انتها مرمت خیابان شمالی و حوض مقابل عمارت مرکزی باغ اکبریه بیرجند

به گزارش تور گرجستان ارزان، مدیر پایگاه میراث جهانی باغ اکبریه گفت: مرمت خیابان شمالی و استحکام بخشی حوض مقابل عمارت مرکزی باغ اکبریه که از مردادماه 98 شروع شده بود، به سرانجام رسید.

انتها مرمت خیابان شمالی و حوض مقابل عمارت مرکزی باغ اکبریه بیرجند

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش تور گرجستان ارزان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، محمد جنتی فر اضافه کرد: بعد از تغییرات گسترده دوره پهلوی در عمارت مرکزی باغ، نوع کاربرد باغ از سکونتی به پذیرایی و حکومتی تغییر یافت. این تغییر کاربری باعث شد تا در جزئیات و عناصر مختلف اطراف عمارت از قبیل کف سازی محوطه شمالی عمارت، حوض آب و مسیرهای انتقال آب از استخر جنوبی به سمت حوضخانه و کرت های شمالی باغ نیز تغییرات عمده ای به وجود آید.

او ادامه داد: احیای باغ اکبریه با کاربری اداره میراث فرهنگی و موزه بیرجند در سال 1372 موجب ایجاد تغییرات جدیدی در محوطه سازی باغ شد. این تغییرات شامل کف سازی آژیانه (سنگ فرش با قاب بندی آجری) در خیابان شمالی عمارت و محوطه اطراف حوض شمالی و ایجاد باغچه های گل در اطراف حوض بود.

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ اکبریه اظهار کرد: با لایه برداری سنگ فرش کف و آوار و نخاله های زیر آن، کف اولیه خیابان شمالی عمارت در حدود 37 سانتی متر پایین تر از آن آشکار شد. نتایج به دست آمده از آواربرداری شامل آجرفرش تاریخی کف که در بسیاری از نقاط به صورت سالم باقی مانده و حوض آب تاریخی به صورت سالم و گسترده در مقابل عمارت است. حوض آب با طرح چلیپا و به ابعاد 20 متر طول و 10 متر عرض که چهار بخش چلیپای آن با طرح قوس های کلیل تزئین شده، در ضلع شمالی عمارت آشکار شد.

جنتی فر اضافه کرد: به منظور بازگرداندن اصالت معماری و تاریخی مجموعه، کف سازی آجرفرش با استفاده از مصالح سنتی در محوطه شمالی عمارت با حفظ شواهد موجود تاریخی و در تراز کف اولیه انجام شد و حوض تاریخی که همزمان با ساخت اولیه مجموعه در مقابل عمارت ایجاد شده و بخشی از نظام آب در باغ است، مرمت و احیاء شد. مهم ترین دستاوردهای حاصل از این مرمت، بازگشت اصالت معماری و تاریخی به اثر، بازگشت تناسبات هندسی و ارتفاعی عمارت، حذف عامل رطوبت صعودی به جرزهای عمارت، احیای بخشی از عناصر معماری اصیل باغ ایرانی وابسته به نظام آب در باغ و احیای نقش منظری حوض و آب در باغ اکبریه است.

او خاطر نشان کرد: باغ تاریخی اکبریه با شماره 2326 در سال 78 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بنیان این مجموعه توسط خاندان علم و در دوره زندیه بنا قرار گرفت و در دوره قاجاریه به اوج شکوه و معماری خود رسیده است. باغ اکبریه به مساحت حدود 35هزار مترمربع عرصه و 5408 مترمربع اعیان در جنوب شرقی شهر بیرجند و در روستای اکبریه قرار گرفته است. با گسترش شهر به سمت جنوب، این باغ و روستای اکبریه اکنون در دل شهر بیرجند قرار گرفته است. باغ اکبریه به دلیل ارزش های معماری، هنری و اجتماعی در پرونده باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 803

به "انتها مرمت خیابان شمالی و حوض مقابل عمارت مرکزی باغ اکبریه بیرجند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها مرمت خیابان شمالی و حوض مقابل عمارت مرکزی باغ اکبریه بیرجند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید