کشف خون دایناسور در بدن کنه 100 میلیون ساله!

به گزارش تور گرجستان ارزان، کشف کنه های 100 میلیون ساله

همه ما کم و بیش در خصوص سنگ کهربا شنیده ایم. این سنگ خوشرنگ و باارزش در واقع صمغ درخت فسیل شده است و معمولا حاوی حشره ها و برگ درختان باستانی است که آن ها را به صورت سالم حفظ نموده است. صمغ درخت باعث می گردد این حشرات میلیون ها سال صحیح و سالم باقی بمانند و اطلاعات بسیار باارزشی از زندگی در میلیون ها سال پیش را به بدهند. دانشمندان به تازگی سنگ کهربایی پیدا نموده اند که متعلق به 100 میلیون سال پیش است و داخلش چند کنه وجود دارد. ظاهرا این کنه های باستانی به خوردن خون دایناسورها علاقه داشته اند و داخل بدنشان مملو از خون دایناسور است! در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص این کشف جالب بیشتر بدانیم.

کشف خون دایناسور در بدن کنه 100 میلیون ساله!

محققین در حال تحقیق روی این سنگ کهربای باستانی هستند و متوجه شده اند که کنه های داخل کهربا از دو گونه متفاوت هستند. آزمایش و آنالیز این کنه های 100 میلیون ساله و همین طور خون دایناسورهایی که داخل کنه ها بودند می تواند اطلاعات بسیار جالب و مفیدی در خصوص زندگی دایناسورها به ما بدهد. دانشمندان پس از آزمایش های مختلف متوجه شدند که مقدار یکی ازکنه هشت برابر مقدار معمول است و داخل بدنش پر از خون دایناسور است! ظاهرا این کنه باستانی قبل از مرگ دلی از عزا درآورده بوده و حسابی خون دایناسور خورده بوده است! اما بعد از شکم چرانی داخل این صمغ گیر نموده و به مدت 100 میلیون سال فسیل شده به جای مانده است. هرچند این اتفاق برای کنه اتفاق ناگوار محسوب می گردد اما باعث شده تا خود کنه و همین طور خون دایناسورها این همه سال صحیح و سالم باقی بماند و امکان تحقیق و آنالیز خون دایناسورها را به دانشمندان بدهد.

هرچند کشف این کنه ها و خون دایناسور داخل بدنشان به مقدار کافی جالب و مهم است اما چیزی که در کنار کنه ها پیدا شده باعث جذابیت بیشتر این کشف شده است. کنه های داخل کهربا لابلای چند پر قرار داشتند و داخل صمغ درخت گرفتار شده بودند. کشف این پرهای 100 میلیون ساله وجود دایناسورهای پردار را ثابت می نماید که تا به امروز در خصوص شک و شبهه وجود داشت. علاوه بر این، تصویری کامل تر از حیات وحش در میلیون ها سال پیش را ترسیم می نماید و امکان مقایسه آن با حیات وحش امروزی را به دانشمندان می دهد. نتایج و یافته های حاصل از این تحقیق در نشریه ارتباطات طبیعت (Nature Communications) به چاپ رسیده است.

انریکو پنالور، نویسنده اصلی مقاله منتشر شده در این مورد می گوید: کنه ها موجوداتی انگلی و خونخوار هستند که تاثیر زیادی بر سلامت انسان ها، چهارپایان، حیوانات خانگی و حتی حیات وحش دارند. اما نقش آن ها در دوران باستان هنوز ناشناخته به جای مانده بود.

دانشمندان معتقدند که پرنده های امروزی در 100 میلیون سال پیش وجود نداشته اند، بنابراین یافته های نو وجود دایناسورهای پردار را در دوران تاریخی کرتاسه را اثبات می نمایند.

کشفیات قبلی نشان داده بود که دایناسورهای خزنده و دایناسورهای پرنده هردو پرهایی روی بدنشان داشته اند. اما اینکه چه گونه هایی پر داشته اند هنوز در هاله ای از ابهام قرار داشت و تا قبل از این کشف ناشناخته بود.

البته اگر از هواداران پارک ژوراسیک و زندگی دایناسورها باشید باید خبر بدی به شما بدهیم. DNA خون دایناسورها که در بدن کنه ها پیدا شده اند آنقدر تخریب شده اند که قابل تجزیه و تحلیل نیستند. برخلاف چیزی که شاید در فیلم های علمی تخیلی دیده باشید DNA خون تا ابد به همان شکل باقی نمی ماند و حتی اگر داخل یک کهربا فسیل شده به جای مانده باشد هم مقداری آسیب می بیند. در طول سال ها مولکول ها از هم می پاشند و متلاشی می شوند. در حال حاضر امکان دریافت اطلاعات ژنتیکی و بازسازی DNA خون دایناسورها برای دانشمندان وجود ندارد. اما شاید در آینده ای نزدیک تکنولوژی آنقدر پیشرفت بکند که بتوان از نمونه هایی مثل این اطلاعات بسیار کامل تری از نژاد و زندگی دایناسورها را به دست آورد و تصویری کامل از زندگی در 100 میلیون سال پیش را ترسیم کرد.

منبع: nypost.com

منبع: الی گشت
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2359

به "کشف خون دایناسور در بدن کنه 100 میلیون ساله!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف خون دایناسور در بدن کنه 100 میلیون ساله!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید