11 خاصیت درمانی و طرز تهیه ماسک روغن حیوانی

به گزارش تور گرجستان ارزان، یکی از خوراکی های مفیدی که امروزه در آشپزی مدرن کمتر دیده می گردد، روغن حیوانی (روغن کرمانشاهی) است. روغن حیوانی محتوی ویتامین های محلول در چربی است. روغن حیوانی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین A است، بعلاوه به سلامت گوارش، کاهش التهاب مفاصل و سلامت پوست یاری می نماید.

11 خاصیت درمانی و طرز تهیه ماسک روغن حیوانی

روغن حیوانی چیست؟

کره یکی از محبوب ترین مواد غذایی در دنیا است. زیرا می تواند به هر غذایی طعم خوبی ببخشد. اما کره جایگزین خوشمزه دیگری دارد که استفاده از آن قدمت چندهزارساله دارد.

برای تهیه روغن حیوانی، به کره حرارت ملایمی داده می شود. پس از تبخیر بخش مایع، قسمت به جامانده، همان روغن حیوانی است. در واقع روغن حیوانی ترکیب خالصی از چربی هاست که در آن اثری از شیر یا دوغ وجود ندارد. بنابراین برای نگهداری از آن احتیاجی به یخچال نیست.

روغن حیوانی را می توان برای ماه ها یا حتی سال ها خارج از یخچال نگهداری کرد. همین ویژگی موجب محبوبیت این روغن در زمان های دور -که هنوز یخچال وجود نداشت- شده بود .

ریشه ی روغن حیوانی به هندوستان برمی شود. ولی اکنون این روغن در کشورهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که عمدتا در آسیا، آفریقای مرکزی و شبه قاره هند قرار دارند. روغن حیوانی طعم و عطر منحصربه فردی دارد که آن را از کره متمایز می نماید. اما می توان از آن مانند کره استفاده کرد.

کره به خاطرداشتن چربی بالا ممکن است برای بعضی افراد خطرناک باشد. روغن حیوانی هم از این قضیه مستثنی نیست. زیرا روغن حیوانی چربی خالص است. به همین علت باید از روغن حیوانی در مقادیر اندک استفاده بشود.

وگرنه می تواند تأثیرات منفی بر سلامت داشته باشد. استفاده از روغن حیوانی موجب می شود که نسبت به کره، از مواد مغذی بیشتری برخوردار شوید.

ارزش تغذیه ای روغن حیوانیشاید روغن حیوانی از چربی ساخته شده باشد، اما علاوه بر چربی محتوی مقادیر بالایی از ویتامین A ، ویتامین E و ویتامین Dاست. بسیاری از افراد چربی را به عنوان بخش ناسالمی از غذا می شناسند. اما بدن برای عملکرد مناسب به چربی احتیاج دارد. اسیدهای چرب امگا 3 (چربی های چنداشباع نشده) شکل سالمی از چربی هستند که می توان آنها را در روغن حیوانی یافت. علاوه بر این اسیدلینولئیک کونژوگه و بوتریک اسید موجود در روغن حیوانی، فواید بسیاری برای سلامتی دارند.

خواص روغن حیوانیاکنون بیاییم نگاه دقیق تری به خواص روغن حیوانی بیندازیم:

1. افزایش انرژی
خواص روغن حیوانی در افزایش انرژی موثر است. روغن حیوانی از دامنه وسیعی از اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه و میانه ساخته شده است. این چربی ها برای بدن بسیار مفیدند و به وسیله کبد برای فراوری انرژی مورد استفاده قرار می گیرند، درحالی که بیشتر چربی های موجود در غذاها در بدن به بافت چربی تبدیل شده و موجب افزایش وزن می شوند. روغن حیوانی می تواند انرژی مورد احتیاج برای انجام فعالیت های روزمره ورزشکاران و کسانی که سبک زندگی فعالی دارند، فراهم بکند.

2. کاهش حساسیت یا آلرژییکی دیگر از خواص روغن حیوانی کاهش حساسیت است. روغن حیوانی عاری از شیر یا دوغ است. بنابراین کسانی که بیماریعدم تحمل لاکتوز دارند و نمی توانند کره مصرف بنمایند، می توانند با خیال راحت و بدون نگرانی بابت بروز مسائل گوارشی روغن حیوانی را مورداستفاده قرار دهند تا از طعم دلپذیر آن لذت ببرند.

3. سلامت قلببیشتر افراد کره و روغن حیوانی را مشابه می دانند و تصور می نمایند هر دوی آنها برای سلامت قلب مضر هستند. درحالی که روغن حیوانی سرشار از چربی های مفیدی است که به سلامت قلب یاری می نمایند. اسیدهای چرب امگا 3 می توانند سطح کلسترول بد را کاهش دهد و کیفیت چربی مصرفی تان را افزایش بدهد.

4. یاری به سلامت دستگاه گوارشروغن حیوانی محتوی بوتریک اسید است. بوتریک اسید از اسیدهای چرب کوتاه زنجیر مفیدی است که بدن به آن احتیاج دارد. براساس مطالعات اخیر بوتریک اسید در کاهش التهابات مخصوصا التهابات دستگاه گوارش مؤثر است. به همین علت امروزه بعضی متخصصان تغذیه به افرادی که از کولیت زخمی (کولیت روده) رنج می برند، مصرف روغن حیوانی را توصیه می نمایند. همین ویژگی های روغن حیوانی موجب شده بود تا در طب سنتی از آن برای درمان التهاب استفاده بشود.

بعلاوه افزودن روغن حیوانی به غذاهای محتوی کربوهیدرات (مانند نان) قابلیت هضم آنها را افزایش می دهد. روغن حیوانی می تواند شاخص گلوکز این غذاها را کاهش بدهد. در نتیجه قند خون پس از مصرف این غذاها دیرتر افزایش یافته و فرد برای مدت بیشتری سیر می ماند.

یکی دیگر از خواص روغن کرمانشاهی درمان یبوست است. مصرف روغن حیوانی همراه با شیر راه مناسبی برای کاهش یبوست است. مصرف یک یا 2 قاشق روغن حیوانی به همراه یک فنجان شیر داغ قبل از خواب، راه مؤثری برای کاهش یبوست است.

5. نابودی رادیکال های آزادویتامین A و کاروتنوئیدها نقش چشمگیری در نابودی رادیکال های آزاد در بدن دارند. وجود اسیدلینولئیک کونژوگه و بوتریک اسید در کنار ویتامین A به روغن حیوانی خواص ضدسرطانی بالایی بخشیده است. درنتیجه روغن حیوانی با مبارزه بارادیکال های آزاد و کاهش استرس اکسیداتیو موجب کاهش خطر بیماری های مزمن مانند سرطان می شود.

6. سلامت چشمیاری به سلامت چشم از خواص روغن حیوانی است. مقادیر چشمگیر ویتامین A در روغن حیوانی برای مراقبت از چشم بسیار مفید است. کاروتنوئیدها، آنتی اکسیدان هایی هستند که در نابودی و خنثی سازی رادیکال های آزاد بسیار مؤثرند. رادیکال های آزاد به سلول های ماکولا (یا لکه زرد که بخشی از شبکیه است) آسیب می زنند. بنابراین مصرف روغن حیوانی می تواند از بروز دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) و پیشرفت آب مروارید جلوگیری بکند.

7. تقویت دستگاه ایمنیبوتریک اسید شاید مهمترین بخش موجود در روغن حیوانی باشد. این چربی موجب افزایش فراوری لنفوسیت های T می شود. این سلول ها بخش مهمی از دستگاه ایمنی هستند. به عبارت دیگر باید تقویت دستگاه ایمنی را هم به خواص روغن حیوانی اضافه بکنید.

8. یاری به تحمل سرمابراساس آیورودا (نوعی دانش کهن در هندوستان که از غذاها، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می نماید)، مصرف روغن حیوانی یاری می نماید تا از درون گرم بشوید و راحت تر بتوانید سرمای بیرون را تحمل بکنید. شاید به همین علت است که در بسیاری از غذاهای زمستانه هندوستان ردپایی از روغن حیوانی مشاهده می شود.

9. یاری به درمان گرفتگی بینیسرماخوردگی و گرفتگی بینی امر آزاردهنده ای است. سختی در تنفس، کاهش حس چشایی، سردرد و خستگی از بدترین جنبه های سرماخوردگی هستند. اما روغن حیوانی می تواند به بهبود وضع تان یاری بکند. برای کاهش گرفتگی بینی و بهبود سرماخوردگی صبح ها چند قطره از روغن حیوانی گرم را در داخل حفره بینی تان بریزید. این کار موجب می شود روغن حیوانی راستا تنفسی را پایین برود و با عبور از گلو، به نابودی عفونت ها یاری بکند. البته یادتان باشد که برای این کار باید روغن حیوانی خالص باشد و قبل از استفاده آن را حرارت بدهید تا ولرم بشود.

10. منبع خوبی از چربی های مفیدآیا در پی کاهش وزن هستید؟ یکی از توصیه های رایج برای کاهش وزن، کاهش مصرف چربی هاست. بنابراین بسیاری از افراد برای کاهش وزن تمام چربی ها را از رژیم غذایی خود حذف می نمایند. اما مضرات این اقدام بیشتر از فواید آن است. پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها از درشت مغذی هایی هستند که بدن برای ادامه فعالیت اش به آنها احتیاجمند است. حذف دسته ای از این غذاها راه مناسبی برای کاهش وزن نیست. شما باید چربی های مضر مانند غذاهای سرخ کردنی و هله وهوله ها را حذف کنید و آنها را با چربی های سالم مانند روغن حیوانی و آووکادو جایگزین کنید.

11. یاری به سلامت پوستیکی از مهم ترین فواید روغن حیوانی یاری به سلامت پوست است. از گذشته های دور از روغن حیوانی برای زیبایی پوستاستفاده می شده است. اسیدهای چرب حیاتی موجود در روغن حیوانی موجب تقویت پوست شده و طراوت و نرمی را به آن می بخشد. روغن حیوانی برای هر پوستی مفید است و به آبرسانی به پوست و سلول های آن یاری می نماید.

طرز تهیه ماسک روغن حیوانی برای پوست2 قاشق غذاخوری از روغن حیوانی، 2 قاشق غذاخوری آرد نخودچی و میزانی آب را در کاسه ای بریزید. این ترکیبات را با هم مخلوط کنید.

باید غلظت مناسب و نسبتا سفتی داشته باشید، اما نه درحدی که مخلوط تان خشک بشود. اگر مخلوط تان خیلی آبکی بود، دوباره میزانی آرد نخودچی به آن اضافه کنید.

پس از اینکه مخلوط تان آماده شد، آن را بر روی پوست تان بمالید. بگذارید 20 دقیقه در این حالت باقی بماند. سپس آن را با آب سرد بشویید. این کار را 3 بار در هفته تکرار کنید.

احتیاطخواصی که در بالا به آنها اشاره کردیم، روغن حیوانی را به جایگزینی ایده آل برای کره تبدیل می نماید. اما همان طوری که بارها به آن اشاره کردیم، روغن حیوانی کاملا از چربی درست شده است. بنابراین مصرف زیاد آن می تواند عوارض منفی ای برجای بگذارد. بنابراین مراقب میزان مصرفی تان باشد و قبل از مصرف محتوای چربی موجود در روغن حیوانی ای که می خرید، بخوانید. بعلاوه با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید مصرف بیشتر چربی در رژیم غذایی تان برای شما ضرری ندارد.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2147

به "11 خاصیت درمانی و طرز تهیه ماسک روغن حیوانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 خاصیت درمانی و طرز تهیه ماسک روغن حیوانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید