لباس کاراکترهای دل؛ دامن آوا، شال رابی و تیرگی رستا

به گزارش تور گرجستان ارزان، وب سایت چی بپوشم: مدتی است به این مسئله فکر می کنم که گویا در سینمای ایران، پدیده ای به نام طراحی لباس مهجور مانده است. در تمامی جهان طراحی لباس، یکی از اصول و ارکان اصلی فیلم ها و سریال ها محسوب می گردد که ازطریق آن، ویژگی های شخصیت ها، سیر تکاملیشان، حالات روحی و روانی آن ها و همینطور فضای فیلم و سریال به بازیگر القا می گردد، اما گویا در ایران این پدیده، منحصر به تعدادی لباس پررنگ ولعاب و تجملی برای افراد بالادست جامعه و چند لباس پاره پوره برای پایینی هاست و از مواردی مثل پالت رنگی و کمد لباس برای شخصیت ها خبری نیست. به سراغ دل رفتیم که یکی از بدترین ها در این زمینه محسوب می گردد.

لباس کاراکترهای دل؛ دامن آوا، شال رابی و تیرگی رستا

پالت رنگی برای بازیگر ها

هر شخصیت فیلم و سریالی، پالت رنگی مخصوص به خودش را دارد که به نوعی بیانگر ویژگی های شخصیتی و حالات روحی و روانی اوست و ازطرفی خود فیلم یا سریال نیز یک یا چند رنگ زمینه اصلی دارد که نوع فضای فیلم را در حالت های مختلف نشان می دهد (که البته این مورد به طراحی صحنه برمی گردد). اما در سریال دل چندان خبری از این موارد نیست و ما توانستیم با ارفاق زیاد، تنها برای سه بازیگر چنین پالتی، آن هم به صورت محدود، پیدا کنیم که امیدواریم شانسی نباشد.

رستا

به نظر می رسد که رنگ های اصلی پالت رنگی رستا بیشتر رنگ های خنثی است؛ ازجمله مشکی، خاکستری و رنگ های ترکیب شده با خاکستری که نشان از شرایط روحی و روانی او و غم درونی اش دارد و ازطرفی می توان آن را به کم حرف بودن و به نوعی خنثی بودن شخصیت و نشان ندادن احساس در چهره اش ارتباط داد.

رابی

رابی بیشتر از رنگ هایی مثل زرد و آبی استفاده می نماید که احتمالا به افسردگی شدید او و درگیری درونی اش با خودش اشاره دارد.

آوا

لباس هایی که آوا می پوشد، بیشتر رنگ های شادی مثل بنفش و قرمز دارد و اگر انتخابش شانسی و سلیقه ای نباشد، می توان نشان از شخصیت پرشور، هیجانی و سخنگوی آوا و کوشش های متعدد او در سریال باشد.

همواره و همه جا با استایل های سوپررسمی

اگر دقت نموده باشید، شخصیت های سریال دل، حتی در اتاق خوابشان، رفتن به جیگرکی و… لباس های فوق رسمی برتن دارند؛ مرد ها همگی با کراوات و جلیقه، زن ها با پاشنه بلند و پیراهن مجلسی و میکاپی در حد عروسی. کدام قشر از جامعه در تمامی لحظات زندگی اش، حتی هنگام غم و غصه و در اوج بحران، چنین پوششی دارد؟ درحال حاضر اکسسوری هایی مثل کراوات، حتی در بسیاری از مراسم رسمی نیز استفاده قدیک را ندارند، اما مردان سریال دل با هر لباسی، از کت گرفته تا پیراهن و کاپشن و… کراوات می بندند.

ترکیب رنگ برای عوامل سریال دل، معنا دارد؟

به نظر می رسد که طراح لباس سریال دل (اگر طراحی داشته باشد و لباس ها را کارگردان و همسرش دورهم انتخاب ننموده باشند)، اهمیت چندانی برای ترکیب درست رنگ ها قائل نیستند. خانواده ای با آن سطح رفاه اجتماعی، به ساده ترین اصول ست کردن رنگ ها آشنا نیستند و مثلا آرش را در شب عروسی، با کت آبی نفتی، جلیقه بژ، پیراهن سفید و کراوات گل گلی می بینیم.

رعایت اصول اندامی

اصول اندامی نیز در طراحی لباس شخصیت ها رعایت نمی گردد؛ به طور نمونه بیشتر شخصیت های زن این سریال، خانم های درشت اندامی هستند که باید لباسشان به گونه ای طراحی گردد که بر تنشان بنشیند؛ اما در بسیاری از سکانس ها، شما یکتا ناصر را با سرشانه چیندار می بینید که مخصوص افرادی با شانه های کوچک است.

آیا می دانید که با هر اندامی، باید چه لباسی پوشید؟

یا با مانتوی دامنی با دامن کلوش و چیندار که هیکل را بسیار درشت تر نشان می دهد.

یا مهراوه شریفی نیا که چهره گرد و گردن کوتاهی دارد، شالش را بیشتر مواقع به گونه ای می بندد که صورتش گردتر و گردنش کوتاهتر دیده می گردد؛ مثلا گره های عظیم کنار گردن یا پهن کردن ادامه شال (آن هم شال های طرحدار) برروی گردن و شانه.

گویا کارگردان هنوز هم مثل قدیم، بی توجه به ویژگی های ظاهری و باطنی شخصیت ها فکر می نماید که هرچه لباس پفی تر و چیندارتر و طرحدارتر، اشرافی تر.

منبع: برترین ها
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1449

به "لباس کاراکترهای دل؛ دامن آوا، شال رابی و تیرگی رستا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس کاراکترهای دل؛ دامن آوا، شال رابی و تیرگی رستا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید