کتیبه نقش برجسته ثلاث باباجانی مرمت شد

به گزارش تور گرجستان ارزان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، از مرمت قسمت های تخریب شده نقش برجسته ثلاث باباجانی از سوی تیم مرمتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اطلاع داد.

کتیبه نقش برجسته ثلاث باباجانی مرمت شد

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش تور گرجستان ارزان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه، امید قادری با اعلام این خبر اظهار کرد: تکه های کتیبه تخریب شده ثلاث باباجانی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان بود که در اختیار تیم مرمتی نهاده شد.

قادری گفت: نقش برجسته تازه ثلاث باباجانی یکی از مهم ترین یافته های باستان شناختی است که می تواند در مورد شناخت اقوام ساکن در زاگرس در هزاره سوم پیش از میلاد بسیار حائز اهمیت باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه تاکید نمود: بدون شک همه می دانیم که میراث فرهنگی متعلق به عموم مردم است و همه افراد و گروه های جامعه در قبال حفاظت و صیانت از آثار تاریخی، فرهنگی در این پهنه گسترده مسئول اند و باید برای فرهنگ سازی و آشناسازی جوامع محلی برای پی بردن به اهمیت و نقش میراث فرهنگی در زندگی اجتماعی، سیاسی و مالی آن ها، آگاهی های لازم را به آن ها بدهیم.

مرمت ثلاث باباجانی در 3 روز

فتح الله نیازی مسئول گروه حفاظت تزئینات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این مورد گفت: بخشی از قسمت های بالایی سر نقش برجسته ثلاث باباجانی به همراه بخشی از گردن، قسمت هایی از پایه نقش برجسته مورد حمله وندال ها نهاده شده و تخریب شده بود و همچنین بخشی از صخره این نقش برجسته نیز بر اثر زلزله سال 96 دچار آسیب شده بود که قسمت های آسیب دیده مورد مرمت نهاده شد.

نیازی در ادامه گفت: با توجه به وضعیت بیابانی منطقه و صعب العبور بودن نقش برجسته، مجبور شدیم از رزین های اپوکسی که خاصیت زود خشک شدن دارند، استفاده کنیم.

مسوُول گروه حفاظت تزئینات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اضافه نمود: با ترکیب رزین های اپوکسی با مواد معدنی به رنگ نقش برجسته نزدیک شدیم و کوشش شد که از نظر رنگ اختلاف جزئی با رنگ اصلی نقش برجسته داشته باشد که آیندگان برای اقدامات پژوهشی دچار مشکل نشوند.

این کارشناس ارشد مرمت آثار تاریخی در ادامه بیان نمود: برای مقاومت نقاطی که دارای شکستگی عمیق بود از مفتول های استیلی استفاده شد و ضمن بولدگذاری با محلول اپوکسی پُر و سطح مقطع اثر پوشانده شد.

او گفت: پس از خشک شدن این فرایند آغاز به پرداخت سطح اثر کردیم و به سطح فرسایشی رسیدیم که یک پرده نسبت به خود اثر روشن تر است، چرا که خود اثر در طول عمر از یک لایه رسوب های گلی و انحلال های جوی پوشیده شده است.

این کارشناس ارشد میراث رهنگی همچنین با اشاره به اینکه این مرمت سه روز به طول انجامید، توضیح داد: پس از چندین روز باید مجدد از نقش برجسته بازدید گردد به همین دلیل از پوشش دهنده نانو سیلیکات استفاده نکردیم که بتوانیم در سرانجام عملیات مرمت از یک پوشش دهنده مناسب برای سطح کل اثر استفاده کنیم.

او همچنین از همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه در طراحی راستا بازدید از این نقش برجسته در آینده اطلاع داد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 778

به "کتیبه نقش برجسته ثلاث باباجانی مرمت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتیبه نقش برجسته ثلاث باباجانی مرمت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید