14 موزه خصوصی در کشور ایجاد شد

به گزارش تور گرجستان ارزان به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، محمدرضا کارگر گفت: با توجه به شرح وظایف سازمان میراث فرهنگی، بخش اعظمی از فعالیت های اداره کل موزه ها به حمایت از بخش خصوصی در راه اندازی موزه معطوف شده است.

14 موزه خصوصی در کشور ایجاد شد

وی درباره راه اندازی 14 موزه بخشی خصوصی که منجر به رشد 50 درصدی راه اندازی موزه در کشور شده است، خاطرنشان کرد: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم با سیاست های جدید در اداره کل موزه ها و بازنگری و بازبینی موزه ها، تسهیل در فرایند صدور مجوز و حمایت از موزه داری، ایجاد موزه توسط بخش خصوصی سرعت گرفت.

کارگر تاکید کرد: موزه های خصوصی می توانند با فروش بلیت بخشی از هزینه های موزه را نیز تامین کنند. همچنین موزه های خصوصی از محل اعتبارات عمرانی که سالانه به آنها پرداخت می شود، می توانند به تجهیز، نورپردازی، کف سازی و حتی افزایش سطح کیفی خدمات موزه ای اقدام کنند.

وی در رابطه با حمایت های معنوی سازمان میراث فرهنگی از موزه های خصوصی گفت: یاری های کارشناسی در تهیه طرح های محتوایی در موزه های بخش خصوصی و یاری به آن ها در نوشتن سناریوی موزه از اقداماتی است که اداره کل موزه ها برای یاری رسانی به صاحبان موزه های خصوصی با هدف راه اندازی و ارتقای سطح کیفی موزه های بخش خصوصی انجام داده است.

او با تاکید بر این نکته که اداره ُکل موزه ها نسبت به تهیه شناسنامه برای آثار موجود در موزه های خصوصی اقدام کرده است، اضافه نمود: آثار مجموعه داران پیش از دریافت مجوز موزه داری به اداره اموال موزه های کشور تحویل داده می شود تا پس از انجام اقدامات کارشناسی مجوز راه اندازی مجموعه های خصوصی ارایه شود. پس از این مرحله مجموعه دارها با معرفی فضایی که در اختیار دارند، سناریو و طرح محتوایی وارد بحث موزه داری شده و مجوز راه اندازی موزه خصوصی را دریافت می کنند.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی با اشاره به پراکندگی موزه های خصوصی در سطح کشور خاطرنشان کرد: بیشترین تعداد موزه های خصوصی در شهرهای تهران و اصفهان متمرکز هستند که با سیاست های جدید سازمان میراث فرهنگی تعداد این موزه ها در دیگر شهرهای کشور نیز به سرعت در حال رشد است.

او با بیان این که موزه ها تنها مکان برای نگهداری اشیا نیستند، بلکه پل ارتباطی نسل قدیم و جدید و مکانی برای آموزش اند، ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی تلاش کرده است سطح کیفی موزه ها در ارتقای سطح کمی آنها نیز مورد توجه قرار بگیرد. بنابراین سعی کردیم از سیستم های هوشمند موزه داری استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1093

به "14 موزه خصوصی در کشور ایجاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 موزه خصوصی در کشور ایجاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید