10 فیلمی که هواداران نجات سرباز رایان نباید از دست بدهند

به گزارش تور گرجستان ارزان، فیلم سینمایی نجات سرباز رایان (Saving Private Ryan) نه تنها یکی از مشهورترین ساخته های استیون اسپیلبرگ، بلکه یکی از محبوب ترین آثار ژانر جنگی به شمار میرود و علاقه مندان گسترده ای دارد.

10 فیلمی که هواداران نجات سرباز رایان نباید از دست بدهند

در میان صدها فیلمی که به جنگ دنیای دوم پرداخته اند کمتر اثری توانسته به این اندازه از نفوذ برسد و طیف های متفاوت علاقه مندان به سینما را تحت تأثیر قرار دهد. فیلم که با درخشش تام هنکس در نقش اصلی همراه است، او را در نقش فرمانده یک گروه کوچک از سربازان نشان می دهد که باید به قلمروهای تحت اشغال دشمن سفر نمایند تا سربازی را بیابند؛ این سرباز باید به خانه فرستاده گردد چرا که سه برادر دیگرش در جنگ کشته شده اند.

استیون اسپیلبرگ این فیلم را هنگامی جلوی دوربین برد که در اوج دوران پیروزیت های حرفه ای و توانمندی هایش به اسم کارگردان قرار داشت. او فیلمی ساخت که تصویری واقع گرایانه و بسیار خشن از وحشت جنگ را پیش چشم مخاطبان می آورد. گرچه نجات سرباز رایان در اغلب لیست های رجحانن فیلم های جنگی واقع شده است اما می توان از چندین اثر سینمایی دیگر نام برد که اگر نجات سرباز رایان را دوست دارید، احتمالا از تماشای این فیلم ها هم لذت خواهید برد.

در ادامه متن، 10 فیلم را معرفی می کنیم که طرفداران نجات سرباز رایان نباید از دست بدهند.

10- اسب جنگی (War Horse)

 • کارگردان: Steven Spielberg
 • بازیگران: Emily Watson, Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch
 • تاریخ اکران: 2011
 • امتیاز راتن تومیتوز: 74 از 100

اسب جنگی یکی دیگر از فیلم های کارنامه کاری پربار استیون اسپیلبرگ است؛ او در این فیلم به ژانر جنگی بازگشته اما با جنگ دنیای اول سروکار دارد.

اسب جنگی بر اساس نمایشنامه ای به همین نام ساخته شده و داستان پسر جوانی را روایت می نماید که پس از درگرفتن جنگ اسبش را به سواره نظام جنگی می فروشند. پس از آنکه پسر جوان به ارتش می پیوندد، مخاطبان داستان او را در موازات با داستان اسبش در سراسر اروپای جنگ زده دنبال می نمایند.

شیوه روایتگری اسپیلبرگ در این فیلم نسبت به نجات سرباز رایان بسیار احساسی تر است اما نتیجه آن در مقام مقایسه، فیلمی کمتر تأثیرگذار از کار عایدیه که با این وجود پر است از لحظات درخشان، پرتعلیق و تماشایی.

9- خشم (Fury)

 • کارگردان: David Ayer
 • بازیگران: Brad Pitt. Shia LaBeouf. Logan Lerman
 • تاریخ اکران: 2014
 • امتیاز راتن تومیتوز: 76 از 100

گروه کوچکی از سربازان که در مرکز فیلم نجات سرباز رایان قرار دارند باعث می شوند این اثر سینمایی داستانی بسیار شخصی تر و تأثیرگذارتر جلوه کند. ما به اسم مخاطب با این مردان احساس پیوند می کنیم و هنگامی که در خطر می افتند دچار التهاب می شویم. دقیقا همین شرایط در فیلم سینمایی خشم برقرار است.

در این اثر سینمایی که مثل بسیاری دیگر از فیلم های این لیست داستانی را درباره جنگ دنیای دوم روایت می نماید، برد پیت نقش فرمانده یک گروهان تانک را طی روزهای سرانجامی جنگ بر عهده دارد. در حالی که سرانجام جنگ نزدیک و در دسترس است اما مردان این گروهان هر لحظه با خطر مرگ دست و پنجه نرم می نمایند. مجموعه بازیگران فیلم که بسیار تأثیرگذار عمل نموده اند علاوه بر برد پیت از شایا لابوف، مایکل پنیا و جان برنثال تشکیل شده است.

8- ما سرباز بودیم (We Were Soldiers )

 • کارگردان: Randall Wallace
 • بازیگران: Mel Gibson, Madeleine Stowe, Greg Kinnear
 • تاریخ اکران: 2002
 • امتیاز راتن تومیتوز: 63 از 100

گرچه فیلم نجات سرباز رایان از آن دست آثاری است که تقریبا اغلب بازیگرانش در پیروزیتش نقشی کلیدی بازی نموده اند اما حضور تام هنکس و اهمیتش در فیلم بسیار ویژه و فرق دارد. هنکس در نقش کاپیتان میلر مردی معمولی است اما گویا با وجود تمام این عادی و معمولی بودن اساسا زاده شده تا این مردان را در این میدان خطیر نبرد رهبری کند.

گرچه فیلم سینمایی ما سرباز بودیم از نظر زمانی طی دوره تاریخی متفاوتی جریان دارد اما از این زاویه احساس مشابهی را به مخاطب منتقل می نماید.

مل گیبسون در این اثر سینمایی نقش فرمانده یک گردان طی روزهای آغازین حضور نیروهای آمریکایی در جنگ ویتنام را بر عهده دارد. او که در واقع مرد خانواده است، خود را درون جنگی به شدت خونین و بی رحم یافته است اما فرمانده ای مصمم و قاطع باقی می ماند.

7- پلی در دوردست (A Bridge Too Far)

 • کارگردان: Richard Attenborough
 • بازیگران: Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine
 • تاریخ اکران: 1977
 • امتیاز راتن تومیتوز: 64 از 100

فیلم سینمایی پلی در دوردست یک اثر جنگی حماسی است که از کتابی به همین نام به وسیله یکی از فیلم نامه نویس های برجسته هالیوود یعنی ویلیام گلدمن (نویسنده فیلم نامه هایی چون بوچ کسیدی و ساندنس کید و همه مردان رییس جمهور) درباره عملیات شکست خورده مارکت گاردن طی جنگ دنیای دوم اقتباس شده است.

هالیوود دقیقا از زمانی که جنگ دنیای دوم سرانجام یافت تا همین حالا مشغول ساخت آثاری درباره این نبرد بزرگ است؛ در نتیجه عجیب نیست که این تعداد فیلم برجسته درباره این جنگ وجود دارد.

پلی در دوردست یکی دیگر از علمیات این جنگ که انگار می توانست بسیار سرراست برگزار گردد را نمایش می دهد؛ عملیاتی که با تنش ها و ماجراجویی هایی عجیب روبه رو می گردد و در راستا قابل انتظار پیش نمی رود.

فیلم ریچارد اتنبرا به شکل عجیب و بی سابقه ای پرستاره است. شان کانری، آنتونی هاپکینز، درک بوگارد، جیمز کان، مایکل کین، جین هکمن، لارنس الیویه، رابرت ردفورد و لیو اولمان همه در این اثر سینمایی به نقش آفرینی پرداخته اند. کانری، هاپکینز، ردفورد و هکمن همگی نقش افسران مختلف نیروهای متفقین را برعهده دارند که موظف شده اند با همکاری یکدیگر از پلی مهم و حیاتی در برابر حمله آلمان ها محافظت نمایند.

6- سقوط شاهین سیاه (Black Hawk Down)

 • کارگردان: Ridley Scott
 • بازیگران: Josh Hartnett, Eric Bana, Ewan McGregor
 • تاریخ اکران: 2001
 • امتیاز راتن تومیتوز: 76 از 100

سقوط شاهین سیاه از آثار ریدلی اسکات و براساس فیلم نامه ای از کن نولان ساخته شده. فیلم نامه اثر اقتباسی است از کتابی به همین نام درباره حملات ارتش آمریکا در نبرد موگادیشو که طی سال 1993 میلادی رخ دادند.

سقوط شاهین سیاه را باید یک فیلم جنگی مدرن در نظر گرفت که بابت تصویرسازی واقع گرایانه اش از میدان نبرد تحسین شده است. فیلم نشان می دهد چطور عملیات ارتش آمریکا در سومالی از کنترل خارج شده و باعث می گردد گروهی از سربازان آمریکا تحت محاصره قرار بگیرند.

فیلم تجربه ای پرتنش و پرشدت را در معرض تماشای بینندگانش قرار می دهد؛ مخاطب را کاملا میان میدان نبرد برده و تقریبا طی تمام طول فیلم پیروز می گردد با همان هیجان آغازین مخاطبش را در اوج التهاب نگه دارد. ریدلی اسکات در سقوط شاهین سیاه پیروز شده بخشی از رجحانن مهارت های خود را به اسم کارگردان به کار گیرد و از اغلب ظرفیت های فیلم نامه به رجحانن شکل بهره برداری کند.

5- لیست شیندلر (Schindlers List)

 • کارگردان: Steven Spielberg
 • بازیگران: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes
 • تاریخ اکران: 1993
 • امتیاز راتن تومیتوز: 98 از 100

تاریخ نشان داده بسیاری از وقایع هولناک جنگ دنیای دوم خارج از میدان نبرد اتفاق افتاده است. اسپیلبرگ یک بار دیگر با ساخت این درام هولوکاستی نوری بر این دوره تاریک و وحشتناک جنگ دنیای دوم می اندازد. فیلمی که تماشای آن سخت است اما نمی توان نادیده اش گرفت یا فراموشش کرد.

لیست شیندلر در واقع بخشی از زندگینامه یک صنعتگر آلمانی به نام اسکار شیندلر است. مردی که جان تقریبا 1200 یهودی را طی دوران هولوکاست نجات داد. داستان فیلم در لهستان تحت اشغال آلمانی ها اتفاق می افتد و شیندلر پس از اینکه نیروی کار یهودی اش در کارخانه مورد آزار و اذیت نیروهای نازی قرار می گیرند تصمیم به نجات جان آن ها می گیرد.

داستان های متقاطع، شخصیت ها و احساسات پیچیده، خاکستری و مبهم در نهایت به روایت تلخ و تاریکی از رستگاری انسان منجر شده که به وسیله قدرت نمایی بصری اسپیلبرگ احساسات مخاطبان گسترده ای را در سراسر دنیا تحریک کرد. اسپیلبرگ به اسم یک یهودی با این فیلم احساس نزدیکی و خویشاوندی داشت. شخصیت اصلی فیلم این موضوع مهم را یادآور می گردد که جان هیچ انسانی نسبت به انسان دیگر رجحان ندارد.

لیست شیندلر تحسین منتقدان بسیاری را به همراه داشت و در هفت رشته از جمله رجحانن فیلم، رجحانن کارگردانی، رجحانن فیلم نامه اقتباسی و رجحانن موسیقی جایزه اسکار را از آن خود کرد.

4- نامه هایی از ایوو جیما (Letters From Iwo Jima)

 • کارگردان: Clint Eastwood
 • بازیگران: Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya, Tsuyoshi Ihara
 • تاریخ اکران: 2006
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91 از 100

روایت داستانی پیچیده درباره نیروهای ژاپنی حاضر در جنگ دنیای دوم کار هر کسی نیست و برای ساخت چنین فیلمی که البته سویه های مخاطب پسند هم دارد، احتیاج به حضور کارگردانی ورزیده احساس می گردد؛ کارگردانی همانند کلینت ایستوود.

ایستوود در فیلم سینمایی پرچم های پدران ما چشم اندازی آمریکایی از نبرد ایوو جیما ارایه داد. اما در فیلم سینمایی نامه هایی از ایوو جیما متقابلا داستان را از دید نیروهای ژاپنی در جنگ دنیای دوم روایت کرد. ایستوود تماشاگران را در شرایطی سخت و پیچیده قرار می دهد، توجه آن ها را به جزئیات جلب می نماید و در ساخت فیلم از زبان ژاپنی به اسم زبان اصلی اثر استفاده می نماید. نتیجه کوشش های ایستوود ساخت فیلمی مستند-مانند و در عین حال یادآور آثار فیلم سازان بزرگ سینمای ژاپن همانند کوروساوا و ایمامورا است.

فیلم برای نمایش تفاوت های کلیدی میان نیروهای آمریکایی و ژاپنی روی دو شخصیت متمرکز می گردد؛ ژنرال کوری بایاشی و سایگو که شخصیت پردازی آن ها بر موضوع ویژگی هایی چون غرور و وفاداری پایدار است. نامه هایی از ایوو جیما سرشار از استعاره ها و تشبیهات شاعرانه است. فیلم همدلی مخاطب را نسبت به نیروهای ژاپنی برمی انگیزد و نشان می دهد آن ها چگونه هر لحظه آماده مرگ بودند اما جرقه های امید هم هرگز در افق نگاهشان خاموش نمی شد.

3- دانکرک (Dunkirk )

 • کارگردان: Christopher Nolan
 • بازیگران: Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden
 • تاریخ اکران: 2017
 • امتیاز راتن تومیتوز: 92 از 100

نولان یکی دیگر از مؤلفان مطرح سال های اخیر سینمای آمریکا است که در فیلم سینمایی دانکرک با نگاهی واقع گرایانه و پرتنش و تعلیق به جنگ دنیای دوم می پردازد.

داستان دانکرک بر ماجرای تخلیه منطقه ای به همین نام طی جنگ دنیای دوم متمرکز است. نمایش عملیات تخلیه این منطقه در فیلم با آنالیز سه جبهه هوایی، دریایی و زمینی در میدان نبرد جلو می رود. فیلم دیالوگ های اندکی دارد و بیشتر بر تصاویر و موسیقی متکی است.

عملیات تخلیه دانکرک در جنگ دنیای دوم با اسم معجزه دانکرک شناخته می گردد و به عملیاتی اشاره دارد که طی آن نیروهای به دام افتاده متفقین از جمله نیروهای اعزامی بریتانیا برای دفاع از فرانسه، نیروهای بلژیکی و بخش هایی از ارتش فرانسه از سواحل و بندر دانکرک تخلیه شدند تا از آسیب گسترده و بزرگ به جبهه متفقین جلوگیری گردد. این عملیات با سختی های خاصی همراه بود و گرچه نوعی عقب نشینی از میدان نبرد به حساب می آمد اما حفظ این نیروها ارزش بسیاری داشت.

همین ماجرا برای نولان دست مایه ای شده تا اثری در تمجید از رشادت هایی بسازد که در میدان نبرد دانکرک رخ داد. این فیلم بر خود نبرد و وقایع آن متمرکز است و گرایشش نسبت به جنگ با تحسین رزمندگان متفقین همراه است.

دانکرک برای دریافت 8 جایزه اسکار هم نامزد شد که در نهایت جوایز مربوط به حوزه صدا و تدوین را دریافت کرد.

2- خط باریک سرخ (The Thin Red Line)

 • کارگردان: Terrence Malick
 • بازیگران: Sean Penn, Adrien Brody, Jim Caviezel
 • تاریخ اکران: 1998
 • امتیاز راتن تومیتوز: 80 از 100

فیلم سینمایی خط باریک سرخ اقتباسی از کتابی خودزندگینامه ای به همین نام نوشته جیمز جونز به کارگردانی ترنس مالیک، داستان درگیری ارتش آمریکا در جزیره گوادالکانال واقع در اقیانوس آرام را روایت می نماید. فیلم درگیری در این منطقه را از چندین زاویه و دیدگاه متفاوت به تصویر می کشد.

خط باریک سرخ در همان سالی که فیلم سینمایی نجات سرباز رایان اکران شد به نمایش عایدی و به علت توجه بیشتر به سوی اثر سینمایی استیون اسپیلبرگ شاید کمتر مورد عنایت مخاطبان قرار گرفته باشد گرچه اثر مالیک هم تعدادی از همان عناصر قابل توجه فیلم اسپیلبرگ را به همراه داشت؛ از جمله بازیگران بزرگ، صحنه های جنگی ماهرانه و کارگردانی سطح بالا. توجه بیشتر به اثر اسپیلبرگ از اینجا ناشی شد که فیلم او جنبه های تجاری گسترده تری داشت اما اثر مالیک درون گرایانه تر و دارای جنبه های هنری پررنگ تری بود؛ به هر حال چندان هم دور از انتظار نبود که فیلمی از مالیک بیشتر واجد چنین جنبه هایی باشد.

خط باریک سرخ نسبت به سایر فیلم هایی که درباره جنگ ساخته می شوند جنبه های ذهنی عمیق تری دارد. دوربین در این اثر نگاهی تحلیلی دارد و همانند بسیاری از آثار مالیک سؤالاتی در ارتباط با مرگ و معنای زندگی را مطرح می نماید. از نظر فلسفی هم فیلم واجد نکاتی درباره زیبایی های طبیعت، مسامحه کاری های انسان و روحیه بقاطلبانه او است. مالیک با بهره گیری از مجموعه ای ستاره مطرح همانند شان پن، وودی هرلسون، جرج کلونی و نیک نولتی یکی از آثار ماندگار ژانر جنگی را کارگردانی نموده است.

1- 1917

 • کارگردان: Sam Mendes
 • بازیگران: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong
 • تاریخ اکران: 2019
 • امتیاز راتن تومیتوز: 89 از 100

فیلم سینمایی 1917 جدیدترین اثر این لیست است اما از همین حالا هم می توان حدس زد که با گذر زمان این ساخته سم مندس در میان آثار کلاسیک سینمای جنگی هالیوود قرار خواهد گرفت.

این اثر حماسی درباره جنگ دنیای اول داستان دو سرباز جوان را پیگیری می نماید که موظف شده اند پیامی حیاتی را از نقطه ای به نقطه ای دیگر در میدان نبرد منتقل نمایند تا جلوی حمله ای قریب الوقوع گرفته گردد.

در این فیلم سینمایی هم یک مأموریت ساده ماجرایی هیجان انگیز را رقم می زند. از نکات جالب توجه فیلم 1917 شیوه فیلم برداری آن است. مندس در همکاری با راجر دیکینز فیلم بردار برجسته بریتانیایی این اثر سینمایی را به شیوه ای خاص جلوی دوربین برد تا فیلم همانند یک نمای طولانی به نظر رسیده و در یک سکانس پلان روی پرده برود.

این خاصیت فرمی اثر هم گام با فضای پرتنش قصه و تجربه پرشدتی که مخاطب با تماشای آن از سر می گذراند باعث شده 1917 یکی از فیلم های جنگی قدرتمند و جالب توجه طی سال های اخیر باشد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2123

به "10 فیلمی که هواداران نجات سرباز رایان نباید از دست بدهند" امتیاز دهید

1 کاربر به "10 فیلمی که هواداران نجات سرباز رایان نباید از دست بدهند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فیلمی که هواداران نجات سرباز رایان نباید از دست بدهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید