چرا قیمت برنج کاهش نیافت؟، برنج ایرانی از سفره شهروندان حذف می شود؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، به گزارش خبرنگاران، قیمت برنج ایرانی از 100 هزار تومان هم عبور کرد تا بیش از پیش شاهد حذف این محصول از سفره ایرانیان باشیم. دلایل مختلفی ازجمله احتکار، حضور مافیا و محدودیت واردات برای افزایش قیمت برنج برشمرده می شود. این در حالی است که وزیر جهاد کشاورزی در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، خودکفایی برنج را اولویت وزارتخانه خود گفت.

چرا قیمت برنج کاهش نیافت؟، برنج ایرانی از سفره شهروندان حذف می شود؟

حالا اما یک سال هم از دوران حضور ساداتی نژاد در این وزارتخانه نمی گذرد که شاهد رکوردشکنی های نو در بازار برنج هستیم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفتگو با خبرنگاران گفت: محدودیت واردات برنج خارجی باعث شد تا قیمت برنج ایرانی نجومی شود. از سوی دیگر، اخباری مبنی بر احتکار برنج به گوش می رسد. اکنون لازم است برنج های احتکارشده وارد بازار شود تا قیمت ها کاهش یابد.

مسیح کشاورز اظهار کرد: نوسان قیمت برنج از سال گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد. در حال حاضر کشاورزان برنج خود را بین 65 هزار تا 68 هزار می فروشند. در همین شرایط دولت از خرده فروشان انتظار دارد که هر کیلوگرم برنج را با نرخ 65 هزار تومان به دست مصرف کننده برساند.

او اضافه نمود: قیمت برنج که دولت تصویب کرد برای خرده فروشان به صرفه نیست. از این رو آن ها از فروش برنج هایی که نرخ مصوب دولتی دارند خودداری می کنند. بدین شکل اکنون هر کیلوگرم برنج در محدوده 100 هزار تومان در خرده فروشی ها معامله می شود.

وی ادامه داد: دولت زمانی برای برنج قیمت دستوری گذاشت که نرخ این محصول از 95 هزار تومان گذشته بود. در واقع برنج قیمت خود را در بازار پیدا کرد و بین 70 هزار تا 95 هزار تومان معامله می شد. طبیعتا بازگشت این قیمت به نرخ مصوب به نوعی غیرممکن به نظر می رسید. برنج باید در ابتدای فصل برداشت که 34 هزار تومان بود قیمت گذاری می شد.

چرا قیمت برنج کاهش نیافت؟

کشاورز در ادامه تشریح کرد: در حال حاضر برنج ایرانی به دست افراد واسطه افتاده و در واقع نوعی مافیا پشت آن وجود دارد. تشکل و انجمن خودخوانده ای در این حوزه تشکیل شده که زمانی حرفی از کاهش قیمت یا رکود باشد، وارد میدان می شوند. در حال حاضر که قیمت برنج ایرانی به محدوده 100 هزار تومان رسید هیچ صدایی از این انجمن به گوش نمی رسد. ما باید منافع مصرف کننده را در نظر بگیریم.

وی تشریح کرد: سیاست دولت درباره برنج ایرانی از ابتدا اشتباه بود. دولت واردات برنج خارجی را در سال گذشته محدود کرد و در فصل برداشت برنج ایرانی به مدت چهار ماه ممنوعیت واردات داشتیم.

او بیان کرد: کمبود و گرانی برنج خارجی بهانه ای شد برای دلال ها و واسطه های برنج ایرانی که قیمت این برنج را افزایش دهند. این سیاست در سال جاری نباید مجددا تکرار شود.

برنج خارجی جاگزین برنج ایرانی می شود؟

این مقام صنفی ادامه داد: این اتفاق ها می تواند باعث خارج شدن برنج ایرانی از سفره ها و استفاده بیشتر از برنج خارجی شود. از این رو، تقاضا برای برنج خارجی رو به افزایش است و این موضوع در بلندمدت به ضرر بازار برنج ایرانی تمام می شود.

این مقام صنفی عنوان: دلال ها و واسطه ها نگاه بلندمدت به این موضوع ندارند و در پی اهداف مقطعی هستند و از بین رفتن برنج ایرانی برای آن ها حائز اهمیت نیست. در واقع آنها به فکر سود لحظه ای خود هستند. دولت نباید با تصمیمات خود بهانه ای به دست افراد سودجو بدهد.

برای مطالعه بیشتر خبر علت جهش عجیب قیمت برنج معین شد را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2360

به "چرا قیمت برنج کاهش نیافت؟، برنج ایرانی از سفره شهروندان حذف می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا قیمت برنج کاهش نیافت؟، برنج ایرانی از سفره شهروندان حذف می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید