اصل دعوای تامین اجتماعی و بازنشستگان

به گزارش تور گرجستان ارزان، خبرنگاران:24 ساعت گذشته برای بازنشستگان تامین اجتماعی پر استرس بود. همه محاسبات قبلی به هم خورد و توافقات عملی نشد.ماجرای صدور احکام مستمری برای بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟

اصل دعوای تامین اجتماعی و بازنشستگان

در مرداد ماه سال گذشته نخستین مرحله متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی انجام شد و در مهر ماه نیز سایر صندوق ها اقدام به همسان سازی حقوق بازنشستگان خود کردند و به نوعی فاصله و شکافی بین حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی و سایر صندوق ها ایجاد شد این شکاف مجددا زمینه ساز اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی شد. پس از این قرار شد افزایش سنواتی حقوق بازنششستگان و میزان متناسب سازی مرحله دوم در فیش حقوقی فروردین بازنشستگان لحاظ و واریز خواهد شد.سازمان تامین اجتماعی قول داده بود تا بیستم فروردین احکام جدید را صادر کند اما روز 20 فروردین دوباره اعتراض بازنشستگان بلند شد.

اصل دعوای بازنشستگان و تامین اجتماعی

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی وعده داده بود با اجرای مرحله دوم همسان سازی،واریزی که بابت حقوق بازنشستگان در فروردین 1400 انجام خواهد شد، نسبت به اسفند ماه 98، رشد 130 درصدی را خواهد داشت که این رشد شامل دو مرحله متناسب سازی و افزایش سنواتی خواهد بود.اما با صدور احکام معلوم شد نه وعده آغازین مدیرعامل یعنی لحاظ شدن افزایش سنواتی حقوق بازنششستگان و میزان متناسب سازی مرحله دوم در فیش حقوقی فروردین و نه وعده ثانی یعنی افزایش 130 درصدی مستمری 1400 نسبت به اسفند 98، رخ نداده است.

به گفته بازنشستگان در فیش های حقوقی فروردین به جای مبنا قرار دریافت مستمری اسفند بازنشستگان (که شامل اضافات متناسب سازی اجرایی در مردادماه نیز هست) حقوق آنها در تیرماه و قبل از اجرای متناسب سازی، مبنای افزایش قرار گرفته است و خبری هم از افزایش متناسب سازی دور دوم نیست؛ درنتیجه برای حداقل بگیران، کل افزایش محدود شده به افزایش 39 درصدی حقوق تیرماه و برای بازنشستگان سایر سطوح نیز حقوق تیرماه 26 درصد به اضافه یک عدد ثابت افزایش یافته است. برای بازنشستگان سخت و زیان آور نیز اصلاحاتی انجام نشده و حقوق آنها قبل از اجرایی شدنِ متناسب سازی مبنا قرار گرفته است.

دلیل سازمان تامین اجتماعی برای این اتفاق

سازمان تامین اجتماعی در واکنش به این اعتراضات اعلام کرده است: وجود بعضی ایرادات نرم افزاری در محاسبات مستمری متناسب سازی شده در خصوص متوسط بگیران(غیرحداقل بگیران) موجب بروز چنین اتفاقی شده است. به همین دلیل تامین اجتماعی روز شنبه مجددا جلساتی با نمایندگان بازنشستگان برگزار کرده و طبق قول قبلی ظرف امروز توافق های جدید حاصل می شود.

تامین اجتماعی می گوید: به منظور جلوگیری از توقف در پرداخت مستمری ها، پرداخت فروردین برمبنای محاسبات فعلی استمرار می یابد اما پس از نهایی شدن مذاکرات و رفع ایرادات نرم افزاری و اعمال اصلاحات پرداخت های جدید در سرانجام اردیبهشت انجام شود. بنابراین باید تا سرانجام وقت اداری امروز صبر کرد تا نتیجه روشن شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1883

به "اصل دعوای تامین اجتماعی و بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصل دعوای تامین اجتماعی و بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید