پرسپولیس در بهشت، استقلال در برزخ!

به گزارش تور گرجستان ارزان، رقابت های لیگ قهرمانان آسیا برای نمایندگان ایران وارد مرحله مهمی شده؛ مرحله ای که بی شباهت به مرگ و زندگی نیست. البته شرایط برای چهار نماینده ایران در این دوره از رقابت ها هم یکسان نیست. اگر برای مثال صعود پرسپولیس به مرحله حذفی لیگ قهرمانان نهایی شده، شرایط برای سه تیم دیگر مبهم است و بسته به ملاقات های پیش رو، این شرایط می تواند بهتر یا بدتر گردد.

پرسپولیس در بهشت، استقلال در برزخ!

پرسپولیس؛ یک امتیاز تا رستگاری

در بین تیم های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا شرایط پرسپولیس از همه بهتر است؛ این تیم از چهار بازی نخستش 12 امتیاز به دست آورده و به عنوان اولین تیم آسیایی پیروز شده صعودش به مرحله بعدی را قطعی کند. البته این صعود به معنای صدرنشینی نیست و آن ها هنوز به عنوان صدرنشین خودشان را معرفی ننموده اند. با توجه به اینکه از هر گروه تیم نخست مستقیم وارد مرحله حذفی می گردد، صدرنشینی اهمیت زیادی دارد. بعد از تیم های صدرنشین، سه تیم برتر دوم منطقه غرب آسیا هم می توانند صعودشان را به مرحله بعدی قطعی نمایند.

پرسپولیس در بدترین حالت ممکن در گروه E این رقابت ها، تیم دوم می گردد و با توجه به امتیازات زیادی که به دست آورده از همین حالا صعودش قطعی است. این تیم امروز باید به مصاف الوحده، تیم هفت امتیازی و دوم جدول رده بندی برود. یک تساوی در این بازی، پرسپولیس را صدرنشین می نماید و دیگر خطری در این مورد شاگردان یحیی گل محمدی را تهدید نمی نماید. با توجه به اینکه دو بازی و حداکثر شش امتیاز برای تیم ها باقی مانده، از بین دو تیم پرسپولیس و الوحده یکی می تواند صدرنشین گردد.

اگر پرسپولیس بازی را ببرد یا مساوی کند که کار تمام است و آن ها با خیال راحت مسافر مرحله حذفی می شوند. در این گروه پرسپولیس فعلا 12 امتیازی و الوحده هفت امتیازی هستند و تیم های گوا با دو و الریان با یک امتیاز، شانسی برای صدرنشینی نخواهند داشت. الریان که کلا حذف شده و فقط گوا می تواند امیدوار به رتبه دوم باشد؛ آن هم در شرایطی که پرسپولیس الوحده را ببرد و بعد گوا علاوه بر الریان در آخرین ملاقات برابر الوحده هم به رجحان برسد. پس با نگاهی اجمالی به شرایط این گروه تعیین می گردد شرایط پرسپولیس بسامان است و آن ها می توانند به رکورد های جادویی که تا این لحظه ثبت نموده اند، ادامه دهند. تازه ترین رکورد پرسپولیسی ها این است که تبدیل به اولین تیم ایرانی تاریخ لیگ قهرمانان آسیا شده اند که هر چهار بازی نخست را برده و صد درصد امتیازات را به دست آورده اند. آن ها همچنین با چهار گلی که وارد دروازه گوا کردند، تعداد مجموع گل هایشان در لیگ قهرمانان آسیا را هم از عدد صد عبور دادند.

تراکتور؛ 3 امتیاز تا ساحل آرامش

به غیر از پرسپولیس، شرایط برای دیگر تیم قرمزپوش ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا هم فعلا مساعد است. تراکتور در گروه B لیگ قهرمانان آسیا پیروز شد بالاخره اولین سه امتیازش را به دست بیاورد و به رتبه دوم جدول گروه صعود کند. شاگردان رسول خطیبی که هر سه بازی دور رفت را با نتیجه مساوی به انتها رسانده بودند، تیم نیروی هوایی عراق را در اولین بازی دور برگشت شکست دادند و خودشان را در جدول شش امتیازی کردند. آن ها حالا پشت سر تیم شارجه ای قرار گرفته اند که هشت امتیازی است.

شرایط صعود تراکتوری ها در این گروه همچنان دست خودشان است، ولی پیش از رسیدن به روز آخر که می تواند جنگ آن ها برای صدرنشینی باشد، این تیم باید امروز از سد پاختاکور عبور کند. در جدول گروه دوم، پاختاکور با سه امتیاز در رده سوم ایستاده و نزدیک ترین تعقیب نماینده تراکتور است. رجحان تراکتور در این بازی حساس، نه تن ها پاختاکور را از کورس رسیدن به رتبه دوم جدول خارج می نماید بلکه شاگردان خطیبی را در موقعیت بسیار مناسبی برای صعود از این گروه، دست کم به عنوان تیم دوم جدول قرار می دهد.

اگر امروز تراکتور برنده گردد، فرصت بسیار مناسبی دارد تا در روز انتهای حتی به عنوان صدرنشین مسافر مرحله حذفی گردد. پرواضح است که همه این اتفاقات درحالی رخ می دهد که آن ها بازی امروز را ببرند. اگر یک درصد آن ها بازی را به پاختاکور واگذار نمایند، با توجه به بازی روز آخر پاختاکور برابر نیروی هوایی عراق که ضعیف ترین تیم گروه است، آن وقت شرایط برای صعود این تیم به مرحله بعدی سخت می گردد.

فولاد؛ قوی باش!

سومین نماینده ایران که امشب تاحدودی تکلیفش در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا تعیین می گردد، فولاد است. این تیم با ایستادن در گروه D که بی شباهت به گروه مرگ نیست، شرایط پیچیده ای دارد. شاگردان جواد نکونام که تا همین جا فراتر از انتظار نشان داده اند، در این گروه پشت سر تیم های قدرتمند النصر و السد در رده سوم جدول رده بندی ایستاده اند. شکست آن ها در بازی چهارم برابر النصر شرایط را تاحدودی سخت کرد و باعث شد فولاد در همان عدد پنج در جدول باقی بماند. البته که کرونایی شدن چند ستاره فولاد هم در این برهه حساس باعث شده جواد نکونام تمامی بازیکنانش را در اختیار نداشته باشد. مورد مسرور نماینده برای فولاد اینکه فاصله امتیازی آن ها با صدر جدول چندان زیاد نیست.

النصر با هشت و السد با هفت امتیاز بالاتر از فولاد پنج امتیازی ایستاده اند. این بدان معنی است که اگر همین امشب فولاد بتواند السد را شکست دهد، خیالش را تا حدود 90 درصد بابت صعود راحت نموده است. با توجه به اینکه در روز آخر فولاد باید با الوحدات بازی کند و تیم های النصر و السد هم با هم، پیروزی در این ملاقات یا دست کم نباختن به السد می تواند یاری زیادی به یکی از شگفتی های این دوره از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا کند. جواد نکونام و تیمش در بازی رفت تا دقایق انتهای از السد جلو بودند و کمی بی تجربگی سه امتیاز آن ها را به یک امتیاز تبدیل کرد. البته که شکست در این بازی هم تقریبا به معنای حذف فولاد است، چون در این صورت السد 10 امتیازی می گردد و بعید است النصر صدرنشین هم برابر تیم قعرنشین الوحدات شکست بخورد. تنها راه فولاد، نباختن در این بازی است و امیدواری به اینکه در روز آخر، النصر بتواند السد را شکست دهد.

استقلال؛ کمی سخت، ولی امیدوار

حالا که تا حدود زیادی تکلیف نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا همین امشب تعیین می گردد، بهتر است شرایط آخرین نماینده یعنی استقلال هم مورد ارزیابی قرار بگیرد. شاگردان فرهاد مجیدی در بازی برگشت برابر الدحیلِ صدرنشین به تساوی 2-2 رسیدند. این نتیجه اگرچه آن ها را در گروه سوم لیگ قهرمانان آسیا در رتبه دوم جدول نگه داشته، ولی این رده برایشان حکم برزخی را دارد که می تواند هم آن ها را به بهشت بفرستد و هم اینکه در یک حکم جهنمی، می تواند رأی به خروجشان از لیگ قهرمانان آسیا بدهد.

شرایط در این جدول حسابی گره خورده است. الدحیل با هشت امتیاز در صدر ایستاده و استقلال و الاهلی هرکدام با هفت امتیاز در رده های دوم و سوم ایستاده اند. الشرطه هم که بدون امتیاز تیم چهارم و حذف شده این گروه است. حالا در بازی بعدی الدحیل باید برابر الشرطه به میدان برود و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، این تیم به راحتی سه امتیاز این ملاقات را می گیرد و 11 امتیازی می گردد و صعودش را قطعی می نماید؛ اما بازی مرگ و زندگی ملاقات استقلال با الاهلی است. دو تیم هفت امتیازی که هر دو این شانس را دارند تا به مرحله بعدی صعود نمایند. شاگردان مجیدی فعلا به لطف تفاضل گل در رده دوم ایستاده اند و این به آن معنی است که با کسب تساوی برابر نماینده عربستان می توانند صندلی دومی شان را حفظ نمایند.

از آنجا که استقلال باید در ملاقات آخر برابر الشرطه به میدان برود و بازی به نسبت راحتی است، نباختن برابر الاهلی یاری زیادی به آن ها می نماید؛ اما الاهلی می داند که بازی با استقلال آخرین فرصتش برای صعود از این گروه است. آن ها میزبان هستند و دلشان نمی خواهند وداع زودهنگامی داشته باشند. این ملاقات حساس قرار است 45 دقیقه بامداد چهارشنبه برگزار گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1911

به "پرسپولیس در بهشت، استقلال در برزخ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسپولیس در بهشت، استقلال در برزخ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید