محل تجمع آب کره مریخ پیدا شد

به گزارش تور گرجستان ارزان، محققان اروپایی بعد از بحث و آنالیز زیاد در خصوص محل تجمع منابع آب در کره مریخ به جمع بندی رسیدند. از نظر آنها بخش اعظم منابع آبی مریخ در زیر سطح آن واقع شده است.

محل تجمع آب کره مریخ پیدا شد

به گزارش خبرنگاران از فارس، اگر چه سطح سیاره مریخ در حال حاضر مشابه با یک بیابان لم یزرع است، اما شرایط آن همواره به این شکل نبوده است.

مجموعه شواهد متعدد نشان می دهد که سیاره سرخ رنگ در گذشته های دور و در حدود 4.5 میلیارد سال قبل حاوی منابع آبی قابل توجهی بوده و البته بخش زیادی از این آب در زیر سطح سیاره مریخ قرار داشته است.

پژوهش یادشده که با همکاری محققان ژاپنی و آمریکایی انجام شده، ثابت می نماید مریخ در آن موقع و تا 4 میلیارد سال قبل شباهت زیادی با کره زمین داشته و در شمال آن اقیانوسی پر از آب وجود داشته است. مقدار آب این اقیانوس تقریبا برابر با نیمی از آب موجود در اقیانوس اطلس بوده است.

با گذشت یک میلیارد سال شرایط جوی مریخ تغییر کرد و این سیاره از تمامی سیاره های سطح زمین خشک تر و بی آب و علف تر شد.

محققان در آنالیز های خود به این جمع بندی رسیده اند که بخشی از منابع آبی سیاره مریخ به علت جاذبه ضعیف تر آن و جو نه چندان پایدار این سیاره تا حد زیادی از بین رفته و به فضا رفته است.

اما بخش دیگری از این منابع آبی نیز کماکان در زیر سطح سیاره مریخ واقع شده است. پژوهشگران می گویند حداقل 30 درصد از آبی که از ابتدا در مریخ وجود داشت هم اکنون به شکل منابع زیرزمینی درآمده است.

آنان معتقدند این منابع به شکل یخ، مایعات و بخار موجود است و البته برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باید آنالیز های بیشتری انجام گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1835

به "محل تجمع آب کره مریخ پیدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محل تجمع آب کره مریخ پیدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید