نازی ها و اختراع یک کمربند مرگبار! (

به گزارش تور گرجستان ارزان، هرچند هاینریش هیملر از جمله با نفوذترین افراد آلمان نازی و فرمانده اس اس درخواستی مبنی بر فراوری تفنگ های کوچک ارائه داده بود، اما باز هم معین نیست که نمونه های باقی مانده از پیستول کمربندی تا به امروز همان هایی باشند که توسط سازنده اصلی فراوری شده باشند.

نازی ها و اختراع یک کمربند مرگبار! (

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

خبرنگاران؛ مجله تصویری سلاح- میان تسلیحات قدرتمند و انواع سیستم های دفاعی پیشرفته در دوران جنگ دنیای دوم، نمونه هایی عجیب و غریب و گاها ناپیروز نیز به چشم می خورد. به عقیده متخصصین نظامی، قدرت های متفاوت دنیا در زمان مذکور، بخش زیادی از سرمایه و پتانسیل های ملی خود را در جهت توسعه زرادخانه های تهاجمی صرف می کردند اما اغلب این تخصیص بودجه به گونه ای کارشناسی نشده و ضربتی با هدف پیروزی در میدان نبرد انجام می شد و بدین ترتیب نتیجه مطلوبی به دست نمی آمد.

موارد متعددی از این دست وجود دارند که یکی از ناپیروز ترین آنها تفنگ خورشید بود. قرار بود که نازی ها با استفاده از نصب یک آینه بزرگ روی بدنه ماهواره های فضایی، نور خورشید را متمرکز نموده و آن را به عنوان سلاحی منحصر به فرد آماده خدمت رسمی نمایند. Krummlauf نیز یکی دیگر از این دست ابتکارات بی حاصل بود که سربازان را قادر به شلیک گلوله از نقطه ای امن به زوایای گوشه دار و غیر قابل دسترسی می کرد.

تفنگ خورشید(طرح مفهومی)
Krummlauf

بیشتر بخوانید:

ارتباط هیتلر و اولین پهپاد تهاجمی پیشرفته!(+تصاویر)

زیردریایی مرموز هیتلر در دانمارک!(+تصاویر)

داستان یک پفراینده مخفی در آلمان نازی! (+تصاویر)

نازی ها و سلاح متفاوت کریگسمارینه!(+عکس)

هیتلر و اولین سلاح ضدهوایی دوش پرتاب دنیا!(+تصاویر)

هواپیمای یکبار مصرف هیتلر! (+تصاویر)

اسلحه سری هیتلر برای حمله به لندن!(+تصاویر)

و ...

البته همه طرح های پیشنهادی نیز چندان بد نبودند. برای مثال جالوت یک تانک کوچک کنترل شونده از راه دور به شمار می رفت که به منظور نفوذ به زیر تانک های آمریکایی و منهدم سازی آنها ساخته شد. تقریبا 7500 دستگاه از این سیستم های تسلیحاتی که در واقع جد پهپادهای امروزی محسوب می شوند، وارد خط فراوری شد.

جالوت

اما نوبت به کمربند مرگبار نازی می رسد که گفته می شد از توان قابل توجهی برخوردار بوده است. SS-Waffenakademie Koppelschloßpistole (تفنگ کمربند) در واقع یک پیستول با کالیبر کوچک محسوب می گردد که داخل سگک کمربند پنهان شده است.

در سال 1943 سفارش ساخت 5 عدد از این اختراع برای استفاده توسط اس اس (یکی از سازمان های شبه نظامی تحت نظارت هیتلر و حزب نازی) ارائه شد. به نظر می رسد که طی تمام مدت زمان جنگ تنها 12 کمربند نازی مجهز به پیستول فراوری شده باشد. گفتنی است که هیچ یک از آنها نتوانستند از مرحله پروتوتایپ فراتر فرایند.

هدف از ساخت سلاح کمربند نازی، استفاده از آن در قالب آخرین خط دفاع شخصی بود. برای مثال برخی از مدل ها به محض باز شدن و به صورت اتوماتیک اقدام به شلیک گلوله می کردند. شماری دیگر نیز مجهز به یک سیم بودند که امکان شلیک بدون تماس دست با کمربند را فراهم می آوردند. بدین ترتیب حتی اگر فرد مجبور به گذاشتن دستان خود پشت سرش گردد، باز هم به وسیله سیم تعبیه شده می تواند سگک کمربند را باز نموده و پیستول آن را آماده شلیک کند.

مدل های مختلفی از این محصول برای استفاده در جریان جنگ دنیای پیشنهاد داده شدند. یکی از آنها 4 لوله داشت که هر کدام از آنها با فشنگ های 5.6 میلی متری سازگار بودند. نمونه دیگر به دو لوله تجهیز شده بود و مهمات مخصوص آن فشنگ های 7.65 میلی متری محسوب می شدند. با این حال بعید به نظر می آید که هیچ یک از مدل های فراوریی در موقعیت های جنگی حضور موثر یافته باشند. قابل توجه است که در نسخه 4 لول، هر یک از لوله ها با استفاده از ماشه ای جداگانه کار می کردند. علاوه بر این دو مورد، پروتوتایپی از تفنگ کمربندی وجود داشت که با گلوله های 9×19 میلی متری مسلح می شد و ساده ترین نسخه کشف شده تا به امروز است. گفتنی است که مکانیسم کار این نمونه، اصول اولیه یکسانی با مدل های جدیدتر چند لول دارد.

البته برآورد های مختلفی پیرامون منشا واقعی یک سری از مدل های موجود انجام شده است. هرچند هاینریش هیملر از جمله با نفوذترین افراد آلمان نازی و فرمانده اس اس درخواستی مبنی بر فراوری تفنگ های کوچک ارائه داده بود، اما باز هم تعیین نیست که نمونه های باقی مانده از پیستول کمربندی تا به امروز همان هایی باشند که توسط سازنده اصلی فراوری شده باشند.

باتوجه به اطلاعات موجود؛ پس از فراوری سری اول از تفنگ کمربندی (شامل 5 نسخه)، کارخانه سازنده توسط نیروهای متفقین بمباران شد و به کلی از بین رفت. به همین دلیل تسلیحات مذکور هیچ گاه وارد خط فراوری انبوه نشدند و تخمین زده می گردد که در مجموع بین 5 تا 12 عدد از آنها تکمیل شده باشد. گفتنی است که طی دهه 50 و 60 میلادی بسیاری از فروشگاه های آلمانی اقدام به فراوری کپی های متعدد از این سلاح کردند.

در مجموع چه تفنگ های کمربندی حاضر در بازار واقعی باشند و چه نه، میراثی از دل جنگ دنیای دوم خواهند بود. این سلاح های عجیب و غریب تنها در یک چهارم موارد شلیکی پیروز به دنبال داشتند و از این رو نمی توان آنها را سیستم های دفاعی قابل اختفای پیروز و کاربردی به شمار آورد.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 888

به "نازی ها و اختراع یک کمربند مرگبار! (" امتیاز دهید

1 کاربر به "نازی ها و اختراع یک کمربند مرگبار! (" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نازی ها و اختراع یک کمربند مرگبار! ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید