کهن باغ شهر تاریخی نراق

به گزارش تور گرجستان ارزان، باارزش ترین بافت تاریخی استان مرکزی در شهر نراق قرار گرفته است.

کهن باغ شهر تاریخی نراق

جهت دریافت خدمات طراحی باغ ویلا سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

شهر نراق به عنوان یک الگوی اصیل از کهن باغ شهر تاریخی به واسطه عناصر و دانه های باارزش ازجمله بازار، کاروانسراهای متصل به شریان اصلی بازار و آب انبارها، قنات ها، آب انبارها، حمام، حسینیه، مسجد و مسجد جامع و ابنیه مذهبی و خانه های تاریخی در محدوده بافت تاریخی از دوران زندیه تا قاجار را تشکیل می دهد.

بستر زمین شناختی و جغرافیایی: با توجه به شرایط توپوگرافی و قرارگیری شهر نراق در یک واحد جغرافیایی رود- دره و شاخص بودن ارتفاعات پیرامون شهر به ویژه کوهستان اٌل و شکل توپوگرافی زمین در پیرامون بازار و شهر تاریخی از عوامل مؤثر بر منظر بازار است. کلیه مداخلات و ساخت وسازها به موضوع بازار تاریخی شکل گرفته است.

محدوده بافت تاریخی از شمال و جنوب توسط مزارع و باغ ها محصور شده است به لحاظ جغرافیایی شهر نراق از طرف شمال به کوه اٌل، از غرب با فاصله 15 کیلومتر به شهر دلیجان، از طرف جنوب به روستای سینقان و از طرف شرق با فاصله 22 کیلومتر به مشهد اردهال و 40 کیلومتر به نیاسر و در 70 کیلومتری کاشان واقع شده است. دارای آب و هوایی کوهستانی است و رودخانه فصلی نراق خط القعر محدوده شهر را تشکیل می دهد.

شهر نراق به واسطه بافت تاریخی کم نظیر، نزدیکی به غار نخجیر، طبیعت و جغرافیای دیدنی و تاریخ کهن، از ارزشمندترین شهرهای استان در توسعه مطلوب جهانگردی به شمار می رود.

یکی از ویژگی هایی که بافت تاریخی نراق را با دیگر چینی جاهای تاریخی کشور متمایز می نماید وجود قنات های تاریخی ازجمله قنات حاج الله داد است که در جهت اصلی شهر جریان داشته و هم اکنون به طور کامل احیاء شده و آب جاری آن در مراکز محلات بافت قابل استفاده است.

یکی از عناصر معماری شاخص در خانه های تاریخی عنصری با نام سیپک است که در خانه تاریخی رئوفی وجود دارد و فضایی است که آب قنات در پلانی خاص در طبقات پایین تر از سطح حیاط جهت استفاده از آب و تابستان نشینی ست با معماری منحصر به اقلیم نراق که در هیچ خانه تاریخی دیده نمی گردد.

در بافت 14 هکتاری نراق تعدادی از خانه های تاریخی به اقامتگاه بوم گردی تبدیل شده که بسیار مورد استقبال جهانگردان قرار گرفته است.

این بافت باارزش تاریخی با دارا بودن پتانسیل های سرمایه گذاری در جذب جهانگرد و عناصر و ابنیه تاریخی و حفظ اصالت های معماری شرایط لازم را برای ثبت جهانی داراست.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1363

به "کهن باغ شهر تاریخی نراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهن باغ شهر تاریخی نراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید