8 سال است که در اوج آسمان ها با ستارگان غوغا می نماید!

به گزارش تور گرجستان ارزان، آیا می توان کسی را پیدا کرد که وقتی قطعه غوغای ستارگان یا شوری در سر دارم پخش می گردد، ناخودآگاه بخش هایی از آن را زمزمه نکند؟ این اثر اولین بار توسط همایون خرم ساخته شد و تا به حال بارها توسط خوانندگان مختلف بازخوانی شده است. به جرأت می توان قطعه غوغای ستارگان را در ردیف ماندگارترین آثار موسیقایی کشور قرار داد که برای همواره نام این هنرمند را در حافظه موسیقایی کشور ثبت کرد.

8 سال است که در اوج آسمان ها با ستارگان غوغا می نماید!

به گزارش خبرنگاران، همایون خرم هیچ گاه در کنسرت هایش به دنبال دست و تشویق حاضران نبود. آنچه او را خشنود می کرد، حضور حداکثری قشر جوان در کنسرت هایش بود. خرم دوست داشت راه موسیقی ایرانی را به جوانان نشان دهد.

آخرین بار سال 88 بود که پس از 10 سال به روی صحنه رفت و در شروع به اجرای قطعه شوری در سر دارم، پرداخت. پس از این اجرا، در آخرین مصاحبه که با سایت موسیقی ما انجام شد، حس خود را چنین تشریح کرد: صحبت درباره آن واقعا مشکل است. کلمه ای برای آن پیدا نمی کنم. یک نوع شوقی در من پیدا شد، بیشتر از این نظر که مردم توجه کردند که بیایند و ببینند اجرا به چه صورت خواهد بود. وقتی که وارد شدم و سالن را پر دیدم با خودم گفتم که معلوم است که مردم ما کسانی را که برای موسیقی عاشقانه کار نموده اند، فراموش نمی نمایند و به این نتیجه رسیدم که بیراهه نرفته ام و اگر خیلی وقت ها فکر نموده ام که نتیجه کار زیادم چه خواهد شد، فهمیدم که به یک شور عاشقانه برای مردم تبدیل شده است.

همایون خرم به سال 1309 در شهر بوشهر دیده به دنیا گشود. بیش از یک سال از سنش نگذشته بود که همراه خانواده ، به تهران آمد. پدرش هر وقت فرصت می یافت از موسیقی اصیل ایرانی غفلت نمی ورزید و به دستگاه ها و گوشه های این موسیقی غنی توجه خاص داشت و هنگام فراغت را با صفحات گرامافون و گوش دادن به آن سپری می کرد و از دستگاه ها و مقام های موسیقی اصیل، بیش از همه به اصفهان علاقه داشت.

به همین سبب وقتی همایون عظیم و نوازنده ماهری شد، به خاطر دلبستگی مادر و پدرش، آهنگ هایی نظیر رهگذر و خسته دلان را در دستگاه همایون و گم شده را در اصفهان ساخت و تقدیم آنان کرد.

بیش از هفت بهار از سنش نگذشته بود که با تهیه نی لبکی روزها برای خود با آن نواهایی را زمزمه می کرد. در 11 سالگی به مکتب استاد صبا راه یافت.

پس از امتحانی که توسط ابراهیم خان منصوری که در آن موقع سرپرستی موسیقی رادیو را به عهده داشت از وی به عمل آمد، اولین برنامه او تحت عنوان نوازنده چهارده ساله، (این عنوان را مرحوم منصوری با توجه به سن همایون برای وی انتخاب نموده بود) در ساعت 9 و 45 دقیقه شب از رادیو تهران پخش شد و از فردای آن روز نام نوازنده چهارده ساله در بسیاری محافل مطرح شد.

خرم بیش از بیست و پنج سال با رادیو همکاری داشت که چندین سال به عنوان تکنواز ویلن روزهای آدینه برنامه داشت و در ضمن در برنامه تکنوازان همراه با هنرمندانی چون جلیل شهناز، فرهنگ شریف، منصور صارمی، رضا ورزنده، مجید نجاحی و فضل اله توکل همراه با امیرناصر افتتاح و دنیاگیر ملک همکاری و برنامه داشت. برنامه دیگری نیز به نام: شاعران قصه می گویند روزهای آدینه از رادیو پخش می شد که بیشتر برنامه های آن توسط وی ساخته و اجرا می شد و آرم مخصوص و جالبی داشت که از ساخته های خود او بود.

اگر بخواهیم تعداد کل برنامه های موسیقی ایرانی اعم از برنامه موسیقی ایرانی نیم ساعته، موسیقی ایرانی ربع ساعته، برنامه های مختلف گلها و موسیقی ایرانیFM و ساز سلو تکنوازان را که همایون خرم در رادیو اجرا نموده است برشماریم جمعا شاید به بیش از 400 برنامه برسد.

همایون خرم، از میان انبوه آهنگ های ساخته شده خود به ترانه های: رسوای زمانه منم، تو ای پری کجایی، مینای شکسته، بگذر از کوی ما، اشک من هویدا شد، طاقتم ده، ساغرم شکست ای ساقی، بعد از تو هم در بستر غم، غوغای ستارگان، امشب در سر شوری دارم، یکنفس ای پیک سحری، شباهنگ، دل پریشانم، آمدی که با دلم گفت وگو کنی، گمشده، خسته دلان و راز دل را بیشتر از همه می پسندد.

همایون خرم در 28 دی ماه سال 91 به علت بیماری دار فانی را وداع گفت.

آهنگ غوغای ستارگان یا امشب در سر شوری دارم ترانه ای با شعر کریم فکور و ملودی و آهنگسازی همایون خرم در پرده شور است. این قطعه توسط خواننده های متعدد از جمله محمد اصفهانی اجرا شده است. سالها پس از اجرای اولیه توسط خواننده ای دیگر، استاد همایون خرم، کامبیز روشن روان را برای تنظیم ارکستر و محمد اصفهانی را به عنوان خواننده برای اجرای مجدد این ترانه انتخاب کرد. ضبط استودیویی تحت نظارت خود او صورت پذیرفت و آن را با نام اوج آسمان در آلبوم تنها ماندم منتشر کردند.

در ادامه می توانید مخاطب این آهنگ با اجرای محمد اصفهانی باشید:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1736

به "8 سال است که در اوج آسمان ها با ستارگان غوغا می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 سال است که در اوج آسمان ها با ستارگان غوغا می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید