگلیس در مذاکرات با اتحادیه اروپا خبر می دهند.

ماسافومی یاماموتو، استراتژیست ارشد بازارهای ارز در موسسه میزوهو سکیوریتیز گفت: ممکن است رسیدن به توافق تجاری بین دو طرف کانال (مانش) بیش از یک سال به طول بیانجامد و اکنون این احتمال مطرح است که دوره گذار مجددا تمدید گردد. کسب اکثریت قاطع حزب محافظه کار احتمالا بوریس جانسون را قادر خواهد ساخت تا موضعی سرسختانه اتخاذ کند، هر چند که بازارها خیلی این رویکرد را نخواهند پسندید.

فاز بعدی مذاکرات برگزیت در صورت تصویب احتاقتصادی موافقت اولیه در مجلس، میزان و چگونگی روابط دو طرف در دوران گذار خواهد بود. این دوره دست کم تا سال 2020 طول خواهد کشید و طی آن روابط بین انگلیس و اتحادیه اروپا به مانند قبل باقی خواهد ماند تا زیرساخت های لازم تجاری، بانکی، اقتصادی و گمرکی برای شروع دور جدید روابط فراهم گردد.

در آخرین دور از معاملات، پوند با کاهش محسوس 0.7 درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.326 دلار مبادله شد. یورو برخلاف بسیاری از ارزهای دیگر در برابر نسبتا بدون تغییر بود و به 1.1143 دلار رسید. هم چنین هر دلار آمریکا به 1.3166 دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای 1.3551 دلار سنگاپور مبادله شد.

آدام کول، کارشناس ارشد مسائل ارزی در موسسه آر بی سی کپیتال مارکتس گفت: هنوز نا اطمینانی هایی زیادی در مورد آینده روابط انگلیس و اتحادیه اروپا وجود دارد و نمی توان با قطعیت پیش بینی کرد که چه اتفاقی در نهایت رخ خواهد داد.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با 0.05 درصد افزایش به 109.5781 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.4578 دلار مبادله شد. هم چنین نرخ برابری دلار معادل 7.0013 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1204

به "اولین صعود دلار جهانی پس از سه ریزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین صعود دلار جهانی پس از سه ریزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید