12 جاذبه برتر گردشگری بازل؛سومین شهر بزرگ سوئیس، عکس

به گزارش تور گرجستان ارزان، گردشگرانی که به سومین شهر بزرگ سوئیس می آیند، می توانند بیش از یک موزه در هر کیلومتر مربع پیدا کنند؛ تقریباً در بازل بیش از 40 موزه وجود دارد! علاوه بر این، بیشتر آن ها در بناهایی قرار دارند که خود به تنهایی اثر هنری معماران برجسته هستند.

12 جاذبه برتر گردشگری بازل؛سومین شهر بزرگ سوئیس، عکس

دو قسمت شهر بازل با شش پل روی رودخانه راین به هم پیوند داده شده اند و در این تقسیم بندی، قسمت قدیمی شهر و جاذبه های فرهنگی در کرانه چپی قرار دارند. بعد از حکومت بورگاندی و امپراتوری های آلمان و اتریش ، بازل در سال 1501 به اتحادیه سوئیس پیوست. دانشگاه بازل نیز در قرن 16 تبدیل به مرکز اومانیسم شد و مانند آهنربایی محققین و استادان برجسته را جذب کرد؛ شاید بتوان این عامل را یکی از علل میراث قابل توجه فرهنگی امروزش دانست. اگر با تور سوئیس راهی شهر بازل شدید، بازدید از جاذبه های زیر را از قلم نیاندازید.

1. قسمت قدیمی شهر

آن قسمت از بازل که دقیقاً بین رودخانه و دروازه قدیمی شهر در اسپالنتور (Spalentor) قرار گرفته، بزرگ نیست اما با خیابان های سنگفرش، کلیساهای قرون وسطایی، خانه های قدیمی و فواره های درخشانش فضایی پر حس و حالی را در خود جای داده است. در میان این خانه های تاریخی باشکوه، فواره ای کاملاً مدرن و خاص اثر مجسمه ساز سوئیسی، ژان تَنگی (Jean Tinguely) واقع شده است. آب هایی که از این آب نما بیرون می ریزد در زمستان منجمد شده و مجسمه یخی خارق العاده ای را تشکیل می دهند. با قدم زدن در خیابان ها و گذرگاه های این قسمت شهر، می توانید بناهای شاهکاری از قرون مختلف با سبک های گوتیک، باروک و رنسانس را تماشا کنید.

2. تالار شهر و بازار

اینجا نقطه کانونی قسمت قدیمی شهر بازل است، جایی که هنوز می توانید بازارهای روزانه رنگین که محصولات محلی، گل و گیاه و غذاهای گوناگون می فروشند را پیدا کنید. تالار شهر بازل نیز با رنگ قرمز درخشان و سر درِ رنگین نقاشی شده اش در میدان خودنمایی می کند. ساختمان اصلی به سبک گوتیک بورگاندی متأخر طراحی شده و متعلق به سال های 1504 تا 1521 است. جناح جدید سمت چپ و برج بلند در سمت راست از الحاقات قرن 19 هستند؛ ساعت آن نیز که اثر استاد ماهر، ویلهلم است، به سال های 1511 تا 1512 بازمی شود. برای مشاهده نقاشی های دیواری حتماً به حیاط آن وارد شوید، این نقاشی ها در قرن 17 خلق شده و مورد بازسازی قرار گرفته اند. مجسمه ای که در راهروی بیرونی واقع شده است نیز نمایشگر مؤسس افسانه ای شهر، موناتیوس پلانکوس (Munatius Plancus) است. علاوه بر تمام این موارد، دو عدد از اتاق های شورا هم در اینجا قرار دارند که می توانید تزئینات ارزشمندی را در آن ها تماشا کنید.

3. صومعه بازل

بر بلندای تپه صومعه، بنای صومعه بازل (Basel Minster) با منار مخروطی و کاشی های روشن و درخشان سقفش به راحتی قابل شناسایی است. میدان صومعه که در قدیم محوطه دژی رومی بوده، به قرن 17 تعلق دارد. این صومعه که از ماسه سنگ قرمز کوه های وُژ فرانسه در بین قرون 9 الی 13 ساخته شده است، بعد از زمین لرزه سال 1356 میلادی تحت بازسازی هایی به سبک گوتیک قرار گرفت. محراب بلند و بسیاری از اثاث اینجا در سال 1529 توسط پروتستان ها نابود شد، اما بزرگ ترین گنجینه در اتاق مخصوص نگهداری اشیای مقدس پنهان شده بود و نجات یافت. می توانید قسمتی از آن را در موزه تاریخی تماشا کنید.

حتماً بازدید از درگاهی سنت گالوس در جناح شمالی کلیسا با حکاکی های سنگی قرن دوازدهمی رومانسکش که یکی از قدیمی ترین درگاهی های پیکره دار در اروپای آلمانی زبان است را از قلم نیاندازید. در فضای داخلی، سرستون های کنده کاری شده ای با تزئینات غنی گیاهی و حیوانی را مشاهده خواهید کرد؛ همچنین سر ستون های رومانسک راهروی اصلی بسیار ارزشمند هستند.

4. موزه هنر بازل

این موزه هنری (Kunstmuseum Basel) که با اضافه کردن فضای نمایشگاهی جناح 2015 بهبود و ارتقا پیدا کرد، بهترین مجموعه نقاشی سوئیس به شمار می آید که شاهکارهای قدیمی را در کنار هنر مدرن به نمایش گذاشته است. در طبقه اول شاهکارهای قدیمی و مجموعه نقاشی های فرانسوی و هلندی قرار دارند. مصلوب شدن مسیح، اثر گرونِوالْد و داوود و سر جالوت، اثر رامبراند، نمونه ای از این آثار برجسته هستند. طبقه دوم مجموعه ای برجسته از امپرسیونیست ها، اکسپرسیونیست ها و سورئالیست های قرن 19 و 20 را نمایش می دهد. در اینجا می توانید شاهکارهای گوگن، ونگوگ، کورو، سِزان، براک، پیکاسو، کاندینسْکی، لِژه، شاگال، کِله، سالوادور دالی ، ماکس ارنْست و سایر هنرمندان را پیدا کنید.

5. اسپالنتور

اسپالنتور (Spalentor)، دروازه مستحکمی متعلق به سال 1370 بوده که انتهای قسمت قدیمی شهر را معین می کند. دروازه شهر که زمانی بخشی از دیوارهای شهر قدیمی بوده، بعد از تخریب آن ها در سال 1866 به تنهایی پا بر جا ماند. اگر به قسمت چپی دروازه نگاه کنید، صندوق پستی قرن نوزدهمی با نشان کبوتر بازل را خواهید یافت. کلیسای سنت پیتر در همسایگی اینجا، در قرن 15 بازسازی شده و نقاشی های دیواری در نمازخانه اِبِرلِر (Eberler) و راهرو دارد.

6. هاوس زوم کرْشگارتِن

هاوس زوم کرْشگارتِن (Haus zum Kirschgarten) یکی از ظریف ترین خانه های اشرافی بازل بوده که بین سال های 1775 تا 1780 به سبک کلاسیک ساخته شده است. این مکان، خانه و محل کار تولید کننده پیروز روبان ابریشمی در بازل بود و در میان بهترین موزه های زندگی خانوادگی سوئیس واقع شده است. در 25 اتاق مبله، اثاثیه های یک خانواده متمول تاجر قرن 18، به همراه مجموعه های با اهمیت بین المللی هنرهای تزئینی قرار دارند. مجموعه چینی های بنیاد پائولز آیزِنبایس (Pauls-Eisenbeiss)، مجموعه ساعت های دیواری و مچی و گروه های بزرگ ابزارآلات علمی و نقره ای بازل در اینجا به نمایش گذاشته شده اند.

7. موزه ویترا دیزاین

چون بازل دقیقاً کنار مرزهای بین المللی واقع شده، برخی از نواحی حومه آن به سمت آلمان و فرانسه گسترده شده اند؛ بنابراین موزه ویترا دیزاین (Vitra Design) که موسسه ای بازلی محسوب می شود، تنها 5 دقیقه با قطار تا مرز آلمان فاصله دارد. به هر حال، این موزه یکی از مهم ترین موزه های دیزاین جهان به شمار می آید. ساختمان این موزه خود به تنهایی یک اثر برجسته محسوب می شود که توسط معمار کانادایی فرانک او گِری (Frank O. Gehry) طراحی شده است. درون این ساختمان نمایشگاه های موقتی که دو یا سه بار در سال تغییر می کنند وجود دارد. موارد به نمایش گذاشته شده از دیزاین های تاریخی تا امروزی هستند که برای بازدیدکنندگان خیره کننده و بحث برانگیزنده خواهند بود.

8. باغ وحش بزرگ بازل

باغ وحش بزرگ بازل در میان مردم منطقه به زولی (Zolli) شناخته می شود. این باغ وحش در سال 1874 با 510 جانور بازگشایی شد و امروزه بیشتر به خاطر گونه های نادرش شهرت دارد. از پستانداران، خزندگان، پرندگان، جانواران دریایی و حیواناتی از اسب دریایی گرفته تا فیل را می توانید در اینجا تماشا کنید. نقاط برجسته این باغ وحش، قفس شیرها و خانه میمون هاست. همچنین پنگوئن ها در زیستگاهی شبیه سازی شده به همراه خزندگان و ماهی ها نیز تماشایی هستند. از پیروزیت های این باغ وحش می توان به پرورش کرگدن ها و چیتاها اشاره کرد.

9. موزه تاریخی

کلیسای راهبان پابرهنه (قرن 14)، در دهه 1970 نوسازی شد و تبدیل به مکانی برای موزه تاریخی با مجموعه های با اهمیت درباره تاریخ و فرهنگ منطقه گشت. این موزه به ویژه تأکید بر موقعیت بی همتای شهر در تقاطع فرهنگ های سوئیس، آلمان و فرانسه می کند. در راهروی اصلی کلیسا، پرده های منقوشی از گوتیک متأخر به همراه پادشاه پرحرف (Lällenkönig)، سری تاجدار با زبان و چشم های متحرک که نشان بازل در قرن 17 بود قرار دارند. در سردابه، گنجینه صومعه که بعد از تخریب در زمان رفرماسیون نجات داده شده و ترمیم شده قابل رؤیت است. نمایشگاه های جذابی با موضوع اهمیت کارخانه روبان ابریشم در بازل از اواخر قرن 18 تا قرن 19 در اینجا وجود دارند.

10. موزه هنر معاصر

این موزه که در کارخانه تولید کاغذی قدیمی با الحاقات مدرن واقع شده است، نمونه هایی از هنر 1960 تا امروز را به نمایش می گذارد. می توانید در اینجا آثار نقاشی و مجسمه از هنرمندانی چون شاگال، دِکیِریکو، دالی، براک، موندْریان، کله، جاکومِتی، مور و ... را پیدا کنید. موزه هنر معاصر اولین موزه عمومی در اروپا بود که انحصاراً وقف آثار خلق شده در اواخر قرن 20 شده است.

11. موزه عتیقه و مجموعه لودویگ

موزه عتیقه جات بازل و مجموعه لودویگ، آثار هنری مصری، یونانی ، ایتالیایی، اتروسکی و رومی را در بازه زمانی 4000 قبل از میلاد تا قرن 6 میلادی را پوشش می دهد. اگرچه نمایشگاه های خارق العاده ای از طلا و جواهرات، مجسمه های برنزی و فیگورهای گلی هم در اینجا وجود دارد، اما قوی ترین بخش این مجموعه ها، مجسمه ها و گلدان های یونانی هستند.

12. کلیسای سنت تئودور

در نزدیکی پل وِتشْتاین (Wettstein) روی رودخانه راین، کلیسای گوتیک متأخر سنت تئودور، متعلق به قرن 14 واقع شده است. این کلیسا بیشتر به خاطر حوضچه غسل تعمید ماسه سنگی اش متعلق به سال 1500، پنجره های قدیمی قسمت سرایندگان متعلق به سال 1375 و قسمت سرایندگانش قابل توجه است. بین میدان و رودخانه نیز، صومعه کارتوزیان (Carthusian) که از سال 1669 مورد استفاده قرار می گرفته واقع شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1858

به "12 جاذبه برتر گردشگری بازل؛سومین شهر بزرگ سوئیس، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 جاذبه برتر گردشگری بازل؛سومین شهر بزرگ سوئیس، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید